Bilişim Suçları Nelerdir?

Bilişim suçları elektronik ortamda işlenen suçların tabir edilmesi için kullanılan kavramdır. Bu noktada özellikle kişisel verilerin korunması ve özel hayatın gizliliğinin muhafaza edilmesi için büyük bir çaba sarf edilmektedir. Özellikle online sistemlerin yaygınlığının artması ile beraber kişilerin bu konuda daha büyük tehlikeler ile karşılaştığı fark edilmektedir. Bilişim suçlarına karşı alınan önlemlere uyum sağlamak sizin için yüksek verimliliğin en temel seçeneklerinden biri olacaktır.

Bilişim Suçları Temel Kavramlar

Bilişim suçları kapsamında temelde 2 farklı kategori bulunmaktadır; doğrudan bilişim suçları ve dolaylı bilişim suçları. Doğrudan bilişim suçları bir online sisteme izinsiz erişilmesi, erişimin engellenmesi gibi hususları ele alırken dolaylı bilişim suçları ise online sistemler üzerinden dolandırıcılık ya da hırsızlık yağılması gibi detayları içerisinde bulundurmaktadır. Her iki sistemin de yargılama sürecinde daha ağır aşamaların belirlenmesi için büyük çaba sarf edilmektedir. Yargılama aşamasının daha net cezalar ile çevrelenmesi durumunda caydırıcılığın artacağı da eklenen detaylardandır.

Bilişim Sistemine Girme: En sık rastlanan ve neredeyse sıradan seviyede elektronik bilgiye sahip olan kişiler tarafından dahi uygulanabilen seçenekler arasında yer almaktadır. En basitinden Facebook ya da Twitter gibi hesapların dahi ele geçirilmesi direkt olarak bilişim sistemine girme adı altında değerlendirilir. Bu giriş işleminin sonrasında fotoğraf ya da dokümanların ele geçirilmesi ise farklı bir suç başlığı altında değerlendirilmektedir. Her birinin suç yatırımı farklılık gösterir.

Bilişim Sistemlerine Karşı Suçlar 

Bilişim sistemlerine karşı işlenen suçlar ile alakalı olarak dikkate alınması gereken hususlar;

  • Bilişim sistemine giriş suçunun yanı sıra farklı kişilerin bilişim sistemine girmesinin engellenmesi de en sık rastlanan detaylar arasında bulunuyor. Bu noktada özellikle kamu kurumlarının bilişim sistemlerine karşı işlenmiş olan suçların özellikle cezai yaptırımının daha yüksek olacağı belirtilmelidir. Kişilerin giriş engellemesi sonucunda maddi bir kayba uğraması durumunda tazminat davası açma hakkı dahi bulunuyor.

Bu konuda özellikle konunun uzmanı olan avukatlardan yardım alınması elde edilecek olan verimliliği en yüksek dereceye çıkaracaktır. Helvacı Hukuk ile iletişime geçerek daha öncesinde bilişim suçları kapsamında sayısız başarılı davaya imza atmış olan kişiler ile iş birliği kurabilirsiniz.

Bilişim Suçları Dava Dosyası Oluşturma

Bilişim suçlarında dava dosyasının verimli bir biçimde oluşturulması için çok boyutlu olması gerekiyor. Süreç ne derece çok boyutlu olursa karşı tarafın uğrayacağı cezai yaptırımın çok daha yüksek olacağı belirtilmelidir. Bilişim suçları sizin için sadece online sistemleri değil aynı zamanda özel hayatın ihlalini dahi gündeme getirebiliyor.

Casus Yazılım Kullanımı 

Bilişim suçları kapsamında casus yazılım kullanılması da sık rastlanan hususlardandır. Casus yazılımlar vasıtası ile kişilerin özel olan görüntülerini ele geçirmek özel hayatın ihlali denildiği zaman akla ilk gelen seçenekler arasında yer alıyor. Casus yazılım kullanmanın başlı başına yasaklandığı ve bunun da ayrı bir suç kaynağı olduğunun bilinmesi gerekir.

Bilişim suçu nedir çeşitleri nelerdir?
Bilişim suçu siber suçlar alanına girmektedir. İnternet, telefon, mobil cihazlar, bankamatik ve kredi kartları üzerinden yapılan siber saldırı, hırsızlık, bilgi sızdırma ve kişinin sosyal medya hesaplarına izinsiz girme de bilişim suçu olarak kabul edilir.
Bilişim suçlarına örnekler nelerdir?
Bilişim suçlarına örnekler, kişinin facebook hesabına izni olmadan girmek, onun adına paylaşım yapmak, özel hayatı ihlal edecek düzeyde fotoğraf, mesaj ve bilgi paylaşımlarında bulunmayı kapsar.
Siber suçun cezası nedir?
Siber suçun cezası, 6 ay ile 6 yıla kadar hırsızlık, özel hayatı ihlal, tehdit ve şantaj alanlarına tekabül edecek durumlara bağlı olarak farklılık göstermektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bilisim-suclari-sikayeti-sureci-nasil-isler.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bilisim-sucu-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbul-avukat-burosu-tercihi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/internet-yolu-ile-islenen-suclar-siber-suclar-bilisim-suclari-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/en-iyi-hukuk-burosu-tercihi.html

Hemen Ara