İşçi Alacağı Nedir?

4857 sayılı İş Kanunu gereğince, işçi lehine düzenlenen ve işçiye geniş ölçüde haklar veren kararlar alınmıştır. Maltepe işçi avukatı ve diğer avukatlar da işverenlerin yaptığı haksız uygulamalara karşı çalışanların haklarını gözetmek için çalışmaktadır. Bunlar arasında işçilere eşit davranma ilkesi yer alır. Burada bu kanun aykırı davranılması durumunda 4 aya kadar maaş ve tazminat ödemesi işçiye yapılır. İşe iade davası da bu haklar kapsamındadır. Ayrıca işçi haklı nedenlerle de işten ayrılabilir. Sözleşme fesih maddeleri hakkındaki detayları Maltepe işçi avukatı temsilcilerine başvurarak öğrenebilirsiniz. İşçinin ücret alma, kıdem tazminatı, sosyal sigorta gibi noktalarda, ödeme süresinin 20 olarak belirlenmesi ve bu süre zarfında işçinin alacağını alması kararlaştırılmıştır.

Tüketicilerin Temel İhtiyaçlarını Karşılanması

Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesi içerisinde de yer alan 9 maddeye göre, tüketicilerin sahip olduğu haklardan biri de temel ihtiyaçların karşılanmasıdır. Maltepe tüketici avukatı da bu noktaya dikkat çeker. Yani barınma, ısınma, içecek, yiyecek, haberleşme, ulaşım gibi haklar, tüketicilerin en temel haklarıdır. Her tüketici bu hakkı talep edebilir, haksızlık olması durumunda Maltepe tüketici avukatı birimlerine başvuru yapabilirsiniz.

Trafik Kazalarında Sorumluluk

2918 sayılı Kanun hükümlerine göre ölümlü trafik kazası sonrasında sorumluluğun kime ait olduğuna bakılırken, araç sahibinin yanı sıra o an aracı kullanan kişi de dikkate alınır. Yani bir aracın 3.kişi üzerinde bulunmasını engelleyen bir yasa hükmü yoktur. Ölümlü trafik kazası sonrasında tazminat davası açılırken bu unsurlara dikkat edilir.

Işçi alacakları hangi ücret üzerinden hesaplanır?
Işçi alacakları asıl ücret yani diğer bir ifade ile çıplak ücret üzerinden hesaplanır. İkramiye, yıllık izin ücreti, hafta tatili, genel tatili, fazla çalışma paraları gibi etmenlerde giydirilmiş ücret yani diğer bir ifade ile kıdem ve ihbar tazminatı esas ücret şeklinde yer edinir.
Işçi alacağı temlikin önüne geçer mi?
Işçinin alacağı ücret, ihbar ya da kıdem tazminatına göre farklılık sağladığı için temlikin önüne geçme durumu da bu doğrultuda değişkenlik sağlar.
Işçi alacağı nasil hesaplanir?
Işçi alacağı işçinin bir yerde ne kadar süreyle çalıştığına göre farklılık sağlar. İş yerinde çalışan kişinin o süre toplamı ile son aldığı brüt ücret çarpılır ve burada brüt ücret 30’a bölünerek günlük ücreti bulunur.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-pasabahce-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kidem-tazminati-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/isci-alacagi-davasi-acilmasi-ve-takibi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbulda-tuketici-haklari-davasi-nasil-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-icerenkoy-mahallesi-isci-avukati.html

“İşçi Alacağı Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara