0 216 459 53 97
Sosyal Medya Hesaplarımız

Eşlerin Birbirine Tahammülsüzlüğü Nedeniyle Boşanma

Evlilik birliğinin sonlanması konusunda birçok farklı sebep ortaya koyulmaktadır. Eşlerin birbirine tahammülsüzlüğü nedeniyle boşanma da bu sebeplerin en kuvvetlilerinden bir tanesidir. Eşlerin bir evi paylaşmakta zorluk çektikleri ve artık bu şekilde bir hayata tahammül edemediklerini bildirmeleri üzerine boşanma sebebi haklı görülecek ve evliliğe son verilecektir. Hukuken bu adımların atılması ve çiftlerin boşanma dilekçelerini beraber ya da ayrı bir şekilde bildirmeleri gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma gerçekleştirecek olan kişilerin beraber şekilde dilekçelerini vermelerinde de herhangi bir sakınca olmayacaktır.

Boşanma adına dilekçe vermek için konunun uzmanından yardım almanız sizin için oldukça faydalı olacak ve sürecin işleyişini de kolaylaştıracaktır. Boşanma avukatınız aracılığı ile mahkeme işleri ile uğraşmak zorunda kalmadan bu zor dönemi atlatabilirsiniz. Seçtiğiniz avukatın konunun uzmanı olmasına ayrıca dikkat etmelisiniz. Konunun uzmanı olmayan kişiler ile çalışıldığında hukuki olarak kazanım elde etmeniz söz konusu olmayacaktır.

Boşanma Nedenleri Hakkında İnceleme

Modern dünya içerisinde kişilerin boşanma süreçlerinde ortaya koymuş oldukları sebepler de farklılaşmaya başlamıştır. Özellikle kadının ekonomik hayata giriş yapması ve eşlerin birbirine bağımlılıklarının azalması sebebi ile boşanma süreçleri hız kazanmıştır. Eşlerin birbirine tahammülsüzlüğü nedeniyle boşanma en çok ortaya koyulan noktalardan bir tanesidir. Aynı evi paylaşırken şiddetli geçimsizlik yaşanması fiziksel ve psikolojik taciz uygulanması boşanmanın gerçekleşmesi için kabul edilebilir sebeplerden bir tanesidir.

Boşanma sebepleri içerisinde şiddet uygulamanın da yer alması kadınların toplumsal durumu hakkında da fikir vermektedir. Boşanmanın hakim tarafından kabul edilebilmesi için mutlaka haklı bir gerekçe sunulması gerekmektedir. Şiddetin her türlüsü boşanmanın haklı gerekçesi olarak kabul edilecektir. Sadece psikolojik değil aynı zamanda fiziksel şiddet de kadınların başında gelen talihsiz olaylardandır.

Erkeklerin ve kadınların boşanma süreçleri içerisinde ortaya koydukları nedenler değişim göstermektedir. Kadınlık görevinin yapamama gibi bir tabi erkekler tarafından sıklıkla dile getirilen noktaların başını çekmektedir. Evlilik içerisinde erkeklerin de kadınların da üstlenmeleri gereken görev ve sorumluluklar bulunmaktadır. Bunlardan herhangi birini uzun bir müddet sürecek şekilde ihmal ederseniz karşı tarafın boşanma talep edebileceğini bilmelisiniz.

Evliliğin Sonlandırılması için Nasıl Dilekçe Verilir?

Eşlerin birbirine tahammülsüzlüğü nedeniyle boşanma dilekçesi verirken dikkate alınması gereken bazı önemli bilgiler bulunmaktadır;

  • Anlaşmalı boşanma gerçekleştirecek olan çiftlerin her ikisi de hakim huzuruna çıkarak boşanmayı istediklerini dile getirmelidir.
  • Anlaşmalı boşanmada tarafların baskı altında olduğu hakim tarafından hissedilirse boşanmanın gerçekleştirilmeyeceğini de bilmelisiniz.
  • Boşanma çift taraflı bir akit olduğu için karşı tarafın rızası olmadan boşanmanız söz konusu olmayacaktır. Ancak 3 sene boyunca ayrı yaşadığınızı ispat edebilirseniz bu tür bir zaman haddine dayanan bir boşanma gerçekleştirilebilir.

Boşanma süreci ile alakalı olarak genel itibari ile dikkate almanız gereken noktalar bu şekilde sıralanmaktadır. Hukuki boyutta yardım alarak temsilciniz aracılığı ile boşanma sürecinin çok hafif atlatılmasını sağlayabilirsiniz.