Kadıköy Boşanma Avukatı

Evliliğin mahkeme kararıyla sonlanması, boşanma olarak tanımlanır. Eşlerin boşanmak isteme durumuna göre farklı dava çeşitlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Tarafların sorun yaşamadan boşanması için hukuki destek alması gerekecek. Tarafların avukatları bu süreçte onları bilgilendirecek. Kadıköy boşanma avukatı, eşlerin boşanması için hukuki aşamanın nasıl gerçekleşeceği yönünde sizi bilgilendirebilir. Gerekli adımları attıktan sonra boşanma davanızı açabilirsiniz.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanmak isteyen eşlerden birinin dava açması gerekecek. Dilekçenizi yazarak; aile mahkemesine teslim edebilirsiniz. Kişinin son 6 ayda ikamet ettiği bölgeye bağlı olan mahkemeden de dava açılabilir. Eğer eşinizle ayrıldıktan sonra dava açmak istiyorsanız, bulunduğunuz ilden de dava açma hakkınız olacak.

-Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kişinin açacağı davanın türü çok önemlidir. Kadıköy boşanma avukatı aracılığıyla boşanma davanız anlaşmalı ya da çekişmeli olması fark etmeden, davanız açılır. Dilekçede davaya dair taleplerinizi bildirecek olduğundan, yardım almanız avantajlı olabilir. Dilekçe yazarak davayı açmak için ilk olarak avukatınızla görüşüp, ortak şekilde yazabilirsiniz.

  • Dilekçede davalı ve davacının isimleri yer alacak.
  • Biçim olarak gerekli özellikler için avukatınız size yardımcı olacak.
  • Hangi nedenden ötürü boşanmak istediğinizi mutlaka bildirmelisiniz.
  • Avukatınız tarafından hazırlanan dilekçede maddeler ile ilişkilendirilmiş nedenler ve talepler de olabilir.
  • Dilekçeyi kurallara uygun şekilde, net bir ifade ile yazmalısınız.
  • Anlaşmalı boşanmalar için boşanma protokolünün boşanma dilekçesi ile aynı anda teslim tarihi zorunluluğu olmayacak.

Boşanma Davası Türleri

Boşanmak isteyen çift karşılıklı ortak olarak bir karar alıp boşanma ya da tek tarafın boşanma istemesi durumunda boşanma davası açabilir.

  • Anlaşmalı Boşanma: Bu boşanma türünde eşlerin maddi ya da manevi anlaşamadığı bir sorun yoktur. Taraflardan biri dilekçeyi yazarak davayı açar. Oluşturulmuş olan şartlar dahilinde karşı taraf ya da karşı tarafın avukatı maddeleri inceler. Sonrasında boşanma karşılıklı istekle gerçekleşir.
  • Çekişmeli Boşanma: Arada çocuk olması, mal varlığının olması, manevi duyguların olması gibi durumlarda, Kadıköy boşanma avukatı ile çalışmak size avantaj kazandıracak. Çünkü boşanmanız için ne talep edeceğiniz, karşı tarafında ne istediği de önemli. Eşlerin kanunları bilerek hareket etmesi, isteklerinin gerçekleşmesini sağlayacak.

Boşanma Davası Süresi

Taraflar davayı açtıktan sonra sürecin nasıl işleyeceğini merak edecek. Net bir bilgi vermek bu konu için imkansızdır. Ailelerin durumları, davanın çeşidi gibi farklı kriterler üzerinden sürecin farklı işleyeceğini söyleyebiliriz.

Anlaşmalı davalarda duruşmanın ardından karar kesinleşirse, işlemlerin tamamlanmasını da göz önünde bulundurduğumuzda 2-3 ay içinde boşanmanın gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

Çekişmeli davalar ise oldukça zorlu bir sürece işarete eder. 10 ya da 12 ay sürmesi gibi bir süre verilebilir. Temyiz kararı çıktığında ise 18 ile 20 ay arasında sürecin işlemesi söz konusu.

Eğer tarafların birbirlerine karşı farklı ithamları varsa, yüksek tutarlarda talepleri varsa; boşanma sürecinin uzayacağını söyleyebiliriz.

Çocuk Velayeti İçin Detaylar

Eşlerin boşanma aşamasında ya da öncesinde en çok üzerinde durduğu konu çocuk olacak. Eğer çocuğunuz varsa ve velayetini almak istiyorsanız ayrıca bir velayet davası açabilirsiniz.

Davanın lehinize sonuçlanması için çocuğunuzun sizinle olmasının yararlı olacağını kanıtlamış olmalısınız.

Çocuğun cinsiyeti, yaşı gibi özellikleri de davayı kimin kazanacağı açısından önemlidir.

Ekonomik ve sosyal durumlar da göz önünde bulundurup, velayetin kime verileceğine karar verebilir.

Velayet söz konusu olduğunda anne ve babanın bilinçli hareket etmesi şart. Yargı çocuklarınızın menfaatini düşünerek hareket edecektir. Kadıköy boşanma avukatı davayı kazanmanız için elinden geleni yapacak, sizi yasal anlamda çocuğun velayeti konusunda bilgilendirecektir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanmalarda-cocuk-menfaatleri-on-planda.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kadikoy-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kadikoy-egitim-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanmalarda-cocuk-menfaatleri-on-planda.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-bosanma-avukati.html

“Kadıköy Boşanma Avukatı” üzerine 22 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara