Şantaj Cezası Ne Kadardır?

Genel olarak insanlar haksız bir kazanç elde etmek adına şantaj suçunu işliyor. Yani mağdurun bir açığından yararlanmak ve ona istemediği ya da görevi olmadığı bir işlemi yaptırmak anlamına geliyor. Şantaj cezası 1 yıl ile 3 yıl hapsi kapsıyor. Aynı zamanda 5 bine kadar adli para cezası da alınıyor.

Şantaj ile karşı karşıya kalan birinin bu durumu kolluk kuvvetlerine bildirmesi gerekiyor. Aksi halde şantaj nedeni ile suç işleyen mağdur da bu durumda ceza alıyor. Şantaj suçu ile başvuru yapmanın en zor kısmı ise şantajın ispatlanması gerektiğidir.

Şantaj Suçu Nedir?

Fail, mağdur hakkında bilgiler toplar. Özellikle de mağdurun, şerefine ve haysiyetine zarar verecek açıklarını yakalar. Bunları fotoğraf, video ya da yazılı bir şekilde belgeler ve mağdura sunar. Bunları yaymamak karşılığında da kendi isteklerini yerine getirmesini ister. Bu durum şantaj suçu olarak kabul edilir.

Şantaj suçu ile tehdit suçu az çok birbirine benziyor olsa da belirli farklılıkları vardır. Şantaj söz konusu olduğunda mağdur mutlaka manevi yönden zarar görüyor olmalıdır. Aksi halde bu suç şantaj suçu olarak kabul edilemez.

Şantaj Suçu Nasıl İşlenir?

Şantaj suçunun işlenebiliyor olması için belirli şartları barındırıyor olması gerekiyor. Öncelikle şantaj suçu basit ya da nitelikli olarak birbirinden ayrılabiliyor. Şantaj cezası alınabilecek durumlar aşağıdaki şartları barındırıyor olmak zorundadır.

  • Mağdura yükümlü olmadığı bir şeyi yaptırmak için onunla ilgili manevi yönden yaralayacak kanıtlar sunmak,
  • Haksız kazanç elde edebilmek adına mağdurun yetkisini kötüye kullanmasını sağlamak,
  • Yasa dışı olan bir konuda mağdurun, zorlanarak bu işlemi yapmasını sağlamak.

Şantaj Cezası Ne Kadar Alınır?

İnsanlar şantaj suçunu işliyorsa bunun için hem hapis hem de para cezası alır. Bu iki cezayı ayrı ayrı almaları söz konusu değildir. Hakim, suçluya hem adli para cezası hem de hapis cezası vermekle yükümlüdür. Ancak, hapis cezası adli para cezasına çevrilebilir.

Cezası Ne Kadar: Şantaj suçu işleyen bir failin alacağı hapis cezası 1 yıl ile 3 yıl arasında farklılık gösterebiliyor. Bunun yanında 5 bin güne kadar da adli para cezası alınması gerekiyor. Bu hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesi de mümkün oluyor.

Şantaj Suçu İle Tehdit Suçu Arasındaki Fark Nedir?

Şantaj suçu ile tehdit suçu yapısal bakımdan birbirine benziyor. Ancak, tehdit suçunda fiziksel bir etki söz konusudur. Yani mağdurun vücut bütünlüğü tehdit altında olmalıdır. Canına kast edilmesi gerekir. Şantajda ise durum daha çok manevi yöne kayar. İnsanlara haysiyetleri ve itibarları üzerinden zorlama yapılır.

Şantaj cezası ile tehdit cezası da birbiri ile yakındır. Şantaj için ceza alan bir fail, 1-3 yıl kadar hapis yatmak durumunda kalabilir. Bunun yanında mutlaka 5 bin güne kadar da bir para cezası verilir. Helvacı Hukuk olarak şantaj suçu ile ilgili her zaman yanınızdayız.

Tehdit ve Santajin cezasi nedir?
Kişinin kendisinin veya başkasının adına yarar sağlamak için bir başka kişiye maddi ve manevi zarar vereceğini bildirmesi, tahdit etmesi ve isnat edeceğini açıklaması suçudur.
Şantaj uzlaşma kapsamında mı?
Şantaj 18 yaşından büyük kişiler için uzlaşma kapsamında değildir. Kamu veya bireye karşı işlenmiş suçlar bütününde uzlaşma kabul edilmez.
Şantajdan nasıl kurtulabilirim?
Şantaj durumunda mutlaka kolluk kuvvetleri bilgilendirilmeli ve süreç takip edilerek, şantaj yapan kişi hakkında suç duyurusunda bulunulmalıdır.
Şantaj suçu memurluğa engel mi?
Şantaj suçu 1 yıllık hapis cezası alınması durumunda memurluğa engel olacak durumları kapsamaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Şantaj Suçu ve Cezası

Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık Avukatı

Ceza Hukukunda Delillerin Sunulması ve Tartışılması

Tehdit, Hakaret, İftira vb. Ceza Hukukuna da Konu Olabilecek Durumlardan Kaynaklanan Maddi ve Manevi Tazminat Davalarının Takibi

Cebir Suçu ve Cezası (TCK 108)

“Şantaj Cezası Ne Kadardır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara