Tebliğgat Gönderilmesi

Mahkemelerden, icra dairelerinden ya da savcılık üzerinden gelen resmi evraklara tebligat denmektedir. Bilgi içeren bu resmi evrakları herkes dikkatlice okumalı ve muhakkak önemsemelidir. Kimi belgeler çok resmi bir dille yazıldığı için tam olarak yazılanda ifade edilenleri anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bunun için tebligat gönderilmesi sizin için zorluk olmasın istiyorsanız bir avukatla anlaşarak tebligatlarınızı avukata iletebilir ve sizin anlayacağınız dilden açıklamasını isteyebilirsiniz.

Tebligat Sürelerine Dikkat Edin

Adliyeden gelen her yazının önemli olduğunu bilmeli ve resmi bir sebeple gelen bu yazıların da mutlaka bir süresi olduğunu unutmamalısınız. Hukuki bir işlemi haber vermek için gönderilen bu yazılar sizin lehinize de aleyhinize de olabilir. Bu tebligat içerisinde sizden istenen şunlar olabilir:

  • Yazılanlar doğrultusunda sizden kendi hakkınızı savunmanız istenebilir.
  • Gönderilen tebligatta bilginize ya da gördüklerinize başvurulması istenebilir
  • Şikayetinizi dile getirmeniz istenebilir.
  • Borç ve icra takibi konusunda bilgi veriyor olabilir.

Tebligat gönderilmesi durumunda dava varsa bunun tarihi de belirtildiği için yazılan tarihleri dikkatlice okumanız gerekecektir. Tebligatın hangi mahkeme ya da makamdan geldiği de evrak üzerinde mutlaka yazar.

Esas Numara Nedir ve Ne İşe Yarar?

Mahkemelere her gün yüzlerce dosya geldiği için düzenli çalışmaları gerekmektedir. Mahkemeler de işlerini düzenli bir şekilde yürütebilmek için her bir dosyaya farklı numaralar verir ve işlemleri bu sayede hızlandırır. Bu verilen numaralara da esas numara denmiştir. Kısaca E harfiyle yazılan bu numaralar bir mantığa göre dizilir. Bu numarada ilk bölüm davanın açıldığı seneyi ifade eder. İkinci bölüm o sene içerisinde açılan kaçıncı dava olduğunu gösterir. Ayrıca her mahkemenin kendi içerisinde numaralandırdığını bilmelisiniz. Gelen tebligat üzerindeki numaraları bu nedenle bilirseniz ilerde içerisinde yazılan bilgilerle işlem yapmanız çok daha kolay olacaktır.

Tebligat İle Hiçbir İşlem Yapmazsanız Ne Olacak?

Devletin size gönderdiği her bir evrağın bir süresi olduğunu unutmamalısınız. Yani tebligat aldığınız günden itibaren aslında sizin için geri sayım başlamış anlamına gelmektedir. Tebligatı alarak borcu kabul etmiş ya da hak kaybına uğramayı kabul etmiş olabilirsiniz. Bu aynı zamanda itiraz hakkınızı da kaybetmiş anlamına geldiği için ilgili avukatlara danışarak size daha detaylı bilgi verilmesini isteyebilirsiniz.

Evde Olmazsanız da Tebligat Muhtara Bırakılıyor

Evde olmasanız bile tebligat kağıdı iş yerinize ya da muhtara gidebilir. Burada yetkili kişi tebligata tüm bilgileri bırakır ve onu mühürler. Böylece hangi adreste, ne zaman tebligatın elinizde olacağı da taraflarca bilinmiş olur. Bu da yasal sürecin tebligat elinize ulaştığı an başladığı anlamına gelmektedir. Tebligat gönderilmesi durumunda her geçen gün vaktinizin azaldığını düşünerek daha hızlı hareket etmeli ve mutlaka profesyonel bir avukatla görüşerek yardım almalısınız. Alanında uzman avukatlar izlemeniz gereken yolları size detaylı bir şekilde anlatacaktır.

Tebligat örneği
Herhangi bir konu ile ilgili karşı tarafın bilgilendirilmesi gerektiği takdirde tebligat hazırlanır. Tebligat örnekleri konulara göre farklılık gözetir.
Tebligat Nedir
Tebligat kanunu hükümlerince muhattabın bilgilendirilmesi, yetkili şahıslara yazılı olarak bildirilmesi gibi bütün belgelendirme işlemlerinin kapsandığı gönderi türü tebligattır.
Tebligat Kanunu
Tebligat kanunu gereğince, hukuki işlemlerin kanunda öngörüldüğü şekilde karşı tarafın bilgilendirilmesi yer edinir.
Tebligat süresi ne zaman başlar
Tebligat süresi bir hafta içerisinde başlar. 15 günden fazla uzaması mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir;

Boşanma Aşamasında Protokol İşlemleri

Boşanmaya Götüren Sebepler Nelerdir?

Boşanma Davaları Türleri

Boşanmada Erkeğin Hakları Nelerdir?

Meskeniyet İddiasında Münasip Ev Nedir?

“Tebliğgat Gönderilmesi” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara