Borca İtiraz Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Borca itiraz dilekçesi kapsamında kişilerin hangi sebeple itiraz ettikleri konusunda net bir veri sunmaları gerekiyor. Bu noktada özellikle borcun infazının gerçekleşmesinin öncesinde belirlenen süre içerisinde itirazın tamamlanması gerekir. Bu süreç. İçerisinde konunun uzmanlarından gerekli olan bilgileri almak sizin için yüksek verimliliğin adresi olacaktır. Hem dilekçenin hazırlanması hem de işleme alınması gibi detaylarda uzmanlardan yardım almak sizin için en uygun nokta olacaktır. Helvacı Hukuk bu konuda size net şekilde yol gösterecektir.

İcra Takip Yöntemleri Nelerdir?

İcra takip yöntemleri kapsamında kişilerin dikkate alabilecekleri seçenekler;

  • İlamsız icra takip yöntemi
  • Kambiyo senedi dahilinde yapılan icra takibi
  • İlamlı takip

Bu detayların her birinin uygulama yönergesi farklılık göstermektedir. Her birinin kanunlara uygun şekilde sürece yayılması gerekir. Ancak bu şekilde yapılan itirazın olumlu yanıt almasına izin verilecektir.

Son dönemlerde bazı büroların kişilerin herhangi bir icra takibi olmasa da ödeme sürecini hızlandırmak için mesaj ya da telefon aracılığı ile sıklıkla tacizde bulunduğu da görülmektedir. Bu tür asılsız bilgilendirme ve aramaları da dilerseniz dava edebilirsiniz. Özel hayatın ihlal edilmesi gibi hususlarda hassas olan hukuk sistemi bu alanda da sizin yanınızda olacaktır.

Yaşanan bir diğer sorun da icra borcunun aile üyelerinden birine ait olması sebebi ile direkt olarak onlar ile iletişime geçilmesidir. GSM operatörlerinden bilgilendirme alarak telefon ile rahatsız etme gibi hususlara da çok sık rastlanıyor. Bu noktada da haklarınızı muhafaza etmek için dava açabilirsiniz.

İcra Takip Süreci

Borca itiraz dilekçesi kapsamında kişilerin hangi sebepler ile itiraz ettiğini net şekilde bildirmesi gerekir. Bunun yanı sıra borcun bir kısmına mı tamamına mı itiraz edildiği eklenmesi gereken hususlardandır. Siz de icra takip süreci kapsamında muhakkak dikkatle işlem gerçekleştirmeli ve mümkünse itiraz dilekçesini uzman bir kişi aracılığı ile tamamlamalısınız. İcra takibi kapsamında sorun yaşamamak için bu detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.

İcranın Belirli Bir Kısmına İtiraz Etmek

İcranın tamamına değil belirli bir kısmına itiraz etme hakkınız da bulunuyor. Hesaplama konusunda yanlışlık olduğunu dile getirerek itirazı tamamlayabilirsiniz. İcranın belirli bir kısmına itiraz ederken hesaplamanın neresinde aksaklık olduğunun dikkatle dile getirilmesi gerekiyor.

Faiz indirimlerinden yararlanan kişilerin bu tür aksaklıklar ile karşılaşması çok sık rastlanan durumlar arasındadır. Gerekli itiraz hukuki yöntemler ile yapıldığı zaman elde edilecek sonuç oldukça net olacak. Bu noktada kullanılan delillerin de muhakkak hukuki yöntemler ile elde edilmesi gerekir. Casus yazılımlardan elde edilen veriler delil olarak kabul edilmez.

İmzaya İtiraz Nedir?

Borca itiraz dilekçesi kapsamında kişilerin imzaya itiraz hakkı da bulunmaktadır. Senet ya da borç belgesi üzerinde yer alan imzanın sizin olmadığını iddia edebilirsiniz. İmzaya itiraz süreci içerisinde kişilerin kriminal inceleme hakkı da bulunmaktadır. Bu noktada imzaya itiraz sizin için çok daha verimli bir hala alacak ve net sonuç verecektir.

Itiraz dilekçesi nasıl yazılır icra?
İtiraz dilekçesi icra müdürlüğüne yazılmalıdır. İcra dosya numarası, borçlu kimlik numarası, alacaklı kimlik numarası da dahil olmak üzere dilekçede yer almalıdır.
Borca itiraz nasıl yapılır?
Borca itiraz için icra takip numarasıyla, icra müdürlüğü üzerinden dilekçe yazılası ve mahkemeye başvuru yapılması gerekmektedir.
Örnek 7 ödeme emrine itiraz nereye yapılır?
İlamsız icra takibi için icra dairesi üzerinden itiraz dilekçesi verilmesi ve icra müdürlüğüne hitap ederek gönderilmesi gerekmektedir.
Borca itiraz talebi nedir?
Borca itiraz talebi, icra ve haciz durumlarında yazılması gereken dilekçedir. İtiraz dilekçesi icra müdürlüğüne verilmelidir.

İlginizi Çekebilir;

İcraya İtiraz

İcra Hukuku Avukatı İstanbul

Maltepe İcra Avukatı

Ödeme Yapmayan Kiracının Tahliyesi Nasıl Olur

İflas Erteleme Avukatlığı Etki Alanları

“Borca İtiraz Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara