0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Sonrası Çocukların Bakımının Sağlanması ve İştirak Nafakası

Boşanma sürecinin en zorlu aşamalarının başında eğer varsa çocukların velayetinin kime verileceği ve bu velayetin elde edilmesi gibi adımlar akla gelmektedir. Siz de kısa bir süre içerisinde Maltepe boşanma avukatı uzmanlığından yardım alarak boşanma sürecinde aynı zamanda velayet aşamasını da yürütebilir ve iştirak nafakası elde edebilmek adına hangi adımlar atmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Zor davalarda avukat aracılığı ile temsil edilmeden çocuğunuzun velayetini alma ya da iştirak nafakası elde etme gibi bir imkan yakalamanız zor olacaktır. Avukatlık büromuz bu konuda oldukça uzman bir kadro ile hizmet verdiği için süreci daha kolay ve başarı ile atlatma imkanını da elde edebilirsiniz.

Nafakanın sadece tek bir kavram üzerinden değerlendirilmesi söz konusu değildir. Kendi içerisinde verildiği alana göre farklılık gösteren bir alt dal haritasına sahiptir. Bunlardan bazıları;

  • Yoksulluk nafakası
  • İştirak nafakası
  • Tedbir nafakası
  • Eğitim nafakası

Her birinin elde edilmesi için farklı prosedürlerin ve koşulların yerine getirilmesi lazımdır. Ancak bu biçimde hukuki yollardan çocukların bakımının sağlanması adına gerekli olan maddi yardım karşı taraftan elde edilebilir. Hukuk büromuz kapsamında bu konuda size yardımcı olabilecek uzmanlık seviyesine sahip ve nafaka konusunda tecrübeli avukatlar yer almaktadır.

İştirak Nafakası Nedir?

İştirak nafakasının alımı sadece çocukların ihtiyaçları üzerine kurgulanmış bulunmaktadır. Her nafakanın bu tür bir özel kullanım alanı söz konusudur. Örneğin yardım nafakası kardeşlerden birinin düşkün durumda olması söz konusu olursa maddi durumu elveren kişinin vermiş olduğu nafaka olarak tanımlanmaktadır.

Aynı bu şekilde iştirak nafakası da çocukların ihtiyaçlarının giderilmesi adına boşanma durumunda talep edilen maddi bir destektir. Maltepe avukat yardımı ile bu konuda karşı taraftan, çocukların maddi bakımdan zorluk çekmeden hayatlarına devam edebilecek seviyede bir nafaka elde etme imkanını yakalayabilirsiniz.

İştirak nafakasının miktarının belirlenmesi sırasında iki kriter dikkate alınmaktadır; çocuğun ihtiyaçları ve karşı tarafın bu ihtiyaçların ne kadarını karşılayabilecek olduğu. Bir diğer deyiş ile karşı tarafa ödeyebileceğinden fazla bir nafaka yüklenmemektedir. Özellikle yanılgıya düşülen nokta ise velayet sahibi olan kişinin çocuğun tüm ekonomik sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlü olduğudur. Bu tür bir durum söz konusu değildir. Velayet sahibi olan taraf ile karşı tarafın işbirliği aracılığı ile çocuğun maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Nafaka da zaten bu noktada dengeyi sağlayabilmek adına ortaya koyulmuş olan hukuki yükümlülüklerden bir tanesidir.

Karşı tarafın nafakayı hiçbir şekilde ödemesi söz konusu değilse Yargıtay’ın ortaya koymuş olduğu kararlara bakılarak iştirak nafakasının temin edilmesi istenmeyecektir. Tabi bu kararın alınması için de uzmanlar gözetiminde belirli bir hukuki sürecin geçirilmesi gerekmektedir.

Yoksulluk Nafakası Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Maltepe boşanma avukatı aracılığı ile alınmak istenen bilgilerin odaklanmış olduğu bir diğer konu da yoksulluk nafakasıdır. Yoksulluk nafakası iştirak nafakasından farklı özelliklere sahiptir. Eşler arasında boşanma gerçekleştiği zaman taraflardan birinin maddi durumunun çöküntüye uğraması söz konusu olursa bu nafaka türünden istifade edilebilir.

Önemli bir detay ise; yoksulluğa düşecek olan kişinin boşanma süreci ve öncesinde kusurlu olmamasıdır. Yoksulluk nafakasının elde edilmesi sizin ancak talepte bulunmanız ile söz konusu olacaktır. Maltepe avukat uzmanlığı çerçevesinde hakime bu konudaki taleplerinizi de bildirebilirsiniz. Kişilerin düştüğü bir yanılgı bulunmaktadır; hakime talep etmedikleri halde maddi durumlarının kötü olması durumunda yoksulluk nafakasının otomatik olarak kendilerine bağlanacağını düşünürler. Kanunlarımızda bu gibi bir şart bulunmamaktadır. Yoksulluk nafakasından istifade edebilmek için hakime talepte bulunmanız öncelikli şartlardan biridir.

Call Now Button