Ceza Avukatı İstanbul

Ortaya konan suç oranlarıyla ilişkili olarak ceza avukatı İstanbul gibi büyükşehirler için çok daha önemli olmakla birlikte savunma hakkı itibariyle gereklilikleri bulunmaktadır. Bir kişiye herhangi bir husus hakkında suç isnat edilmesi ve bu çerçevede dava açılmasıyla savunmalar ceza avukatları tarafından yerine getirilmektedir. Çok büyük ve hayati suçlar karşısında müvekkilin savunması yapılabileceği gibi küçük olarak belirtilen suçlarda da ceza avukatları bulunmaktadır. Bununla birlikte davaların boyutlarına göre mahkemelerde değişkenlik göstermektedir.

Ceza Suçlarına Göre Mahkemeler

Genel itibariyle basit olarak tanımlanan suçlar için Sulh Ceza Mahkemeleri yetkili konumunda bulunmaktadır. Talep edilen suçun 5 yıl ve üzerinde olması halinde ise suçun seviyesi, boyutu değiştiği için yargılamalar Ağır Ceza Mahkemelerinde görülmektedir. Ölümlü durumların olması ya da olabilecek olması hallerinde yargılamaların tamamı ağır ceza mahkemelerinde olurken diğerleri için asli ceza mahkemeleri bulunmaktadır. Ceza boyutu ya da türü ne olursa olsun davalı tarafın savunucu ceza avukatları olmaktadır. Bundan dolayı çeşitli davaların benzer suçlar içermesine karşın verilebilecek cezalar değişkenlik içerebilmektedir.

Ceza Avukatı Davaları

Sulh Ceza Mahkemelerinde kavga, tehdit gibi çok küçük çaplı durumlar için ceza avukatları gerekli olurken hırsızlık, adam öldürme, dolandırıcılık gibi organize ya da bireysel tüm ceza suçlarında da görev almaktadır. Savunma yapması gerekli olan kişinin avukatı bulunması zorunlu olurken tüm işleyişler bakımından da temel arz etmektedir.

Ceza Avukatı İşlemleri:

  • Hukuk ve yasaların bilinci içerisinde olan ceza avukatı davalı kişinin ceza almamasını veya çok makul seviyelerde cezalandırılmasını amaçlamaktadır.
  • Suçlanan kişiye karşı olabilecek delillerle lehine olabilecek delillerin gözetilmesi gerekli olurken savunma için çeşitli materyaller kullanabilmektedir.
  • Konu ile ilgili şahitlerin mahkemeye çağrılması sürecinde de davalı lehine çalışmaktadır.
  • Deliller yaratma ya da mahkeme sürecine müdahale etme gibi yetkileri ise bulunmamaktadır.

Ceza Gerekçeleriyle Süreleri

Ağır ceza ya da asli ceza mahkemelerinde yargılanan kişiler çeşitli cezai yaptırımlarla karşılaşabilirken ceza avukatı İstanbul Adliyesi gibi yoğunluk içeren adliyelerde çok uzun bir çalışma sürecine sahip olmaktadır. Özellikle evrakların ve bilgilerin ulaştırılması, tahkikat süreci, tanıkların ve delilerin toplanması, incelenmesi gibi durumlarla çok uzun yıllar süren davalar görülmektedir. Cezai soruşturma, sorgulama, kovuşturma ve dava aşamalarında çok daha iyi sonuçların elde edilmesi için uzman ceza avukatları gerekli olabilmektedir.

Hayata Karşı İşlenen Suçlar

Hayata karşı işlenen suçlar arasında bulunan insan ticaret, adam öldürme ya da kasten öldürme gibi suçlar başta olmak üzere 5 yılı aşkın cezayı müeyyideye sahip suçlarda davacısı Kamu Hukuku olurken ceza avukatları savunma tarafında bulunmaktadır. Özellikle müebbet ya da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarının indirilmesi ya da diğer cezai işlemlerin iptali için ceza avukatı İstanbul davaları için kusursuz performans ortaya koyması gereklidir. Savcı tarafından ortaya konulan tüm hususların dikkatli incelemesi yapılırken belirtilen ayrıntılar üzerinden işleyişler ve prosedür açıklarının gözetilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Ceza Avukatı Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ceza avukatlarının güncel bilgilere sahip olması ve yürürlüğe giren yeni yasalar, kanunlar hakkında incelemeler yapması gerekir. En önemlisi de başka alanlarda iş almamayı bir presip haline getiren ceza avukatlarını tercih ederseniz davada başarılı olma ihtimaliniz çok daha fazladır. Uygulama tecrübesi ne kadar fazla olan avukatları tercih ederseniz de o kadar fazla yine başarınızın artacağını söyleyebiliriz. Çünkü ilgili olduğu alanda çok fazla dava almış olan bir avukat, sizin durumunuza benzer birçok davaya girmiş olabilir. Bu da sürece ne kadar hakim olduğunu ve nasıl davranması gerektiğini biliyor olduğu anlamına gelir.

İletişim becerisi yüksek avukatlar seçmeniz, kendinizi anlatabilmek ve anlaşılabilir olmak açısından da önemlidir. Hakime ve savcıya lafını dinletemeyen, sizi anlayamayan avukatlarla başarılı bir çalışma izleyemez ve kazanma şansınızın yüksek olduğu davalarda bile kaybeden taraf olabilirsiniz. Bu nedenle davaların seyri açısından avukatın ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. Yüzyüze görüşme esnasında avukatla ilgili net bir düşünce zaten kafanızda oluşacaktır diyebiliriz. Ceza avukatlarının hiçbir zaman size garanti ve teminat veremeyeceğini de bilmelisiniz. Doğru ceza avukatları, garanti ve teminat vermez. Ayrıca avukatlar vekaleti olmadığı halde sizle cezaevine görüşmeye de gelemez. Bu tip yanlışlıklar bu avukatın acemi ve deneyimsiz olduğunu, ceza hukuku hakkında bilgisinin çok fazla olmadığını gösterir.

Ceza Avukatı ücretleri
Ceza avukatı ücretleri dava türüne göre değişir. 1000 TL’den 8 bin TL’ye kadar ceza avukatlarına ücret ödenebilir.
İstanbul ceza avukatı tavsiye
İstanbul’da ikametgah eden vatandaşlar ceza avukatı tavsiyesi istedikleri takdirde çoğunun tercihini olan Avukat Mehmet Ali Helvacı önerilir.
Türkiye’nin ağır ceza avukatları
Ağır ceza avukatları Ağır Ceza davalarında hizmet gösterir. Avukat Mehmet Ali Helvacı ağır ceza davanızda donanımlı ve oldukça tecrübeli bilgileri ile avukatlığınızı yapabilir.

İlginizi Çekebilir;

Trafik Kazaları ve Tazminat Davaları Hakkında

Boşanma Avukatı Kartal

Akıl Sağlığı Veya Zayıflığının Ceza Ehliyetine Etkisi

İstanbul Ceza Avukatı

Çınar Mahallesi Kira Hukuku Avukatı

“Ceza Avukatı İstanbul” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara