İstanbul Ceza Avukatı

Diğer mahkemelerden farklı olarak kişi hakkında bir suç isnadının olmasıyla açılan süreçlerde ceza avukatı gerekli olmakla birlikte İstanbul ceza avukatı açısından bir hayli zengin yerlerin başında gelmektedir. Özellikle savunma kutsallığı bakımından zorunlu olmasından ötürü tüm suç odaklı davalarda ihtiyaç bulunmaktadır.

Ceza Suçları Hakkında

Savcılık tarafından yapılan soruşturma ve kovuşturma sonrasında kişiye çok büyük suçlar atılabileceği gibi küçük olarak belirtilen suçların olması durumunda da ceza avukatları savunucu konumunda bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan yargı sistemi gereği ceza suçları konumları belirli şekillerde ayrılmaktadır. Hakkında çok yüksek suç taleplerinin bulunmamasına karşın suç işleme durumu oluşan hususlar için sulh ceza mahkemeleri görevlendirilmektedir. Ceza avukatları bu mahkeme süreçlerinde savunmalarını gerçekleştirmektedir.

Ağır Ceza Mahkemeleri

Hayata karşı işlenen suçlar gibi çok yüksek oranlı suç durumlarında ise asli ya da ağır ceza mahkemeleri bulunmaktadır. Ağır ceza mahkeme davalarında kişi hakkında en az 5 yıl ceza istenirken müebbet hapis cezasına kadar yolu bulunmaktadır. Ancak ceza davalarının durumu, boyutu ya da mahiyeti ne olursa olsun davalı olan kişinin her daim savunucusu ceza avukatları olmaktadır. Bundan dolayı tüm işleyişler, istekler ceza avukatına iletilebilir ve karşılanması gerekli olan durumlarda ceza avukatı aracılığıyla davalıya sunulabilmektedir.

Ceza Avukatı Görevleri:

  • Elde edilen delillerin davalı kişi lehine savunmasını yapmak.
  • Davalı kişinin tüm haklarının yerine getirilmesini sağlamak.
  • Davalı kişinin ceza almadan ya da suça odaklı olarak makul ceza alımlarıyla davanın sonuçlandırılmasını sağlamak.

Ceza Avukatı Süreci

İstanbul ceza avukatı açısından yüksek olanaklar sunmakla birlikte kişilerin yargılamalarında çok daha yüksek ihtimaller için uzman olan avukat tutma durumu da olabilmektedir. Ülkemizde çok sayıda ceza avukatı hali hazırda devam eden davalarda müvekkillerinin haklarını korumaya devam etmektedir. Bu süreçlerde delilerin ortaya çıkarılması ya da mahkeme sürecine müdahale gibi durumlar yaşaması imkân dahilinde olmamaktadır. Ancak ceza avukatı olmadan hiçbir cezai yargılama yapılmaması da hukuki gerekliliklerle açıklanmaktadır. Zorunlu olarak tutulan avukatlar arasında bulunulması, savunmanın kutsal olduğunu ortaya koymaktadır. Kişinin nasıl bir suç işlemiş olduğuna bakılmaksızın her birey savunma hakkını ceza avukatlarıyla elde etmektedir.

Ceza Davalarının Sonuçları

Ceza avukatı tarafından amaçlanan beraat olmakla birlikte çok düşük oranlarda ceza alınmasını sağlamaktadır. Birçok dava için bu durum geçerli olabilirken bazı davalarda davalı olan kişinin hapis cezası alması da kuvvetle muhtemeldir. İnsan ticareti özelinde yapılan hayata karşı suçlar davalarında davacı kamu hukuku olmaktadır. 8 yıl ile 12 yıl arasında ceza müeyyidesi de bulunmaktadır.

Ayrıca intihara yönlendirme, taksirle adam öldürme, kasten öldürme, kasten öldürmenin nitelik halleri gibi suçların ağır ceza mahkemelerinde yargılamaları yapılmaktadır. Özel hayata dair suçlar, şerefe karşı suçlar, hürriyete karşı suçlar, cinsel suçların tamamı ağır ceza suçları arasında kabul edilmekle birlikte ceza avukatları yetkilendirilmektedir. İstanbul ceza avukatı görevlendirilmeleri yapılarak davalı kişilerin dava süreleri boyunca görevleri devam etmektedir.

Ağır ceza mahkemesi hangi suçlara bakar?
Ağır Ceza Mahkemesi ağırlaştırılmış müebbette 10 yıldan fazla hapis cezası ya da Müebbet hapis gerektiren belirli suçlarla ilgili çeşitli dava işleyişleri ile görevlidir.
Bir avukat her davaya bakabilir mi?
Herhangi bir avukatın her türlü davaya bakması, mümkün. Ancak konu ile ilgili tecrübeli ve aynı zamanda müvekkilinin lehine sonuçlar elde edebilecek avukatların davada yer edilmesi daha doğru olur.
Ceza avukatı ne demek?
Ceza hukuku bünyesinde hizmet gösteren avukatlara, ceza avukatı denir. Hırsızlık, adam öldürme, kavga, tehdit, dolandırıcılık gibi çeşitli hukuksal durumlarla ceza avukatı ilgilenir.

İlginizi Çekebilir;

Bilişim Suçları Şikayeti Süreci Nasıl İşler?

En İyi Hukuk Bürosu Tercihi

İnternet Yolu ile İşlenen Suçlar, Siber Suçlar, Bilişim Suçları Avukatı

Bilişim Suçları Nelerdir?

Ceza Avukatı İstanbul

“İstanbul Ceza Avukatı” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara