Doğru Boşanma Avukatını Nasıl Seçerim

Evlilik birliğinin sonlandırılması için kişilerin doğru avukatı tercih etmeleri gerekmektedir. Bu alanda bilgi sahibi olan kişilerin tercih edilmesi durumunda süreç sizin lehinize işleyecektir. Ayrıca bu gergin dönemin en iyi ve sorunsuz şekilde atlatılması için profesyonel yardım almasının olmazsa olmaz bir nokta olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Doğru boşanma avukatını nasıl seçerim sorusu bu nedenle büyük önem arz etmektedir. Öncelikli olarak konu hakkında yeterince olumlu sonuçlanmış dava geçmişi olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmanız gerekmektedir.

Boşanma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avukatınızın boşanma alanında etkili bir arka plana sahip olmasının yanında sizin de temel bilgiler hakkında fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Boşanma söz konusu olduğu zaman her bireyin en azından kendi hakkını koruyabilecek derecede fikir sahibi olması gerekmektedir. Temel bilgileri vermek gerekirse;

  • Kişilerin nafaka ya da tazminat alabilmeleri için bu alanda mahkemeye başvurmaları gerekmektedir. Herhangi bir talep olmadan doğrudan doğruya hiçbir mahkemenin size nafaka bağlamayacağını bilmelisiniz.
  • Kişilerin evlilik ve boşanma konusunda eğer ki yaş konusunda gerekli sınırlara uymuyorlarsa vasiler üzeriden işlem gerçekleştirmeleri lazımdır.
  • Kişilerin bir akıl hastalığına ya da zihinsel bir engele sahip olmaları durumunda evliliğin geçerli sayılmayacağı da bilinmelidir. Bu koşullara rağmen evlilik gerçekleşmiş olsa bile hukuken herhangi bir geçerliliğinin olmadığını bilmelisiniz.
  • Kusur ilkesi nedeni ile eşlerin birbirini eksik oldukları bir konu sebebi ile boşanmaları söz konusudur. Bu durumda davayı kusur sahibi olmayan taraf açmaktadır.
  • Anlaşmalı boşanma da süreç içerisinde en sık dile getirilen kavramlardandır. Bu boşanmanın gerçekleşmesi için tarafların kesinlikle kendi iradeleri ile karar vermeleri ve bunu da hakime belirtmeleri gerekmektedir.

Bu temel kriterler ve bilgiler hakkında fikir sahibi olursanız sürecin işleyişi sizin için çok daha kolay olacaktır. Doğru boşanma avukatını nasıl seçerim sorusunun yanı sıra bu temel bilgilere de sahip olmak en azından boşanma sürecinde haklarınıza tecavüz edilmesini önlemeniz açısından büyük önem arz etmektedir.

Boşanma Konusunda Meydana Gelen Anlaşmazlıklar

Doğru boşanma avukatını nasıl seçerim konu başlığı altında anlaşmazlıklar hakkında da fikir sahibi olmaya özen göstermelisiniz. Eşlerin arasında en sık şekilde meydana gelen anlaşmazlıkların sebebi nafaka ve çocukların velayeti hususudur. Çocukların yaşlarının küçük olması durumunda velayet genel olarak anneye verilmektedir. Fakat bu konuda avukattan yardım almak işinizi şansa bırakmamak adına büyük bir öneme sahiptir.

Nafaka da kadınların ve erkeklerin sık bir biçimde anlaşmazlığa düştüğü noktalardan bir tanesidir. Özellikle geçim nafakası sağlanması veya çocukların eğitimi için gerekli olan miktarın karşı taraftan talep edilmesi hususunda miktar büyük bir önem arz etmektedir. Boşanma avukatı etkili olsa da, miktar konusunda çocuğun yaşından başlayarak eşlerin aylık olarak elde ettikleri kazanıma kadar birçok değişken incelendikten sonra karar verilmektedir.

Boşanmada Devlet avukat veriyor mu?
Boşanma davalarında kişinin kendisine ait kişisel avukatı bulunmadığı takdirde devlet Avukat atar. Ancak kişisel avukatlar bulunduğu zaman devletin atadığı avukata ihtiyaç duyulmaz.
Boşanmamak için ne yapmak lazım?
Boşanma davalarında çiftlerden biri boşanmak istemediği takdirde bu durumu hakim karşısına dile getirmeli ya da davaya katılmadığı takdirde de boşanmak istemediği anlaşılır. Boşanmamak için avukatla birlikte dilekçe hazırlanmalı.
Boşanmak için ne kadar para lazım?
Boşanmak için dava ve avukat ücretleri olmak üzere 10.000 TL ve civarında bir paraya ihtiyaç duyulur. Bu miktar boşanma türüne ya da avukatın taleplerine göre farklılık gözetir.
Iyi bir boşanma avukatı nasıl olur?
Iyi bir boşanma avukatı müvekkilinin dava sürecinde yalnızca avukatlığını değil aynı zamanda yol göstericiliği de sağlar. Burada bir rehber görevi içerisinde bulunur. Gerek hukuki gerekse diğer konulardaki kazanımlarını en üst noktada elde edebilmesi adına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir;


Kadıköy Bostancı Mahallesi Avukat

Ne Tür Boşanma Sizin İçin Doğru?

Boşanma Avukatı Ve Davaları

Boşanma ve Boşanma Davası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Boşanmak İçin Sebepler

“Doğru Boşanma Avukatını Nasıl Seçerim” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara