0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik Avukatı

Teknolojik gelişmeler sonrasında ortaya çıkan suçlar, yeni bir hukuk dalının doğmasını suçlamıştır. İnternet ya da online bir şekilde bir takım dolandırıcılık ya da sahtecilik suçları işlenmeye başlamıştır. Bundan dolayı bilişim hukuku adında bir kavram hayatımıza girmiştir. Teknolojiyi kötü bir şekilde kullanan kişilerin karıştığı vukuatlar, bu hukuk dalı çerçevesinde yargıya taşınmaktadır. Bilgisayar yoluyla sahtecilik avukatı, son yıllarda kendisine en çok iş düşen avukatlar arasına girmiştir.

Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik Nedir?

İnternet ya da bilgisayar gibi sistemler kullanılarak işlenen suçlar bilişim suçları olarak tanımlanmaktadır. Bunun yanı sıra dijital suçlar, bilişim suçları, siber suçlar gibi ifadeler de kullanılır. Bu suç tanımı ilk defa Paris’te 1983 yılında gerçekleştirilen toplantıda yapılmıştır. Ülkemizde de bu suçun ne olduğu hukuki anlamda dile getirilmiştir. TCK içine bu suçlar dahil edilmiş ve cezaları da belirlenmiştir.

Bilgisayar Yolu İle Sahtecilik: Bilinen sahtecilik suçlarının, internet ve bilgisayar aracılığı ile yapılmasıdır. Aslında işlenen fiilde bir yenilik söz konusudur. Birçok kişi tarafından klasik olarak tanımlanan bazı suçlar, artık bilgisayar ya da benzeri ileri teknolojiye sahip cihazlar ile yapılmaktadır. Bundan dolayı suçun başına bilgisayar yoluyla kelimeleri eklenmiştir.

Bilgisayar yolu ile yapılan sahtecilik örnekleri şu şekilde olabilmektedir;

  • Bilgisayar kullanarak sahte kimlik üretmek
  • Bilgisayar ya da benzeri bir cihaz ile sahte para basmak
  • İleri teknoloji özelliklerine sahip olan bir cihaz kullanarak, sahte evrak üretmek

Bu tip örnekle, bilgisayar yoluyla sahtecilik avukatı ile yargıya taşınabilmektedir.

Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik Suçlarında Hukuki Süreç Nasıl İşler?

Bilgisayar veya başka bir teknolojik aletin kullanılması sonucu oluşan bir suçta mağdur olduysanız, Cumhuriyet Savcılığına, hiç zaman geçirmeden gitmeniz gerekmektedir. Bu tip suçlar karşısında, Emniyet müdürlükleri üzerinden de başvuru yapmanız mümkündür. Başvuru sürecinde, emniyet müdürlüğüne giderek siber şubedeki görevli personele durumu aktarabilirsiniz. Son yıllarda bilişim suçlarında ortaya çıkan artıştan dolayı böyle bir büro oluşturulmuştur. Cumhuriyet savcılıklarına dilekçe yolu ile yapılan başvurularda, suçun mutlaka tanımlanması ve dilekçe üzerinde dile getirilmesi gerekmektedir.

Bilgisayar Yolu İle Sahtecilik Davalarında Avukata Danışın

Bazı davalarda avukata pek ihtiyaç duyulmadığı bilinmektedir. Örneğin anlaşmalı boşanma davaları bunların başında gelmektedir. Ancak sahtecilik davaları, bu kategori içinde değildir. Çünkü bu tip davalarda avukat olmadan ilerleme sağlamak son derece zordur. Bu yüzden yapılması gereken ilk şey deneyimli bir avukat ile anlaşmak olacaktır. Bundan sonra ise avukata olaya dair tüm bilgileri ayrıntılı bir şekilde anlatmalısınız. Avukatın davayı kabul etmesinden sonra, mahkeme süreci de başlamış olacaktır. Bu tip davalarda ağır cezam mahkemesinin yanı sıra, asli ceza mahkemesi de yetkilidir. Bilgisayar yoluyla sahtecilik avukatı, sorunu çözmede ve davayı kazanmanızda size yardımcı olacaktır.

Call Now Button