Trafik Kazaları ve Tazminat Davaları Hakkında

Ülkemizde uzun yıllardır büyük bir sorun olan trafik şiddeti, maalesef pek çok vatandaşımızın hayatına mal olmakta ya da yararlanmalara neden olmaktadır. Bunun yanında pek çok kişi de bu vakaların karşısında sahip olduğu hakları bilmiyor. Ölümlü trafik kazası sonrasında kişinin maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı bulunuyor. Bu süreçte sahip olduğunuz hakları da ölümlü trafik kazası ile ilgilenen avukatlara danışabilirsiniz. Kısacası bilgi vermek gerekirse kişi şu tazminat haklarına sahiptir:

Trafik Davası Tazminatları

Destekten yoksun kalma tazminatı, kaza sonrasında hayatını kaybeden kişinin ailesine verilir. Bunun yanı sıra çocuk ölümlerinde destekten yoksun kalma tazminatı da kaza sonrasında hayatını kaybeden küçük yaştaki çocuklara verilir. Hastane ve tedavi giderleri, defin ve cenaze giderleri, manevi tazminat gibi davalar, ölümlü trafik kazaları sonrasında kişiye veya kuruma açılabilir. Yaralamalı trafik kazlarında ise destekten yoksunluk tazminatı bulunmaz. Kişi hayatına devam ettiği için tedavi masraflarının karşılanması için tazminat talep edebilir.

Diğer Avukatlık Hizmetleri

Maltepe tüketici avukatı da sorunlarınızla ilgileniyor. Maltepe tüketici avukatı özellikle tüketici haklarında sahip olduğunuz ve pek çok kişi tarafından bilinmeyen noktalarda sizlere destek oluyor. Maltepe işçi avukatı da kıdem tazminatı, maaş tazminatı, sosyal sigorta hafta tatili gibi konularda işlem yapabiliyor. Maltepe işçi avukatı işe iade hakkı, resmi tatil ve bayram tatilleri, fazla mesai ücreti gibi konularda da gerekli noktalarda sizlere yardımcı olmak için hazır bekliyor. Bu konular için ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. İş kazası konuları da bunlara dahildir. İş kazası sonrası tazminat davası açılabilir.

Trafik kazalarında tazminat davası kime karşı açılır?
Trafik kazası nedeniyle tazminat davasının açılması hukuki niteliği göre farklılık gözetir. Haksız fiil olarak kabul edilen yani diğer bir ifade ile maddi ya da manevi tazminat davası, haksız fiil sorumluluğuna karşı açılan bir davadır. Haksız fiili bizzat işleyenler dışında da tazminat sorumluları trafik kazasında bulunur. Trafik kazalarında tazminat kimden istenir?
Asli kusurlu manevi tazminat isteyebilir mi?
Asli kusurlu manevi tazminat isteyebilir. Ancak bu belirli etmenlere göre farklılık gözetir. Sürece ya da yaşanılan kazaya göre asli kusurlunun ne düzeyde tazminat isteyeceği ile ilgili etmenleri, avukatınızla irtibata geçtiğiniz takdirde edinebilirsiniz.
Trafik sigortası yaralanma tazminatı ne kadar?
Trafik sigortası yararlanma tazminatı, sigorta şirketlerine karşı açılan belirli tazminat davalarında istenir. Kişinin kusur oranına göre de tazminatında ne ölçüde olacağı, farklılık sağlar. Burada %40 kusurlu bir durum var ise bu orana göre ödenecek tutar trafik sigortası yaralanma tazminatıdır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/ceza-avukati-istanbul.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/trafik-kazasi-avukati-istanbul-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanma-davasi-nasil-ortaya-cikar.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/en-onemli-isci-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazalari-sonrasinda-hangi-davalar-acilir.html

“Trafik Kazaları ve Tazminat Davaları Hakkında” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara