0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Geçmiş Nafakaların Alınması

Boşanmaların ana konuları olan maddi ve manevi tazminat davaları ile nafakalar eşlerin genel maddi durumu ya da kusurlu-kusursuz olmalarına bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. Geçmişe dönük nafaka ise, hakimin nafaka ödemesi gerektiğini hükmettiği eşin, düzenli olarak bu nafaka miktarlarını ödememesi, geciktirmesi ya da hiç ödememesi durumlarında meydana gelen gelişmeler arasındadır. Burada nafaka almayı bekleyen kişinin hakkını bulabilmesi ve yasalara bağlı olarak sürecin işlenebilmesinin de temel yolu olmaktadır.

Geçmişe dönük olan nafakalar talep edilebilir ve bununla alakalı olarak yasalarımız açık şeklide bellidir. Aynı şekilde biriken nafakalarında alınabilmesi ya da toplu olarak tahsili gibi konularda gerçekleşebiliyor. Bunların işini bilen ve doğru rehberliği sağlayan avukat bünyesinde yapılması, alınması beklenen geçmişe dönük nafakaların alınabilmesini kolaylaştıracaktır.

Nafakaların Ödenmesi ve Birikti Tahsil Edebilir miyim?

Boşanma durumlarının gerçekleşmesinin ardından, eşin ya da çocuğun nafaka alacağına karar verilmişse, eşin bunu düzenli olarak belirtilen miktarda ödemesi gerekmektedir. Fakat nafaka hiç ödenmiyorsa, gecikmeli ödeniyorsa, belirli bir nafaka miktarı olacaktır. Ödenmeyen ve biriken ya da eksik ödenen nafaka tutarları birikeceği için bunların tahsilinin yapılması mümkündür. Nafaka almayı bekleyen eş ya da çocuk, ödenmeyen ve biriken nafakaları alabilmektedir.

Geçmişe Dönük Olan Nafakalar Nasıl Talep Edilir ve Nasıl Alınabilir?

İşlemlerin her biri kolaydır ve avukat üzerinde gerçekleştirilmesi, nafaka almayı bekleyen tarafın daha kolay bir şekilde hakkının yenmeden sonuca ulaşmasına imkan verecektir. Bu sebeple ilgili temel prosedürlerin atılması ve mutlaka takiplerinin de yapılması gerekiyor. Talepler doğrudan nafakanın türüne göre olmakla beraber, ilamlı-ilamsız takiplerinin gerçekleşmesine paralel olarak da yapılabilir. Bunun yanı sıra bu nafakayı talep edilecek kişiler;

  • Nafakayı bekleyen eş
  • Nafakayı bekleyen çocukları
  • Nafakaya konu olan diğer kişiler

talep edebilirler. Buradaki temel süreçlerin her biri boşanma davasının konusu, nafaka miktarı, ne zaman ödeneceği ve ne zamana kadar ödeneceğine kadar farklı olabilir. Fakat geçmişe dönük nafaka talepleri, karşı taraf tarafından ödenmesi zaman, haklı ve alacaklı olarak taraftan yasal yollarla mahkeme üzerinden alınabilmektedir.

18 yaşını dolduran kişi geçmişte biriken nafaka borçlarını alabilir mi?: Bir çocuk 18 yaşını doldurana kadar babasının ya da annesinin ödemesi gereken iştirak nafakasını almamış ise o zaman geçmişte yönelik biriken borçları talep etme hakkı bulunmaktadır. Geçmişte ödenmeyen nafaka tutarlarının 18 yaşını çocuğun doldurmasıyla silinmesi gibi bir durum bulunmamaktadır.

Geçmişe Dönük Nafaka Borçları Ne Zamana Kadar Talep Edilmelidir?

Düzenli ödenmeyen, aksatılan, geciktirilen nafaka borçları, mutlaka ödemesi istenen kişiden 10 yıla kadar talep edilmesi gerekmektedir. Geçmişe dönük nafaka talepleri genelde icra yolu üzerinden tahsil edilme ve bunun doğru şeklide yürütülme olanakları da vardır. Tüm süreçlere iyi hakim olmak ve haklardan yararlanmak için uzman bir avukata danışmak etkili bir çözüm olacaktır.

Nafaka Çeşitleri Nelerdir?

Tedbir nafakaları en çok bilinen nafaka çeşitlerinden biridir. Boşanma davasının açılmasıyla birlikte açılan tedbir nafakaları boşanma davasının açılmasından sonra dava süreci boyunca geçimi sağlamak için ihtiyaç duyacak olan eşe maddi yardım da bulunmaktır. Burada eşin gerçekten maddi anlamda ihtiyaç zorunluluğu olması esastır. Tedbir nafakaları mahkeme kararıyla verilir. Ayrıca bu nafaka için kanunda kadın ya da erkek gibi bir ayrım olmadığından hem kadınlar hem de erkekler bu tedbir nafakalarını talep edebilecektir. Aldatan eş genelde nafaka ve tazminat gibi bir hakka sahip olmasa da dava sürecinde yine de aldatan eşin tedbir nafakası hakkı bulunur. Yoksulluk nafakası da boşanma kararından sonra ihtiyaç duyulan eşe verilen bir nafaka türüdür. Bu nafaka türünde, nafaka alacak olan eş, diğer eşe göre daha az kusurlu olmalıdır. Aksi durumda yoksulluk nafakası verilemez.

Eşler ömür boyu eski eşe nafaka vermeyi reddedebilir ve bunun için karşı dava açabilir ya da reddetme hakkını kullanabilir. Bunun için boşanma avukatınız size çok daha detaylı bilgi verecektir. İştirak nafakası, yardım nafakası gibi nafaka türlerini de sayabiliriz. Nafakanın miktarı da yine mahkeme tarafından belirlenir ve burada dikkate alınan konu kişilerin yaşam standardıdır. Yaşam standardına göre nafaka belirlenirken çocuklu boşanmalarda çocuğun eğitimi ve diğer giderleri de dikkate alınarak bir hesaplama yapılacaktır.

Call Now Button