Boşanma Sonucu Ortaya Çıkacak Mali Yükümlülükler

Evliliklerin sonlandırılması hem maddi hem de manevi sonuçlar doğurmaktadır. Maddi sonuçlar ve yükümlülükler hem kadınların hem de erkeklerin aile birliğini sonlandırması sonucu üstlendikleri sorumluluklardır. Bu durumda maddi destek sorumluluğu ( nafaka ) , mevcut malların paylaşılması ya da tazminat ödemeniz söz konusu olabilir.

Sıralanan her bir konu ile alakalı olarak Türk Medeni Kanunu’nun 174. maddesinde yer alan düzenlemeler temel alınarak karar verilmektedir. Maltepe boşanma avukatı aracılığı ile bu konuda gerekli olan bilgileri alabilir ve uzman yönlendirmesi ile boşanma sürecini daha kolay atlatabilirsiniz.

Tazminat Ödeme Süreci İle Alakalı Bilinmesi Gerekenler

Maltepe boşanma avukatı uzmanlık alanına en sık gelen sorular eşlerin birbirine nafaka ve tazminat ödemesi ile alakalı alt başlıklardır. Tazminat konusunda daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler şu listeye bir göz atabilir;

  • Tarafların birbirinden tazminat talep edebilmeleri için öncelikle açmış oldukları boşanma davasının sonuçlanmış ve evlilik birliğinin de son bulmuş olması gerekmektedir.
  • Kişilerin açmış oldukları boşanma davasının mahkeme tarafından reddedilmesi söz konusu olursa tazminat istemeniz mümkün değildir.
  • Tazminat kavramının evlilik kurumu kapsamında anlamlandırılması şu biçimde olmaktadır; tarafların birbirine zarar vermesi durumunda bu zararın tazmin edilmesi adına tazminat talep edilmektedir. Zarar maddi ya da manevi olabilir. Her iki zarar da tazminata tabidir.
  • Tarafların birbirine maddi olarak haksız eylemde bulunması da kişilerin tazminat istemesini haklı kılan noktalardan bir tanesidir.

Maltepe avukat desteği alarak yukarıda sıralanmış olan bilgileri mahkemenizde kullanma yetkisini de elde edebilir ve boşanmanın akabinde zararınızın tanzim edilmesini de sağlayabilirsiniz.

Maddi Tazminatın Belirlenmesi

Maddi tazminatın belirlenmesi durumunda her iki tarafın da maddi varlıkları değerlendirmeye alınır. İki tarafı da mağdur edilmeyecek bir aralıkta belirleme işlemi yapılması için çaba sarf edilmektedir. Örneğin maddi tazminatın belirlenmesi konusunda dikkate alınması gereken başlıklardan bazıları;

  • Eşin bir işe sahip olup olmaması
  • Bir işe sahip olan kişinin boşanma sürecinde ortaya çıkan olaylar nedeni ile işsiz kalması
  • Maddi tazminat talep eden kişinin eşinin varlığına güvenerek mevcut olan eğitiminden ayrılmış olması
  • Aile fertlerinin yaşam standartları; beslenme, barınma, eğitim gibi ihtiyaçların karşılanma seviyesi
  • Maddi tazminat talep eden kişilerin yeniden evlenebilecek durumda olup olmadığı

Tüm bu kriterler göz önünde bulundurularak maddi tazminatın seviyesi belirlenmektedir. Belirlenmiş olan maddi tazminat seviyesi sizin ödeme gücünün çok üzerinde ise bu konuda bir şerh koyabilir ve hukuk büromuz kapsamında uzman şekilde hizmet veren avukatlarımızdan yardım alarak onanmış ola tazminat miktarına karşı çıkabilme imkanına da erişebilirsiniz.

Manevi Tazminat Hakkında İnceleme

Maltepe avukat desteği almak isteyen kişilerin, özellikle kadınların, manevi zarara uğradıkları yönünde şikayetleri söz konusu olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki manevi zararlar ölçülebilen ve bunun maddi bir karşılığının net şekilde tespit edilebildiği bir durum değildir.

Ayrıca manevi yönden yararlanmış olan kişilerin zararının tazmin edilmesi onu zenginleştirmek amacı ile ya da karşı tarafı cezalandırmak amacı ile uygulamaya koyulan bir sistem değildir. Manevi tazminat sadece karşı tarafın muzdarip olduğu ızdırap, acı ve üzüntü gibi negatif etkilerin azaltılması yönünde ortaya koyulan destek niteliğinde değerlendirilmektedir. Bu tazminatın belirlenmesi konusunda, maddi tazminatta ortaya koyulan kriterler gibi net bir kriter söz konusu değildir. Tam da bu nedenle avukat desteği almanız davanın yönlendirilmesi adına sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Bosanma Davası Sonucu Öğrenme
Boşanma davalarında sonuçlar mahkemede kişilere bildirilmektedir, bu sebeple kişiler yetkili olan ilk ağızdan davalarının sonucunu öğrenmektedir. Ancak internet üzerinden de UYAP sitesinden kişiler davalarına dair olan her detayı öğrenebilirler.
Boşanmada Borçlar Ortak Mi
Kişiler ortak bir borca girdiler ise bu borç dolaylı bir şekilde paylaştırılmaktadır. Ancak kişilerin kendine ait borçları, eşlerin karşı tarafı sorumlu tutamayacağı konular dahilinde bulunmaktadır.
Boşanmada Borç Paylaşımı Nasıl Olur
Boşanma esnasında kişilerin ortak bir şekilde edindiği borçlar dolaylı bir şekilde kişilere paylaştırılır. Ancak bu kişilerin kendine ait çeşitli borçları varsa bu diğer eşin ödemekle yükümlü olduğu borçlar arasında bulunmamaktadır.
Boşanmanın Sosyal Sonuçları
Türkiye’de bazı kesimlerde bu durum çok normal karşılansa da muhafazakar kesimlerde henüz tam olarak kabul görmüş bir durum değildir. Ancak ayrılmış kişiler istedikleri zaman hayatlarına en baştan başlayarak mutlu bir yaşam sürebilme şansını elde edebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Evliliğin Bitirilmesinde Atılması Gereken Hukuki Adımlar ve Boşanmanın Toplumsal Etkileri

Nafaka Avukatı | İstanbul Nafaka Avukatı

Orta Mahallesi Boşanma Avukatı

İflas ve İflasın Ertelenmesi Davaları

İdealtepe Mahallesi Ölümlü Trafik Kazası Avukatı

“Boşanma Sonucu Ortaya Çıkacak Mali Yükümlülükler” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara