0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

İşçi Alacağı Nedir?

4857 sayılı İş Kanunu gereğince, işçi lehine düzenlenen ve işçiye geniş ölçüde haklar veren kararlar alınmıştır. Maltepe işçi avukatı ve diğer avukatlar da işverenlerin yaptığı haksız uygulamalara karşı çalışanların haklarını gözetmek için çalışmaktadır. Bunlar arasında işçilere eşit davranma ilkesi yer alır. Burada bu kanun aykırı davranılması durumunda 4 aya kadar maaş ve tazminat ödemesi işçiye yapılır. İşe iade davası da bu haklar kapsamındadır. Ayrıca işçi haklı nedenlerle de işten ayrılabilir. Sözleşme fesih maddeleri hakkındaki detayları Maltepe işçi avukatıtemsilcilerine başvurarak öğrenebilirsiniz. İşçinin ücret alma, kıdem tazminatı, sosyal sigorta gibi noktalarda, ödeme süresinin 20 olarak belirlenmesi ve bu süre zarfında işçinin alacağını alması kararlaştırılmıştır.

Tüketicilerin Temel İhtiyaçlarını Karşılanması

Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesi içerisinde de yer alan 9 maddeye göre, tüketicilerin sahip olduğu haklardan biri de temel ihtiyaçların karşılanmasıdır. Maltepe tüketici avukatı da bu noktaya dikkat çeker. Yani barınma, ısınma, içecek, yiyecek, haberleşme, ulaşım gibi haklar, tüketicilerin en temel haklarıdır. Her tüketici bu hakkı talep edebilir, haksızlık olması durumunda Maltepe tüketici avukatı birimlerine başvuru yapabilirsiniz.

Trafik Kazalarında Sorumluluk

2918 sayılı Kanun hükümlerine göre ölümlü trafik kazası sonrasında sorumluluğun kime ait olduğuna bakılırken, araç sahibinin yanı sıra o an aracı kullanan kişi de dikkate alınır. Yani bir aracın 3.kişi üzerinde bulunmasını engelleyen bir yasa hükmü yoktur. Ölümlü trafik kazası sonrasında tazminat davası açılırken bu unsurlara dikkat edilir.

Call Now Button