0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası evlenen çiftlerin bir süre sonra anlaşamaması ile ortaya çıkan bir hukuki süreçtir. Boşanma davalarında avukat bulunma zorunluluğu olmasa da avukatınızın olması dava da size birçok artı kazandıracaktır. Maltepe boşanma avukatı Mehmet Ali Helvacı ise boşanma davalarında avukat olarak görev alabiliyor. Dava açmak isteyenler ise karşılıklı bir anlaşmazlık var ise anlaşarak boşanabilirsiniz. Boşanma davalarına başvuru yaparken karşı taraf ile anlaşarak boşanmanız boşanma sürecinin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Boşanma davası açmak isteyenlerin evliliklerinin en az 1 yılı doldurmuş olması gerekir. Eğer evliliğiniz bir yıldan az ise bir yılın dolmasını beklemelisiniz.

Boşanma Davası Açarken Bilinmesi Gerekenler

Boşanma davaları genellikle şiddetli geçimsizlikler ya da tek taraflı geçimsizlikler ile ortaya çıkmaktadır. Boşanma davası açan taraf ve karşı tarafın bunu kabul etmesi boşanma işlemlerinin hızlı olmasına yardımcı olmaktadır. Boşanma davası açmak isteyenlerin de ilk olarak davaya başvurması gerekir. Eğer karşı taraf istemiyor ise bir avukat ile boşanma sürecinden yardım alabilirsiniz. Dava açmak isteyenler iki taraflı ise anlaşmalı olarak boşanma talebi yapılabilir. Eğer çekişmeli boşanma davası açmış iseniz boşanma süreciniz biraz uzun olabilir. Anlaşmalı boşanma davaları 2 ya da 3 ayda sonuç bulabiliyorken, çekişmeli boşanma davaların kesinleşmesi 18 ya da 20 ay arasında değişiyor.

Maltepe boşanma avukatı ile kolay sonuç bulabilecek çekişmeli boşanma davaları ana yasalar ile süreç süreç devam etmektedir. Boşanma davalarının sebepleri ise;

  • Karşı taraftan şiddet görmek,
  • Hayata kast etmek,
  • Eşe kötü muamele,
  • Zina,
  • Anlaşmalı boşanma,
  • Yüz kızartıcı suç işleyen eşten ayrılma,

Çekişmeli boşanma davalarında 1 yıl gibi sınırlı bir süreç yoktur. Ayrılma sebeplerinden biri yaşanmış ise boşanma davasına başvurulabilir. Bu boşanma davalarında iddiasını en doğru ve kanıtlar ile ispatlayabilen davayı kazanmaktadır. En iyi boşanma davası ise hızlı olan değil, hakların taraflara eşit ve adaletli bir şekilde dağıtılan boşanma davalarıdır. Boşanma davasının açılmış olarak sayılabilmesi için harç işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Eğer harç işleri tamamlanmadı ise boşanma davanız açılmış olarak görünmez. Maltepe avukatı Mehmet Ali Helvacı’ya başvurarak boşanma davanızı yasal olarak sürdürebilirsiniz.

Boşanma Davası Hangi Durumlarda Açılır?

Boşanmak isteyen kişiler genellikle şiddetli anlaşmazlık ya da karşı taraftan şiddet görme sebebi ile boşanmaktadır. Boşanma davası açılırken davayı açan tarafın sunmuş olduğu sebepleri ispatlamaz ise dava aleyhine dönebilir. Mesela eşinizden şiddet görüyor iseniz bir darp raporu ile bu sebebi destekleyebilirsiniz. Boşanma davası açmak isteyenler ise anlaşmalı olarak boşanacaklar ise maddi ve manevi tüm haklar konusunda

Boşanma davaları günümüzde sayısı artmış olan hukuki bir işlem olup aynı zamanda her iki taraf tarafından açılabilecek bir dava çeşididir. Anlaşmalı boşanma davaları her iki tarafın da anlaşarak istemediği davalar olmaktadır. Bu davalar her iki taraftan da onay alındığı için iki üç ay içerisinde boşanma işlemi gerçekleştirilebilir. Boşanma davalarındaki velayet nafaka ya da mal paylaşımı gibi haklar hakim tarafından belirlenmektedir. Velayet çocuğun menfaati göz önünde bulundurularak anneye ya da babaya verilirken mal paylaşımı ise ortak malların paylaşılması ile yapılabilecek bir işlemdir. Boşanma davalarında kadın ya da erkek gözetmeksizin nafaka hakkına iki tarafta sahip olmaktadır. Boşanma davası önemli unsurlarından Çekişmeli boşanma ise bir tarafın kabul ettiği diğer tarafın kabul etmediği boşanma davası çeşididir.

Call Now Button