Vergi Hukukunda Sahte Belge Kullanmak Suçu

Ülkelerin gelir elde etme ve kamu hizmeti vermeleri için vergi almaları gerekmektedir Bu vergi alma süreçleri de tabi ki belirli hukuk kuralları kapsamında ortaya koyulmaktadır. Siz de vergi hukukuna ayak uydurarak hem gelir elde etme hem de bu gelir ile ülkenizin de kazanç sağlaması ve dolayısıyla sizin de hizmet almanızı sağlayabilirsiniz. Bu konu hakkında son dönemlerde kişilerin kazanım elde ederken vergi ödeme konusunda bu denli hevesli olmadıkları da ortaya çıkmaktadır.

Vergi hukukunda sahte belge kullanmak suçu kapsamında bulunan noktalara bakıldığı zaman kişilerin açmış oldukları iş yerinden başlayarak satışta bulundukları ürüne kadar her bir kalemden farklı vergiler ödenmesi gerekmektedir. Bu konuda kaçakçılık ortaya koyarak elde edilen gelirin artırıldığı düşünülmektedir. İlerleyen süreçlerde vergi kaçırma sebebi ile sahip olunan mal varlığına bile el koyulduğu dikkate alınması gereken noktalardan bir diğeridir.

Sahte Belge Hakkında Bilgilendirme

Vergi hukukunda sahte belge kullanmak suçu kapsamında kişilerin kullandıkları yeni yöntem sanki ödenmesi gereken bütün vergilerin zamanında ve uygun koşularda ödemeye alınmış gibi yansıtılmasıdır. Bu konu hakkında sahte belgeler ve hatta taklitte bulunulmuş sahte mühürler bile söz konusudur. Vergi ödememek ne denli büyük bir suç olarak kabul ediliyorsa vergiyi ödüyormuş gibi gösteren kişilerin de aynı cezai müeyyideye tabi olacaklarının belirtilmesi gerekmektedir.

Bu durum hem sahte belgeden bir diğer adı ile evrakta sahtecilikten bir diğer yandan da vergi kaçırma şeklinde ortaya koyulmaktadır. Bu nedenle alacağı cezanın bir kademe daha yüksek olacağı konunun uzmanları tarafından dile getirilen noktalardan bir tanesidir.

Vergi Kaçakçılığı ve Hukuktaki Cezası

Vergi hukukunda sahte belge kullanmak suçu kapsamında dikkate alınması gereken noktalardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Sahte belge denildiği zaman akla sadece onay ya da imza bakımından eksik olan belgeler gelmemelidir. Bu konuda doğru olan bazı belgeler işiler tarafından oynanarak gerçeği yansıtmayan bir hale getirilmektedir. Bu nedenle muhteviyat bakımından da yanlış olan belgeler yanıltıcı sahte belge olarak nitelendirilmektedir.
  • Vergi konusunda dikkate alınan bir diğer nokta da farklı kişilerin adına düzenlenen belgeler kullanmaktır. Örneğin belge gerçekten bir kişinin vergi ödediğini doğruluyor fakat bu belgeyi sunan kişinin kimliği ile vergi ödeyen kişinin kimlikleri uyuşmuyor. Son dönemlerde en sık gerçekleşen sorunlardan bir tanesi de bu şekildedir.
  • İmza ya da onay bakımından eksik olan belgelerin de yanıltıcı olarak kabul edildiğini bilmelisiniz.

Bu noktalar vergi kaçakçılığının ve sahte evrak üretmenin ne denli kapsamlı suçlar olduğunu ortaya koymaktadır. İki suçun bir araya geldiği bu tanımın cezai müeyyidesinin daha yüksek olduğu da belirtilmelidir. Özellikle son dönemlerde tüm dünyada bu tür vakaların artması sebebi ile devletlerin ve kurumların almış oldukları önlemlerin de artış gösterdiği dikkate alınması gereken noktalardan bir diğeridir.

VUK 359
VUK 359. Maddesi gereğince Vergi Usul Kanunu düzenlemesinde yer edinen vergi kaçakçılığı suçu, sıkça ceza yargılamasına konu olan bir suçtur.
Vergi kaçakçılığı cezası 2021
Vergi kaçakçılığı cezası tercihan para cezası tercihen hapis cezası olarak değişir. Kişinin ne kadar süreyle vergi kaçakçılığından bulunduğuna göre durum farklılık sağlar.
YANILTICI belge düzenleme cezası
Herhangi bir resmi kurumda yanıltıcı belge bulunduğu takdirde burada ceza uygulanır. Yanıltıcı belge cezaları para cezası ya da hapis cezası şeklinde bulunur.

İlginizi Çekebilir;

Boşanma Sonucu Ortaya Çıkacak Mali Yükümlülükler

Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik Avukatı

Kıymetli Damgada Sahtecilik Suçu ve Cezası

Tahliye Taahhütnamesi İşlemleri

Önalım Hakkı Şufa Davası

“Vergi Hukukunda Sahte Belge Kullanmak Suçu” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara