0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kira Tespit Davası Geriye Dönük

Kiranın ödenme şekline yönelik sözleşmelerden gerekli ibarelere yer verilir. Örneğin en başta aylık net bir tutar üzerinde durulur. Ancak bunun yanı sıra isteyenler işyerlerinin cirosundan da ödemelere geçebilir. Ve de bunun için yüzdeler ifade edilir. Aynı şekilde yüzde olarak kira artışı da sergilenir. Kira tespit davası geriye dönük ise;

  • Sözleşmelerden net tutarın dikkate alınması sağlanır.
  • Yine sözleşmede yer alan yüzdelik kira artışına göz atılır.

Bu yolla geçmiş miktar hesaplanır. Ancak hukuk yolunda bu durumun ispatlanması zor olabilir. Öyle ki rızaya bağlı olarak kira artışına gidilmediği varsayılır. Neticesinde sadece kiranın net tutarı üzerinden hesaplamalara gidilir.

Kira Tespit Davasında Artışlar Nelerdir?

Kira tespit davası geriye dönük olması için yukarıda belirttiğimiz hususlar dikkate alınır. Bu aşamada öceki yılın artışlarına göre hesaplamalara geçilmektedir. Temelde de artış üzerinden hesaplamalara geçilir. Şöyle ki;

-ÜFE; Üretici Fiyat Endeksi tarafından artış oranları belirlenir. Ve de bu orandan fazla olan artışlar kabul edilmez. Yeni kira bedeline yönelik artışlar devreye girer. Yine ÜFE verilerine bağlı olarak geriye dönük tespitin gerçekleşmesi mümkün olmaktadır.

-Bedel; Sadece ÜFE artış oranları dikkate alınmaz. Bunun yanı sıra kiralayan kişinin durumuna bağlı olarak karara geçilir. Emsal kira bedelleri ön plana çıkar. Bu yolla da daha hakkaniyetli olacak şekilde kira bedelinin tespit edilmesi söz konusudur.

Döviz Kira Tespiti Nasıl Gerçekleşir?

Kira tespit davası geriye dönük sırasında döviz kurları da dikkate alınmakta. Çünkü kira sözleşmesinde bu tarz ibarelere yer verilebilir. Yani döviz üzerinden ödeme yapılması halinde kira tespiti de bu yönde gerçekleşir. Döviz yolunda 5 yıla kadar herhangi bir tutar değişikliğine gidilmesi mümkün olmaz. Beraberinde açılan davalarda ise;

  • Döviz kurunda ki harekete bağlı olarak hesaplama yapılır.
  • Kiralananın durumu da bu aşamada dikkate alınır.
  • Yine emsal kira bedelleri üzerinden tespit tamamlanır.

Görüldüğü üzere geriye dönük kira tespitinde her türlü durum dikkate alınır. Gerek net tutar gerekse emsal bedeller üzerinden inceleme başlatılır. Beraberinde kira artış oranı üzerinden net tutarın belirlenmesine özen gösterilir.

Kira Bedeli Tespitinde Şartlar Nelerdir?

Belli başlı şartlara uygun olmanız halinde kira bedeli tespit davasına geçilebilir. Örneğin yeni kira dönemine göre minimum 30 gün içerisinde davanın açılması önem arz ediyor. Yine bunun gibi 30 gün öncesinden bildirim gönderenler de davaya geçebilir. Kira artışının sözleşmede ifade edilmesi de yine tespit davalarında göz önünde bulundurulur. Böylece dava için dilekçe hazırlıklarına yer verilebilir.

Kira Tespit Davası Nasıl Açılır?

Başta davanın Hukuk Muhakemeleri Kanunu üzerinden yürütülmesi esas alınır. Bu aşamada davalının ikamete bağlı olarak başvuruda bulunması önem arz ediyor. Aynı zamanda gayrimenkulun bulunduğu yer üzerinden davaya geçilebilir. Bunun için Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından dilekçeler değerlendirmeye alınır.

Call Now Button