Boşanma Avukatı Ve Davaları

Yanlış ve herhangi bir kanıt sunulamayacak şekilde bilgi verilmesi veya direkt olarak herhangi bir sebep yokken boşanmak istenilmesi halinde dava uzayacaktır. Bunun için aşağıdaki sebepler bulunuyorsa, eğer herhangi bir çekişme de varsa mutlaka kanıtlarınız sayesinde davadaki yerinizi almalısınız. Ancak bu sayede herhangi bir yıpranma durumuyla karşı karşıya kalmadan yeni kanuna göre davada lehinize sonuca ulaşabileceksiniz. Boşanma avukatı bulunması gereken ve gerekmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Herkesin kendisini kanun önünde savunma gibi bir hakkı bulunuyor fakat nafaka istenmesi ve kanunun belirli maddelerinin bilinmesi gereken durumlarda avukat daha fazla yardımcı olacaktır.

Boşanma Avukatı Hangi Durumlarda Tutulmaz?

İstediğiniz her dava için avukat tutma hakkınız bulunduğu için bu hakkınızı kanun önünde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Boşanma sürecinde süreç aynı şekilde işliyor ve avukat tutulmaması gereken durumlardan ziyade, tutulmasına gerek olmayan durumlar olabiliyor. Bunların başında da anlaşmalı bir şekilde boşanma kararı verilmesi gerekiyor. Kanunun sizden istediği bilgileri tam olarak vermişseniz ve aranızda mal paylaşımı da dahil olmak üzere tüm anlaşmaları yaptıysanız ve nafakayla ilgili ortak karara vardıysanız avukatsız şekilde boşanmanız mümkün olacaktır. Çoğu durumda 50 bin TL ve üzerinde nafakaya hükmediliyor fakat bazı anlaşmalı boşanmalarda taraflar birbirinden herhangi bir talepte bulunmadığı gibi ücret ödeme durumu da söz konusu olmayabiliyor.

  • Davalarda Hangi Durumda Avukat Tutulmalı?

Günümüzde çok fazla çelişkili dava bulunuyor ve doğal olarak bu durum boşanma sürecini uzatıyor. Evlilik sürecinde yaşanan sıkıntıların büyük bir bölümü davalarda çekişmeler olması nedeniyle ortaya çıkıyor ve sonuca lehinize olacak biçimde ulaşmanız için mutlaka avukat tutmalısınız.

  • Anlaşmalı Davalar Nasıl Olur?

Bireylerin birbirlerine herhangi bir şey katamayacaklarını düşünmeleri, sevgilerinin kalmaması, aynı ev içerisinde birbirlerini görmeye dahi tahammül edemedikleri durumlar olabiliyor. Bu tarz durumlarda az rastlanıyor olsa da, eşlerden biri diğerine boşanma konusunda anlaşma teklifi sunması ve diğerinin kabul ederek mallar da dahil olmak üzere ortak paylaşıma sıcak bakması halinde dava daha kolay sonuçlanabiliyor. Bunun için dava açılması, mahkeme günü iki bireyin de salondaki yerini alması, boşanmak istediklerini beyan etmeleri gerekiyor. En az 1 yıllık evli olunması son derece önemli olduğu için hesaplama sürecinde dikkatli olunması gerekiyor.

  • Çekişmeli Davalar Nasıl Olur?

Bir davanın, davayı açan kişinin istediği sonuca varmaması için karşı tarafın öne sürdüğü kanıtlar veya yaptığı açıklamalar, davanın çekişmeli olmasına neden olur. Doğal olarak da bu durum direkt olarak davada iki tarafın da yıpranmaması için kanuna uygun karar verilmesini zorunlu kılar. Çoğu zaman kadın, nafaka talebinde bulunması ve küçük çocuğunun bulunması halinde bu talebi kabul edilebilir. Ortalama üç aylık bir süreçle birlikte normal davaların sonuçlandığı görülebiliyor. Çekişmelilerde ise boşanma süreci duruma göre ortalama 1 yıl içerisinde çiftlerin boşanmasına izin verilebiliyor.

Boşanma avukatı ücreti ne kadar?
Boşanma avukatı ücreti anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanmayı göre farklılık gözetir. Anlaşmalı boşanmada 7 bin TL civarında bir avukat ücreti verilmesi gerekirken, çekişmeli boşanmada bu durum 9 bin TL’ye kadar artış göz edebilir. Fakat avukatın taleplerine ya da kişinin avukattan taleplerine göre de ücretlendirme değişkenlik sağlar.
Iyi bir boşanma avukatı nasıl olur?
Iyi bir boşanma avukatı kişinin dava sürecinde yalnızca avukatlığını değil aynı zamanda rehberliğini sağlar. Hukuki boyutta kazanımlar elde etmesine yardımcı olur. Sürecin nasıl ilerleyeceği ile ilgili müvekkilini bilgilendirir.
Boşanma davasına hangi avukat bakar?
Boşanma davasındaki her türlü dava ile ilgilenen avukat boşanma avukatıdır. Kişinin kendi kişisel avukatı da boşanma avukatı olarak hizmet verebilir. Avukatı olmayanlar için devlet avukat ataması yapar.
Aile avukatı hangi davalara bakar?
Maddi ve manevi tazminat davalarında çocukların velayetini ilişkin çeşitli etmenlerde nafaka taleplerinde uyuşmazlık olduğu takdirde ailenin korunması kanununa göre alınan birçok tedbir ve kararda aile avukatı hizmet gösterir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-olarak-bosanmak-icin-gerekli-olan-sartlar-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/maltepe-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanma-davasi-nasil-olur.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/arnavutkoy-anlasmali-bosanma.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-inonu-mahallesi-avukat.html

“Boşanma Avukatı Ve Davaları” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara