0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tahliye Taahhütnamesi İşlemleri

Pek çok kişi tahliye taahhütnamesi ne işe yarıyor bilmiyor. Borçlar Kanunu 352.maddesi gereği, kiracıdan kaynaklı olan tüm tahliye nedenleri belirlenmişti. Kira sözleşmesi sona erdiği zaman ev sahibi, kiracısına dava açma hakkına sahip oluyor.

Kiracı ile yapılan sözleşme içerisinde kiracının evi ne zaman boşaltacağı belirli olmalıdır. Daire taahhütnamede belirtilen süre içerisinde boşaltılmıyorsa o zaman ev sahibi icra davası açma hakkını kullanabilir.

Tahliye Taahhütnamesi Nedir?

Bir ev sahibi, konutunu kiraya verme hakkına sahiptir. Kira sözleşmesi yapılırken kiracının hangi tarihte evden ayrılacağı belirtilmelidir. Kira sözleşmesi bittiği halde evden çıkmayan bir kiracı var ise, sözleşmenin bitiminden itibaren 1 ay içerisinde ev sahibi kiracısına dava açma hakkına sahip olur.

Tahliye taahhütnamesi nedir diye soran bir kişi, kiracı ile ev sahibi arasındaki evi boşaltma durumu sözleşmesi olduğu yanıtını alabilir. Kiraya veren kişi, kiracısına dava açacağını söylüyorsa o zaman 1 kira yılına kadar süreyi uzatmak mümkün olacaktır. Taahhütnamenin amacı, ev sahibinin kiracıyı zamanı geldiğinde evinden kolaylıkla çıkarabilmesini sağlar.

Tahliye Taahhütnamesi Geçerlilik Şartı Var Mı?

Her tahliye taahhütnamesi her zaman geçerli değildir. Geçerliliğinin sağlanabiliyor olması için yasalara uygun şekilde hazırlamış olması önemlidir. İlk olarak yazılı bir taahhütname geçerlilik gösterebiliyor. Sözlü olması hiçbir şey ifade etmez.

  • Taahhütname içerisinde kiracının hangi tarihte evi boşaltacağı mutlaka yazılı olmalıdır.
  • Tahkiye taahhütnamesinin mutlaka bizzat verilmiş olması gerekiyor.
  • Temsilcinin vereceği durumlarda mutlaka vekalet sağlanmalıdır.
  • Tahliye davasını kiracı açamaz, sadece kiraya veren kişinin açma şansı vardır.
  • Kiralanan konut kiracıya verildiğinden sonra taahhütname oluşturulması mümkün olur.

Tahliye Taahhütnamesi Süresi Ne Kadardır?

Evden çıkarma işleminin yapılabilmesi için sunulan sürelere uyum sağlamak gerekiyor. Öncelikle tahliye taahhütnamesi süresi 1 aydır. Yani taahhütname verildiği süreden itibaren 1 ay içerisinde davanın açılıyor olması gerekiyor.

Eğer ki evi kiraya veren, kiracısına dava açacağının haberini veriyorsa bu 1 aylık süre 1 yıla kadar uzatılabiliyor. Yani bildir yapan kişilerin 1 yıl içinde dava açma şansı olacaktır.

Tahliye Taahhütnamesi Ne İşe Yarar?

Pek çok kişi neden tahliye taahhütnamesi hazırlanması gerektiğini bilmiyor. Öncelikle bu belge sayesinde taşınmazın hangi ilde, hangi semtte olduğu belirtilir. Hangi tarihte kiraya verildiği, ne zaman kiracının evden çıkacağı, ev karşılığında ne kadar ödeneceği gibi bilgiler bu belge içerisinde yer alır. Kiracılar için büyük bir sorun olsa da ev sahibinin haklarının korunması esas alınmıştır.

Ne Zaman Geçersiz Olur: Kiraz sözleşmesi hazırlandıktan sonra bu belge de hazırlanır. Ancak, kira sözleşmesi ile aynı anda imzalanıyor olması geçersiz kılınmasına neden olur. Kira sözleşmesinden sonra imzalanabilecek olan bir sözleşmedir. Belge içerisinde yukarıda belirtilen tüm bilgilerin yer alması gerekir. Bir bilgi dahi eksik olsa belge direkt olarak geçerliliğini kaybeder ve burada mağdur olan taraf ev sahibi olur.

Call Now Button