Anlaşmalı Boşanmalarda Çocuk Menfaatleri Ön Planda

Türk Hukuk sistemine baktığımız zaman boşanma davası süreçlerinin Avrupa Hukuk sistemiyle benzer olduğunu görebilirsiniz. Türk Medeni Hukuk sisteminde yer alan sebepler varsa boşanma gerçekleşebildiği için tarafların muhakkak profesyonel bir yardım alması da şarttır. Bu anlamda Maltepe boşanma avukatı olarak Türk Medeni Hukuku içerisinde yer alan sebepleri size belirtecek ve dava sürecinde boşanma nedeni olarak neyi ya da neleri öne sunabileceğimizi size söyleyebileceğiz.

Genel olarak Türk Medeni Kanunu içerisinde yer alan boşanma nedenlerini özel ve genel olarak iki kategori altında inceleyebiliriz. Genel boşanma nedenleri hakkında söyleyebileceğimiz en önemli bilgi, ülkemiz içerisinde açılan boşanma davalarının % 90’lık bir kısmının bu kategori içerisinde yer aldığıdır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması olarak kısaca bahsedebileceğimiz bu genel boşanmalar kendi içerisinde aslında pek çok özel sebebe de ayrılabilir.

Özel boşanma sebeplerini sayacak olursak bunların Türk Medeni Kanunu içerisinde açık ve net bir şekilde belirtildiğini söyleyebiliriz. Bunlar; zina, hayata kast etmek, onur kırıcı bir davranış sergilemek, suç işlemek, terk edilmek ve akıl sağlığının yerinde olmaması gibi sebeplerdir.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Nasıl Açılıyor?

Aslında adından da anlayacağınız üzere, anlaşmalı boşanma tarafların bir çok konuda fikir birliği sağlayarak boşanmak istemesi anlamına gelir. Bunlar mal rejimi, tazminat, nafaka gibi konulardır. Ancak burada önemli olan çocuk menfaatlerinin ön planda tutularak anlaşmalı boşanma yapılmak istenmesidir. Maltepe boşanma avukatı olarak gelen çiftlerin çoğunun çocuk menfaatini ön planda tuttuğu için anlaşmalı boşanmaya sıcak baktığını söyleyebiliriz.

Unutulmaması gereken bir nokta da anlaşmalı boşanma yapabilmek için tarafların en az bir yıl evli kalması gerektiğidir. Bu ön koşulu sağlıyorsanız mahkemeye bizzat başvurmalı ve hakimin karşısına da bizzat çıkmalısınız. Çünkü anlaşmalı boşanmalarda tarafların beyanları bizzat dinlenmelidir ve avukatlara verilen vekalet bu noktada geçerli olmaz. Ayrıca hakimin vereceği karar da çocukların ve tarafların menfaati göz önünde bulundurularak vereceği bir karar olur. Ayrıca anlaşmalı boşanmaların çekişmeli davalara göre çok daha kısa sürdüğünü de bilmeniz gerekir. Maltepe avukat desteği için geldiğiniz zaman bize ilk bildirmeniz gereken konu bu boşanmanın anlaşmalı mı olacağı yoksa çekişmeli mi geçeceğidir. Çünkü ancak buna göre davanın sonuçlanması için takribi bir zaman size belirtilebilir.

Çekişmeli Davaların Süreçleri Daha Çok Uzuyor

Çekişmeli bir boşanma süreci içerisindeyseniz, davanın çok daha uzayabileceğini bilmelisiniz. Anlaşmalı boşanmada hakimin ikna olması durumunda çok kısa sürede boşanma sonuçlanacaktır. İlk duruşma gününden sonra tek celsede de boşanma gerçekleşebileceği için ortalama 2-3 ay gibi bir sürede boşanmanın sonuçlanacağını söyleyebiliriz. Ancak anlaşmalı olmayan boşanmalarda durum daha farklıdır.

Çekişmeli boşanma olarak tabir ettiğimiz bu süreçlerde kesin süre vermek yanlıştır. Çünkü her dava kendi içerisinde farklı hikayeler, farklı zorluklar ve farklı taraflar barındırır. Hem mahkeme süreci hem de temyiz süreci bu değişkenlere bağlı olarak değişebilir. Bir seneden 3 seneye kadar uzayan dava süreçlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Maltepe avukat desteği ile bu süreci olabildiğince doğru yönetebilir ve kısaltabilirsiniz. Önemli olan ne istediğinizi bilmeniz ve boşanma sürecinde istikrarlı olmanızdır. Eğer bir çocuğunuz varsa bunun menfaatini de göz önünde bulundurarak sizin için en doğru yöntemleri deneyeceğimizi söyleyebiliriz. Boşanmadan sonra tarafların birbirine karşı hak ve yükümlülüklerinin bittiğini bilmelisiniz. Ancak nafaka ve benzeri durumlar için devam eden sorumlulukları da takip etmeniz önemlidir. Tüm bu süreçlerde uzman desteğiyle her türlü sorularınıza anında karşılık verebileceğimizi bilmeniz son derece önemlidir.

Ortak velayet yasası ne zaman çıkacak
Ortak velayet, çocuk üzerinde velayet hakkı bulunan anne ya da babanın evlilik birliği içerisinde bu durumu kullanılabilmesidir. Ortak velayet yasası güncel olarak belirli durumlara göre davalarda işlenir.
Anlaşmali boşanmada ortak velayet
Anlaşmalı boşanma davalarında ortada bir çocuk bulunuyorsa ortak velayet gerçekleşebilir. Çocuk menfaatleri burada ön planda tutulur.
Ortak velayette nafaka
Ortak velayet çocuk üzerinde hakkı bulunan anne ya da babanın evlilik birliği bitse bile halen bu durumdaki haklardan yararlanabilme durumudur. Ortak velayette nafaka istenir. Karşı taraftan nafaka talebi gerçekleşebilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasinda-velayet.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasi-ve-velayet-hakkinda-bilgi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/icra-hukuku

https://mehmetalihelvaci.av.tr/yakacik-yeni-mahallesi-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sanayi-mahallesi-isci-avukati.html

“Anlaşmalı Boşanmalarda Çocuk Menfaatleri Ön Planda” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara