Hırsızlık Suçu Ve Cezası Nedir?

Günümüzde en çok karşılaşılan suçlardan biri hırsızlık suçu olmaktadır. İnsanlar, başkasına ait olan mallar üzerinden gelir elde etmek istemektedir. Üstelik basit hırsızlık suçunun yanında bir de nitelikli hırsızlık suçu söz konusu olmaktadır.

Hırsızlık suçunda ceza indirimi alınmasına imkan sağlayan pek çok durum vardır. Etkin pişmanlık durumu, kişinin mağduriyetini karşılama durumu, açıkta bulunan eşyalar üzerindeki hırsızlıklar indirime gidilmesine etki eder. Helvacı Hukuk olarak basit ve nitelikli hırsızlık suçları ile ilgili tecrübeli ekibimiz ile her zaman yanınızdayız.

Hırsızlık Suçu Nedir?

Faile ait olmayan, mağdura ait olan bir eşyanın izin alınmadan, gizlice alınması durumu hırsızlık olarak kabul edilebilir. Hırsızlık TCK’nin 141. Ve 147. Maddelerinde detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Ekonomik ve manevi açıdan mağdura zarar veriyor olma durumunun ortaya çıkması gerekmektedir.

Hırsızlık suçu iki farklı şekilde incelenebiliyor. Bunlardan biri basit hırsızlık suçu, diğeri ise nitelikli hırsızlık suçudur. Bu iki suçun cezaları ve işleniş şekilleri tamamen birbirinden farklı olmaktadır.

Açıkta Bırakılan Eşya Hırsızlığı Nedir?

Açıkta bırakılan eşyalar üzerinden hırsızlık yapılıyorsa alınan ceza azalacaktır. Mesela bir inşaat önünde açıkta bırakılan eşyalardan birini çalan bir fail, daha az ceza alacaktır. 1 yıl ile 3 yıl arasında cezalandırma sistemi vardır. Ancak, mutlaka bu malın açıkta bırakıldığı ispat edilmelidir.

Teşhir eşyaları, Pazar yerlerinde bulunan sebzeler ve meyveler açıkta bırakılan eşyalara örnek olarak verilebilir. Böyle bir durumda hırsızlık suçu daha az ceza ile cezalandırılacaktır.

Nitelikli Hırsızlık Nedir?

İnsanların nitelikli hırsızlık suçu sonrasında alacağı ceza artırılmış olacaktır. Öncelikle 3 yıldan 7 yıla kadar ceza alımı söz konusu olabilir. Afet anlarında yapılan hırsızlık suçu en ağır şekilde cezalandırılacaktır.

Nitelikli Hırsızlık: söz konusu nitelikli hırsızlık olduğunda hırsızlık suçunun duraklarda ya da toplu taşıma araçlarında işleniyor olması söz konusu olabilir. Bunun yanında kamu kurumlarında işlenen hırsızlık suçları da nitelikli olarak kabul edilecektir. Aynı durum ibadet alanları için de geçerlilik gösterecektir.

Hırsızlık Suçu Cezası Ne Kadardır?

Hırsızlık suçu iki farklı kategoride incelenmektedir. Bir yanda basit hırsızlık suçları, diğer yanda ise nitelikli hırsızlık suçları bulunmaktadır. Eğer ki suç basit bir hırsızlık suçu ise 5 ile 10 yıl arasında hapis cezası verilmektedir. Suçun bazı durumları cezanın azalmasına, bazı durumları ise cezanın artmasına etki eder.

Mal üzerinde ortak olan biri bu malı çalıyorsa 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Hırsızlık yapılan malın herhangi bir değeri yok ise o zaman cezada indirime gidilecektir. Aynı zamanda pişmanlık durumu da ceza indirimine etki eder. Kişinin çalabileceği çok ürün varken sadece bir şeyi alması da ceza indirimine etkilidir. Hırsızlık suçunda mağdurun zararının karşılanması ceza indirimine vesile olur. Suç gece vakti işlendiğinde ise yarı oranda ceza artırımı yapılır.

Nitelikli hırsızlığın cezası ne kadardır?
Nitelikli hırsızlık cezası, hırsızlık kapsamında ceza mahkemesi üzerinden incelenecektir. Üç yıla kadar hapis cezasıyla 6 yıla kadar hapis cezası verilmesi uygun görülebilir.
Nitelikli hırsızlık suçu ne demek?
Nitelikli hırsızlık suçu, telefon, internet ve mobil cihazlar üzerinden dolandırıcılık yaparak hırsızlık yapmak, kişinin izni olmadan kredi kartı, banka kartı ve kasasına dair siber saldırıda bulunmaktır.
Nitelikli hırsızlık nelerdir?
Nitelikli hırsızlık, kişinin malını internet, mobil cihaz, siber alan üzerinden gasp etmektir. Hırsızlığın kredi kartı, banka kartı ve kişinin haberi olmadan sözleşme imzalandırılması, borçlandırılması durumlarına da tekabül etmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bilisim-suclari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/akil-sagligi-veya-zayifliginin-ceza-ehliyetine-etkisi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/velayeti-anneye-birakilan-cocuk-soy-ismi-anne-tarafindan-belirlenebilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kredi-karti-dolandiriciligi-sucu.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cinsel-saldiri-suclari-ve-cezalari.html

“Hırsızlık Suçu Ve Cezası Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara