Bilişim Suçları Şikayeti Süreci Nasıl İşler?

Bilişim suçları şikayeti kapsamında kesinlikle gecikmemeniz gerekiyor. Bu tür bir suçun fark edildiği anda yetkililer aracılığı ile gerekli mercilere başvurulması gerekir. Özellikle izinsiz bir biçimde görüntülerin ele geçirilmesi ve yayılması durumunda ne derece hızlı hareket ederseniz elde edeceğiniz verimlilik de o kadar yüksek olacaktır. Bilişim suçlarının ortadan kaldırılması için özel bir sistem oluşturulmuştur. Bu noktada caydırıcılığın yüksek olması için büyük bir çaba sarf edilmektedir. Cezai yaptırım ne derece fazla olursa kişilerin de bu tip suçlardan uzak kalmasının o kadar hızlı sağlandığı görülüyor.

Bilişim Suçları Şikayeti Temel Kavramlar

Bilişim suçları şikayeti kapsamında öncelikle bu suç kapsamında nelere göz atılması gerektiği bilinmelidir;

  • Bilişim sistemlerine izinsiz şekilde erişim sağlamak en temel suçlardandır.
  • Bilişim sistemlerine farklı kişilerin girişinin engellenmesi ve sistemin çalışamaz duruma getirilmesi de hacking diye tabir edilen ve oldukça sık görülen detaylar arasında bulunuyor.
  • Banka ve kredi kartlarının suiistimal edilmesi ve bilgilerinin kullanılması
  • Yasak casus cihaz ve programların kullanımı

Bu detaylara göz atıldığı zaman siz de verimli ve sorunsuz erişimin tadını çıkarabilirsiniz. Bilişim suçları sizin için yüksek verimliliğin adresi olacaktır.

Suçların çok boyutlu olduğu görülmektedir. Örneğin bir kişisel hesaba erişim sağlanmasının hemen sonrasında kişisel bilgilerin ele geçirilmesi ve bunların yayılması en temel suçlardandır. Hem bilişim suçları hem de özel hayatın ihlali manasına gelmektedir. Siz de kısa bir süre içerisinde olabildiğince çok boyutlu bir dava dosyası oluşturarak bu konuda suçluların daha nitelikli bir biçimde cezalandırılmasını sağlayabilirsiniz.

Bilişim Sistemlerine Karşı Suçlar 

Bilişim sistemlerine karşı suçlar kişilerin giriş yapmalarını engellemek yas da izinsiz bir biçimde giriş yapmak gibi farklı kavramları içerisinde bulundurmaktadır. Örneğin kamu kullanımı için tasarlanmış olan e-devlet gibi sistemlere erişim sağlanması ve kişisel bilgilerin elde edilmesi bu suçlar kapsamında değerlendirilmektedir. Kişisel bilgilerin elde edilmesinin yanı sıra farklı kişilerin bu hizmetten mahrum bırakılması da farklı bir boyut olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada maddi ya da manevi bir sorun meydana gelirse durumun direkt olarak tazminat davasına yansıtılabileceği de eklenmelidir.

Bilişim Suçları Dava Dosyası Oluşturma

Bilişim suçlarında dava dosyasının uzman ellerden çıkması gerekiyor. Özellikle delil toplama aşamasında hukuki yöntemlerin belirlenmesi gerekir. Aksi takdirde kişilerin dava dosyalarında sunmuş oldukları delillerin olumlu yönde karşılanmayacağı bilinmelidir. Hatta kişilerin özel hayatlarını ihlal ederek ulaşılan delillerin sizi haksız konuma düşüreceğinin de farkında olmalısınız.

Casus Yazılım Kullanımı 

Bilişim suçları şikayeti kapsamında casus yazılımların kullanımının ne derece yaygınlaştığı net biçimde görülüyor. Bu yazılımların kullanımı başlı başına suçtur. Kullanarak kişisel verilere erişmek ve bunları yaymak da ayrıca bir suç başlığı altında incelenmektedir. Casus yazılım kullanımına karşı verilen cezanın para cezası ile sınırlandırılmaması için adımlar atılmıştır.

Bilişim Suçları nereye şikayet edilir?
Bilişim suçları alanı siber suçlar alanına tekabül etmektedir. Cumhuriyet savcılığı tarafından yürütülmekte olan davalarda, siber suçlar ile mücadele şube müdürlüğü de devreye girecektir.
Bilişim suçları ne kadar sürede sonuçlanır?
Bilişim suçları inceleme ve soruşturma süresi de dahil olmak üzere 2 ay ile 5 aya kadar devam edebilmektedir. Bilişim suçunun tespit edilemez hallerinde de 1 yıla kadar süreç uzayabilmektedir
Aşağıdakilerden hangisi bilişim suçu kapsamına girer?
Bilişim suçu mobil cihaz, internet, şifreli veriler alanına tekabül eder. Hırsızlığın direkt olarak kişinin yaşam alanına girilerek yapılması bilişim suçu olarak görülmemektedir.
Bilişim suçları ile karşılaştığımızda ne yapmalıyız?
Bilişim suçlarıyla karşılaşıldığında, direkt olarak siber suçlar şubesine başvuru yaparak, sürecin başlatılması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bilisim-suclari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bilisim-sucu-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/internet-yolu-ile-islenen-suclar-siber-suclar-bilisim-suclari-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbul-avukat-burosu-tercihi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/en-iyi-hukuk-burosu-tercihi.html

Hemen Ara