Ne Tür Boşanma Sizin İçin Doğru?

Boşanma davalarında tarafların izledikleri yol özellikle davanın seyri bakımından büyük bir önem arz etmektedir. Boşanma davaları ile alakalı olarak konusunda uzman olan kişiler ile çalışmanız sizin için çok daha mantıklı olacaktır. Özellikle boşanma kararınız karşı tarafça olumlu karşılanmıyorsa avukatlardan yardım almanın sizin için çok daha uygun olacağını bilmelisiniz.

Boşanma Sürecinde Haklarınızın İhlal Edilmesine İzin Vermeyin

Ne tür boşanma sizin için doğru sorusunun yanıtını da alanında rüştünü ispat etmiş olan avukatlardan almak ve bu konuda temel bir fikir sahibi olmak sizin için büyük öneme sahiptir. Boşanma davalarında dikkate alınması gereken temel özellikler şu şekilde değişim göstermektedir;

  • Kişilerin boşanma davaları açabilmeleri için anlaşma içerisinde olmaları gerekmemektedir. Taraflardan herhangi biri dava açabilir karşı taraf da itiraz etme hakkını kendinde saklı tutmaktadır.
  • Boşanma söz konusu olduğu zaman özellikle kadınların nafaka konusunda talepte bulunmaları gerekmektedir. Talep olmaksızın bu tür ödeneklerin kişilere bağlanması söz konusu değildir.
  • Velayet hakkının elde edilmesi konusunda kadınlar bir adım daha avantajlı oldukları bilinmektedir. Küçük yaşta çocukların gelişim döngüsünün bozulmaması sebebi ile genel olarak velayetleri annelere verilmektedir.
  • Anlaşmalı boşanma davalarında süreç daha hızlı işlemektedir. Kişilerin anlaşmalı boşanmalar dahilinde kendi rızaları ile boşanmaya karar verdiklerini bizzat hakime net olarak beyan etmeleri gerekmektedir.

Bu genel kriterlere bir göz attıktan sonra daha önce başarılı davalar ortaya koymuş olan uzmanların görüşlerini de dikkate alırsanız boşanma sırasında haklarınızın ihlal edilmemesi sağlanacaktır. Ne tür boşanma sizin için doğru konu başlığı altında yer alan bu kriterlerin yanı sıra avukatınızın uygun gördüğü adımları atabilir ve ek dilekçeler de verebilirsiniz. Nafaka ve tazminat ek olarak mahkemeye bildirilmesi gereken noktalardan sadece bir tanesidir.

Şiddetli Geçimsizlik Sebebi ile Açılan Boşanma Davaları

Ne tür boşanma sizin için doğru konu başlığı ile alakalı olarak evliliğiniz kapsamında karşı karşıya kaldığınız durumların en büyük belirleyici olduğunu bilmelisiniz. Özellikle psikolojik ya da fiziksel şiddet söz konusu olduğu zaman kişilerin bu durumu gerekirse rapor alarak mahkemeye sunmaları gerekmektedir. Evliliğin temelden sarsılması genel bir sebep olsa da kişilerin boşanma sebebi olarak en sık belirttikleri neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konu hakkında dikkate alınması gereken noktalar;

  • Şiddetli geçimsizlik sebebi ile taraflardan herhangi biri boşanma talebini bildirebilir.
  • Şiddetli geçimsizli davalarında nafaka ve tazminat alma imkanı avukatların yardımı ile söz konusu olabilmektedir.
  • Şiddetli geçimsizlik davalarında artık kişilerin birbirlerine tahammül edememeleri gerekmektedir. Ancak bu şekilde evliliğin şiddetli geçimsizlik sebebi ile sonlandırılması söz konusu olabilmektedir.

Genel olarak bu noktalar hakkında fikir sahibi olarak boşanma sürecinde haklarınızın ihlal edilmesinin önüne geçebilirsiniz. Haklarınız hakkında bilgi sahibi olsanız da sürecin sorunsuz olarak ilerlemesi için özellikle konusunda uzman olduğunu katlamış avukatlar ile iş birliği yapmanız da büyük önem arz etmektedir. İstanbul boşanma avukatı ile görüşmek için arayınız.

Bosanma davasini kimin once actigi önemli mi?
Boşanma davasını açan kişiye davada herhangi bir kazanım sağlanmaz. Dava sürecinde boşanma davasının açan kişinin hukuki boyutta herhangi bir yaptırımı, kazanımı ya da faydası olmaz.
Kumar bosanma sebebi mi?
Boşanma sebepleri içerisinde kumarda bulunur. Kumar oynayan bir kişi evini geçindirmediği, çocuklarına bakamadığı takdirde eşi bunu sebep olarak boşanma davası açabilir.
2021 çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?
Çekişmeli boşanma davaları tek celsede bitmez. Birkaç yıl kadar sürebilir. Ancak daha az bir süreçte bitmesi mümkündür. Ancak erteleme ile devam eden bir davadır.

İlginizi Çekebilir;

Tuzla İşçi Avukatı

Şiddetli Geçimsizlik Nedeni İle Boşanma Nasıl Olur?

Gülensu Mahallesi Boşanma Avukatı

Sancaktepe İş Kazası Avukatı

Yeni Mahalle Mahallesi Kira Hukuku Avukatı

“Ne Tür Boşanma Sizin İçin Doğru?” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara