Yalnız Değilsin: Doğru Avukat İle Haklarını Koru

Günlük hayatta ya da iş hayatında karşınıza çıkan haksızlıklar ile alakalı olarak kendinizi çaresiz hissetmemelisiniz. Her şeyden önce kişilerin hukuki olarak koruma altında oldukları bir hukuk sisteminin parçasıyız. Sadece ülkemiz kapsamında değil aynı zamanda diğer ülkelerde uluslar arası arenada da koruma altında olduğumuz belirtilmelidir.

Özellikle iş yerlerinde, sağlık sektöründe ve günlük hayatta karşı karşıya kalınan olumsuzluklar sebebi ile kişilerin hukuki yardıma ihtiyacı olabilir. Yalnız değilsin doğru avukat ile haklarını koru sloganı bu konuda bütün konuyu net olarak özetlemektedir. Sıkıntılı olduğunuz durumlarda bile tek ihtiyacınız olan sizi net şekilde savunabilecek bir avukattır.

Kadın Haklarının Farkında Olun ve Kendinizi İkinci Plana Koymayın

Toplumumuzda ve dünyada kadınların aile içi şiddete maruz kaldıkları herkes tarafından net bir şekilde bilinmektedir. Kadın hakları konusunda kişilerin bilgi sahibi olmaları durumunda sıkıntılar ile başa çıkmaları çok daha kolay olacaktır. Aile içi şiddete maruz kalan kadınların başka bir seçeneklerinin olmadıklarını düşünmeleri onların tam manası ile ümitsizliğe kapılmalarına sebep olabilmektedir.

Her zaman bir alternatif çözüm yolunun olduğunun farkında olmalısınız. Özellikle hukuk çerçevesinde haklarınızı korursanız karşı tarafın ceza almasını sağlayabilir ve bu şiddete bir son verebilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde kendi konusunda uzman olan bir avukat ile iş birliği kurarak onun önderliğinde içerisinde bulunduğunuz durumdan nasıl kurtulacağınızı tasarlayabilirsiniz. Şiddet denildiği zaman akla yalnızca fiziksel şiddetin gelmemesi lazımdır. Bu konuda uyarıda bulunulması gereken noktalardan bazıları;

  • Sözler ile sizin psikolojiniz üzerinde olumsuz etkide bulunan kişilerin de size şiddet uyguladığının farkında olmalısınız.
  • Size ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapan bireylerin size dolaylı yoldan bir şiddet uyguladıklarını bilmelisiniz.
  • El ve ya söz ile yapılmış tacizlerin direkt olarak emniyet yetkililerine bildirilmesi gerekmektedir.

Görmüş olduğunuz şiddeti sağlık raporları ile ya da görgü tanıklar ile ispat ederseniz sizin için çok daha olumlu bir adım olacaktır. Bu raporlar ve şahitlerin vermiş oldukları ifadeler davalarda kullanıldığı zaman etkili birer kanıt olacaktır.

İş Hayatında Mobbing

Yalnız değilsin doğru avukat ile haklarını koru başlığı altında bulunan en önemli bir diğer sorun da kadınların iş yerlerinde karşı karşıya kaldıkları mobbingdir. Kadınların aynı görev ve sorumluluklara sahip olsalar bile erkeklerden daha düşük maaş aldıkları bilinmektedir. Bu bile toplum tarafından oluşturulmuş olan mobbing ortamının bir sonucudur. Uluslar arası ya da ulusal mahkemelere gerekli olan dokümanlar ile başvurursanız bu konuda maddi manevi tazminat elde edebilirsiniz.

Yalnız değilsin doğru avukat ile haklarını koru denildiği zaman mahkemeye başvurmaktan çekinmeyen kadınların ön safta olması gerekmektedir. Hukuki yollara başvurmak konusunda kesinlikle tereddütlü davranmamalısınız. Haklı olduğunuz bir konuda hem koruma talep edebilirsiniz hem de karşı tarafın ceza almasını sağlayabilirsiniz.

Gözaltı avukat görüşme süresi
Gözaltında bulunan bir kişi avukatla görüşebilir. Buradaki görüşme süresi kişinin hangi sebepler doğrultusunda gözaltına alındığına göre değişir. Hukuki doğrultuda avukatla görüşmesi sağlanır.
Gözaltı avukat görüşmesi
Herhangi bir kişi belirli etmenler doğrultusunda gözaltına alındığı takdirde avukatını talep edebilir. Gözaltında bulunan bir kişinin avukatla görüşmesi uygundur.
Avukatın örnek çıkarabilme kullanabilme hakkının ihlali halleri
Avukat kişisel olarak örnek çıkarabilme ya da kullanabilme hakkına sahiptir. Bu hakkının ihlali durumunda avukata farklı durumlar uygulanır.

İlginizi Çekebilir;

İstanbul Levent Avukat

Boşanma Süreci ve Kadın Hakları

Boşanma Sürecinde Kadın ve Erkek Hakları

Boşanma Davalarında Tazminat ve Nafaka Konusu

İdealtepe Mahallesi Boşanma Avukatı

“Yalnız Değilsin: Doğru Avukat İle Haklarını Koru” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara