0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

İştirak Nafakası Nedir?

Türk Medeni Kanunu’na göre eşlerin boşanmaları sonunda, müşterek olarak çocukları varsa bazı düzenlemeler ile bu çocukların haklarının korunması sağlanmaktadır. Türk Medeni Kanunu’nda yer alan ve 182. Maddenin 2. Fıkrasına göre, (Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlak bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderine gücü oranında katılmak zorundadır) şeklinde bir düzenleme mevcuttur.

Uygulama hayata geçirildiğinde, çocuklara verilecek nafaka çeşitleri;

-Tedbir Nafakası,

-İştirak Nafakası,

-Yardım Nafakası olarak gruplandırılmıştır.

Tedbir Nafakası Nedir?

Türk Medeni Kanunu’nda yer alan 169. Maddeye göre, geçici bir önlem şeklinde tedbir nafakası, boşanma davası sürerken, çocuğun mağdur olmasını önlemek maçı ile verilen nafaka türüdür. Boşanma davası sürecinde istenebildiği gibi, boşanma davası öncesinde de talep edilebilir. Tedbir nafakası aynı zamanda geçici nitelik taşıdığı için, boşanma davası sonuçlandığında farklı nafaka talepleri gündeme gelebilmektedir.

İştirak Nafakası Nedir?

18 yaşını tamamlamayan ve müşterek çocuk düşünülerek verilen nafakadır. Evlilik gerçekleşirken, anne ve babaya, çocukların bakımı, gözetilmesi , eğitimi ve sağlığı gibi sorumlulukları verilmiştir. Eşler boşanmış olsalar bile, anne ve baba olarak sorumlulukları devam eder.

Velayeti kendinde olmayan her anne ya da baba, giderlere katılmak zorundadır. İştirak nafakasına dahil edilen giderlerden bahsetmek gerekirse;

-Sağlık Giderleri,

-Yiyecek Giderleri,

-Barınma Giderleri,

-Eğitim Giderleri,

-Giyecek Giderleri,

-Sosyal Giderler olarak iştirak nafakası konularına dahil edilebilir.

İştirak nafakaları, boşanma davası devam ederken, velayeti almayan tarafın iştirak nafakası ödemesi için, davayı açan avukatın iştirak nafakası ile ilgili ayrı bir talepte bulunmasına gerek yoktur. Aile mahkemesi hakimi, dava devam ederken, çocuğun haklarını koruyacaktır.

Yardım Nafakası Nedir?

Evlilik birliğinin sona ermesini takiben, 18 yaşında büyük olan müşterek çocuğun, eğitim ve sağlık gibi giderleri devam etmektedir. Üniversite eğitiminde ve diğer ihtiyaçlarında karşılanması için, anne ve babanın sorumlulukları son bulmamaktadır. Bu sebeple, Türk Medeni Kanunu’nda, çocuk 18 yaşını doldursa dahi nafaka hakkı saklı kalmaktadır. Bu nafaka da yardım nafakası olarak adlandırılır.

Call Now Button