Bilişim Suçu Nelerdir?

Bilişim suçu elektronik ortamda işlenen suçların tanımlanma aşamasında kullanılmaktadır. Bu noktada doğrudan ve dolaylı olmak üzere 2 farklı seçenek bulunmaktadır. Örneğin bilişim sistemine izinsiz girilmesi doğrudan bilişim suçu iken bir online sistemler üzerinden yapılan dolandırıcılığın dolaylı bilişim suçları dahilinde değerlendirildiği de belirtilmelidir. Bilişim suçu online sistemlerin daha sık kullanımı ile beraber daha yaygın bir hale gelmiştir. Bir önlem olarak daha ziyade kişisel kullanıma açık olan cihazları ve ağ bağlantısını kullanmanın daha verimli olacağı belirtilmelidir.

Bilişim Suçu Temel Kavramlar

Bilişim suçu kapsamında kişilerin temel manada karşılaşacakları unsurlar;

  • Banka ve kredi kartlarının ele geçirilmesi
  • Casus yazılımların ve cihazların kullanılması
  • Bilişim sistemine izinsiz girme
  • Bilişim sisteminin çalışmasını engelleme

Bu detaylara bakıldığı zaman kişilerin hem maddi hem de manevi manada zarara uğrama potansiyeli olduğu görülmektedir. Bu tür durumlarda ana dava dosyasına ek olarak tazminat davasının da eklenmesi oldukça verimli olacaktır. Bu noktada konunun uzmanı ve daha öncesinde olumlu sonuçlar almış olan bireyler ile iş birliği yapmak bu konuda size oldukça olumlu bir etkide bulunacaktır. Dava sonucunun verimliliği bu şekilde daha üst bir seviyeye çıkıyor!

Bilişim Sistemlerine Karşı Suçlar 

Bilişim sistemlerine karşı işlenen suçlar hakkında dikkat çeken detaylar;

  • Bilişim sistemlerine izinsiz girmek en yaygın görülen seçenekler arasındadır. Özellikle sosyal medya sitelerine izinsiz girilmesi sıklıkla rastlanmaktadır. Bilişim sistemlerinde meydana gelen bu aksaklıkların aynı zamanda kişisel verilerin ele geçirilmesi gibi olumsuzluklar ile sonuçlanabileceği de görülüyor. Bunun yanı sıra bir sisteme kişilerin girişinin engellenmesi de sıklıkla rastlanan bilişim suçları arasında bulunuyor. Bu sorundan doğan bir maddi sorununuz olursa anında dava dosyasına yeni bir boyut olarak eklenmelidir.

Dava dosyalarına bakıldığı zaman özellikle çok boyutlu bir yapılanmanın geçerli olduğu görülmektedir. Sistem ne derece çok boyutlu ise kişilerin alacakları cezanın da aynı oranda yüksek olacağı belirtilmelidir. Tabi ki bu noktada dava dosyalarına eklenen delillerin muhakkak hukuki minvalde elde edilmesi gerekir. Casus yazılımlar ile elde edilen delillerin mahkeme tarafından kabul edilmeyeceği ve hatta bu delillerin sizi haksız çıkaracağının da belirtilmesi gerekir.

Bilişim Suçları Dava Dosyası Oluşturma

Bilişim suçlarına dair dava dosyası oluşturma süreci içerisinde konunun uzmanları ile iş birliği kurulmalıdır. Helvacı Hukuk bu konuda en profesyonel kadrolardan birine sahiptir. Tam da bu noktada daha önce olumlu sonuçlar alan avukatlar ile iş birliği yapmak elde edilecek olan verimliliği kademe kademe artıracaktır.

Casus Yazılım Kullanımı 

Bilişim suçu kapsamında casus yazılım kullanımı da sıklıkla rastlanan detaylar arasında bulunuyor. Örneğin dinleme cihazları ya da kayıt kameraları bu konuda en sık görülen hususlardandır. Virüs vasıtası ile kişisel bilgisayarların elde edilmesi de casus yazılım kapsamında değerlendirilir. Bu noktada kişilerin sadece para cezası ile değil hapis cezası ile de yargılanması için çaba sarf edilmektedir.

Bilişim suçlarına örnekler nelerdir?
Bilişim suçu, internet ve mobil cihazlar üzerinden işlenen suçları kapsar. Kişinin özel hayatını şantaj, tehdit olarak kullanmak, sosyal medya hesabına izinsiz girerek mesaj ve paylaşım yapmak suçtur.
Bilişim suçu nedir çeşitleri nelerdir?
Bilişim suçu, nitelikli dolandırıcılık alanına da tekabül etmektedir. Kişinin kredi kartı veya banka kartından izinsiz para sızdırmak, bilgi sistemine girmek, sosyal medya hesaplarına izni olmadan girmek de bilişim suçudur.
Neler bilişim suçuna girer?
Bilişim suçu kişinin izni olmadan bilişim cihazlarından giriş yaparak, şifresini değiştirmek, erişimini engellemek, kişinin adına paylaşım yapmak, video ve fotoğraflarını paylaşmak, para sızdırmak gibi bilişim alanının yer aldığı bütün suçları kapsar.
Dünyada ilk bilişim suçu ne ile ilgilidir?
Dünyadaki ilk bilişim suçu bilgisayarla ilgilidir. Bilgisayara gizlice sızmak ve bilgilerin izinsiz aktarımını sağlamak bilişim suçu olarak hukuk alanına yansımıştır.

İlginizi Çekebilir;

Bilişim Suçları Nelerdir?

Bilişim Suçları Şikayeti Süreci Nasıl İşler?

İnternet Yolu ile İşlenen Suçlar, Siber Suçlar, Bilişim Suçları Avukatı

İstanbul Avukat Bürosu Tercihi

En İyi Hukuk Bürosu Tercihi

Hemen Ara