Boşanma Sürecinde Kadın ve Erkek Hakları

Boşanmanın usullere uygun ve kanuni dayanaklar ile gerçekleştirilmesi her iki tarafın da ilerleyen süreçlerde sorun yaşamadan hayatlarına devam etmelerini sağlamaktadır. Boşanma konusunda hem kadınların hem de erkeklerin haklarını arayabilecekleri genel ortam ülkemizde oluşturulmuş bulunmaktadır. Tabi ki bu süreçte sizi hukuki olarak yönlendirecek bir avukat ile de iş birliği yapmanız sizin için yararlı olacak adımlardan bir tanesidir. Maltepe boşanma avukatı konu başlığı altında hem sizin bu davdan yeterince sorunsuz bir biçimde ayrılmanızı hem de eğer dilerseniz tazminatınızı elde edebileceğiz bir şekilde ayırmanızı mümkün kılacak bir sistem kişilere sunulmuş bulunmaktadır.

Boşanma ve Nafaka Talebi Hakkına Detaylar Nelerdir?

Maltepe avukat ve çiftler arasında geçen birçok farklı diyaloga da ev sahipliği yapmaktadır. kişilerin bu süreç ile alakalı olarak kesinlikle maddi olanakları işin içerisine kadar işlem gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Kadının ya da erkeğin boşanma sürecini maddi bir menfaat elde edilecek olan bir yapı olarak görmemeleri gerkemektedir. Hatta bunun tam aksine uzlaşmacı bir yol izlediğiniz zaman hem çocuğunuz varsa onların bu süreçten olumsuz yönde etkilenmesini engellemiş olusunuz hem de buna ek olarak ski çiftler olarak en azından insani ilişkilerin bozulmasını engelleyebilirsiniz. Nafaka durumunun çocuk için istenmesi ile herhangi bir tarafın sadece kendi geçimi için istenmesi arasında büyük fark bulunduğu da eklenmelidir.

Nafaka konusu ile çocukların sağlık durumunun ve çocuk sayısının oldukça önemli bir korelasyon içerisinde olduğu da eklenmesi gereken noktalardandır. Çocukların sağlık durumu bu konuda öncelikli noktadır. Örneğin kadın ve erkek arasında çocukların velayet anneye verilmişse ve annenin herhangi bir kazanım sağlayabileceği işi ya da kaynağı yoksa bu çocukların bakımının en azından bir kısmının erkek tarafından karşılanması gerekmektedir. Bu şekilde dikkatli bir şekilde süreç ilerletildiği aman hem ihtiyaç temelli hem de buna ek olarak karşı tarafı da çocukları da mağdur etmeyecek bir yapının ortaya koyulması sağlanabilmektedir. Tabi ki bu süreç için de mutlaka tecrübeli bir avukatın uzman görüşüne ihtiyacınız olduğu unutulmamalıdır.

Kadınların Boşanma Sürecinde Hakları

Maltepe boşanma avukatı özellikle kadınlar için boşanma sürecinde olmazsa olmaz bir önemi içerisinde bulundurmaktadır. Kadınların b konuda savunmaları gereken haklarının ön plana çıkarılması özellikle ülkemizde ihtiyaç duyulan noktaların başında gelmektedir. Şiddet söz konusu olduğu zaman ya da çocukların maddi olarak haklarının savunulması gerektiği notalarda kişilerin kesinlikle kadınların haklarını savunmalarını ve boşanma sürecinden olumsuz bir bakiye ile ayrılmamaları için avukat desteği olmazsa olmazdır. Özellikle size karşı bir şiddetin uygulandığını düşünüyorsanız özellikle dikkatli bir biçimde işlem gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kadınların evliliklerinde aldatılmaları söz konusu olduğu zaman yine kuvvetli bir avukat ile deliler ışığında karşı tarafın suçunun ortaya koyulması ve ondan bu sürecin tazminat olarak alınması da mümkün olan alt başlıklardan bir diğerdir.

Erkeklerin Boşanma Sürecinde Hakları

Maltepe avukat konu başlığı altında kadınlar için geçerli olan noktaların aynı şekilde erkekler için de geçerlilik arz ettiği unutulmaması gereken süreçlerden bir tanesidir. Erkeklerin boşanma konusunda çocuk velayetini ele alma, aldatılma karşısında istenecek olan nafaka ya da tazminat gibi hakları olduğu kesinlikle unutulmaması gereken noktalardandır. Erkeklerin bu konuda ülkemizde daha az mağdur oldukları da istatistikler ile belirtilebilecek noktalardan bir tanesidir. Siz de bu süreç ile alakalı olarak hem avukatlık bürolarından hem de buna ek olarak güvenilir internet sitelerinden gerekli olan araştırmayı gerçekleştirebilir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Boşanma Davası Kadın Açarsa Hakları Nelerdir?
Boşanma davasını açan bir kadının kendisi ve çocuğu için çeşitli nafaka ve tazminat isteme hakkı bulunmaktadır. Bu nafakalar yoksulluk, tedbir ve iştirak nafakası olabildiği gibi kadın hem maddi hem de manevi tazminat isteminde bulunabilmektedir. Bunun yanında mal paylaşımı konusunda da çeşitli söz hakları bulunmaktadır.
Boşanmada Erkek Hakları Nelerdir?
Bir erkek boşanma davası açtığı süre zarfında, bir kadınla eşit haklara sahiptir. Erkekler de çocuklarının velayetini ve çocukları için çeşitli nafakalar talep edebilmektedir. Bunun yanında mal paylaşımı hakkında da söz sahibi olabildiği gibi, kendisi için çeşitli nafaka isteminde bulunabilmektedir.
Kadın Boşanmak İsterse Erkek İstemezse Ne Olur?
Bir tarafın boşanmak istemediği davalar çekişmeli boşanma davalarına dönüşmektedir. Bu süreçte prosedürler değişim göstereceğinden kişilerin resmi olarak boşanma süreleri de uzamaktadır. Bu sebeple kişiler yaklaşık 6 celse yani 1,5 sene boyunca mahkemelere gidip gelmek durumunda kalmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanmada-erkegin-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kimler-yoksulluk-nafakasi-alamaz.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-avukati-ve-davalari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/en-onemli-isci-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-sureci-ve-kadin-haklari.html

“Boşanma Sürecinde Kadın ve Erkek Hakları” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara