Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık Avukatı

Bilişim çağında yaşadığımız dönem, suçların niteliğini de değiştirmiştir. Birçok dolandırıcı, bilgisayar ya da benzeri teknolojik aletler üzerinden kendilerine çıkar sağlamakta, insanların belgelerini çalmaktadır. Bundan dolayı bilgisayar yoluyla dolandırıcılık avukatı kavramı, çok sık gündeme gelmeye başlamıştır. Bilişim suçları içinde olan bu cürümler, kendisine özgü bir takım cezalara sahiptir. Bu noktada bilişim suçlarının neler olduğunu bilmek gerekmektedir.

Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık Nasıl Yapılır?

Sosyal Ağ Üzerinden: Dolandırıcıların online olarak internet üzerinden işledikleri en bilinmen suçların başında sosyal medya hesaplarını çalmak geliyor. Günümüzde birçok insanın sosyal medyayı çok aktif bir şekilde kullandığı biliniyor. Bu hesapları hackleyen dolandırıcılar, kişinin özel fotoğraflarına ya yazışmalarına erişim sağlayarak, şantaj yapabiliyorlar. Bunun yanı sıra, sanki hesabı başkası ele geçirmiş gibi durumu kullanıcıya söyleyip, maddi destek karşısında yardımcı olacaklarını belirtebiliyorlar.

Virüs Yollama: En fazla tercih edilen dolandırıcılık yöntemlerinden bir diğer ise virüslü elektronik posta gönderme. Bu tip e-postalar, gönderilen kişi tarafından açıldığı zaman tüm bilgileri, dolandırıcıya gönderiyor. Ya da posta yüzünde bilgisayara virüs yüklenebiliyor. Böyle durumlarda, özel bilgiler üçüncü kişilerin eline geçebiliyor. Bu da bir şantaj aracı olarak kullanılabiliyor.

Aracı Kuruluşlar: Bilgisayar yoluyla dolandırıcılık avukatı, sahte aracı kuruluşları kullanan kişilerin neden olduğu davalara da bakabiliyor. Bu tip olaylarda, piyasada hiç var olmayan bir kuruluş, sanki aracı olarak faaliyet gösteriyormuş gibi tanıtılıyor. Böylelikle kullanıcının bir takım özel bilgileri isteniyor. Bu bilgilerin verilmesi durumunda, dolandırıcıların suça karıştığını görüyoruz.

Banka Adına Arama: Son yıllarda birçok kişinin başına gelen bir dolandırıcılık yöntemi de banka adına yapılan aramalar. Bankadan aradığını söyleyen şahıs, hesabınızı kontrol etme bahanesi ile kimlik bilgilerini sizden talep edebiliyor. Bu bilgileri vermeniz durumunda, hesabınıza giren dolandırıcı kişi, paralarınızı başka bir hesaba aktarabiliyor.

Bilişim Suçlarında Nereye Başvurulur?

Bilişim suçlarında başvuru yeri Cumhuriyet Savcılığıdır. Bu noktada suçun işleniş tarzı ve niteliği oldukça önemlidir. Cumhuriyet Savcılığına gittikten sonra bir dilekçe doldurarak, durumu ayrıntılı olarak açıklayabilirsiniz. İlk olarak müşteki bölümünde yer alan ad ve soyadı bölümü doldurulmalıdır. Sonrasında ise TC kimlik numarası ve adres bölümlerine gereken bilgiler girilmelidir. Ardından da şüphelinin eğer biliniyorsa ismi ve TC kimlik numarası eksiksiz olarak yazılmalıdır. Adres ve suç tarihi de ilgili yerlere girildikten sonra suçun konusu anlatılmalıdır. Varsa hukuki deliller belirtilmelidir.

Bilişim Suçlarında Avukatın Rolü Nedir?

Bilişim suçları, çok eski bir hukuk dalı değildir. Bundan dolayı sıradan vatandaşların bu konuya dair çok ayrıntılı bilgi bilmesi zordur. Bu yüzden kesinlikle bir avukat tercihe dilmelidir. Bilgisayar yoluyla dolandırıcılık avukatı, konu ile alakalı olarak size çok büyük yardımlarda bulunacak ve davanın başından sonuna kadar, durumu sizin için takip edecektir.

Hangi durumlarda internet suçu işlenir
Bilgisayar yoluyla dolandırıcılık yapıldığı takdirde kişiler internet üzerinden başkalarının kişisel kimliklerine illegal yollarla ulaştığı zaman bu durum internet suçu şeklinde görülür.
Bilişim suçları yetkili savcılık
Bilişim suçları bünyesinde görevli olan mahkeme Asliye Ceza mahkemesidir. Burada yetkili olan mahkeme suçun işlendiği yani suçu işleyen kişinin ikametgah ettiği yerde bulunan mahkemedir.
Siber suçların sınıflandırılması
Siber suçlar kendi içerisinde sınıflara ayrılır. Bu durum dava süreçlerinde de farklı şekillerde görülür.

İlginizi Çekebilir;

Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik Avukatı

Beykoz Merkez Mahallesi Avukat

Belirsiz Süreli Kira Sözleşmesi Dava Açma Süresi Ne Kadar?

Online Alışveriş Dolandırıcılığı

İnternet Yolu ile İşlenen Suçlar, Siber Suçlar, Bilişim Suçları Avukat

“Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık Avukatı” üzerine 5 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara