Aile Hukukunda Boşanma Nasıl Gerçekleşebilir? Kanunlarımız Ne Diyor?

Aile Hukuku, bir dizi boşanma konularını ilgilendiren maddelere sahiptir. Boşanmaların gerçekleştirilebilmesi adına gelişen tüm bu süreçlerin birden fazla yolu ve olanağı da bulunur. 4721 sayılı kanun bu bağlamda incelendiğinde, boşanmaya etken olan sebeplerin neler olabileceği ve hangi durumların boşanma nedeni sayılabileceği gibi bir dizi olağan durumlar aktarılır.

Buradaki temel esas boşanmanın basit bir eylem olmadığı ve tüm gelişebilecek durumlara hazırlıklı olunmasıdır. Bu yüzden boşanma davası süreçlerinde Helvacı Hukuk Büromuz Maltepe boşanma avukatı hizmetlerini 2006’dan günümüze dek vermeye devam eder. Tecrübemiz, yaklaşımlarımız, önlemlerimiz ve hazırlıklarımız boşanmanın en yararlı şekilde geçmesi üzerine kuruludur.

Boşanma İçin Neler Gerekiyor?

Boşanmanın sebepleri olmalıdır. Boşanma sebebi olmadan boşanma hali ve davası olmaz. Ayrıca sebep ne ise bunun kanıtlanabilmesi gerekir. Aksi takdirde mahkeme davayı kabul etmeyecek ve ret durumu meydana gelecektir. Bu yüzden mutlaka Türk Medeni Kanunda açıklanan sebeplerin kişiler bünyesinde yaşanmış olması gerekiyor. En temel ilke ise Evlilik Birliğinin sarsıldığının kanıtlanmasıdır. Kanıtlandığı takdirde boşanma hali doğrudan gerçekleştirilmektedir. Boşanmanın şartları arasında;

 • Eşin diğer eşinin hayatını alma teşebbüsleri ve tehditler,
 • Onur kıran davranışlar ve sözler,
 • Aldatılma
 • Yaşam biçiminin tamamen yanlış olması,
 • Akıl hastalığı durumları ya da eşin terk edilmesi,
 • Suç işlenmesi, şiddet vakaları

Bunlar arasında geçerli şartlar olarak görülür. Temelde bilinmesi gereken ilk prosedür boşanma halinde mutlaka ispattır. Siz bu sebeplerden ötürü boşanmayı istiyorsanız bu bir sebeptir.

Fakat sebeplerin mutlaka deliller ile mahkemeye sunulması, boşanmanın istenilen süreçte alınabilmesinde büyük bir katkı sağlayacaktır. Böylece sizin lehinize sonuçlanabilen bir dava sürecinden söz etmek mümkün olur. Sizler adına ise boşanmaya ait olarak danışmanlık hizmetlerini Maltepe boşanma avukatı çalışmaları ile vererek, süreçte meydana gelebilecek pürüzleri gideriyoruz. Pürüzler olmadan her an doğabilecek problemleri de bu yolla temizlemekteyiz.

Boşanma Davalarında Ne Tür Davalar Ön Plana Çıkabilir?

Boşanmalar her zaman iki tarafın anlaşması durumunu barındırmaz. Eşlerden birinin boşanma konusuna sıcak bakmaması ve tek taraflı açılan davalar Çekişmeli Boşanma Davası konularını meydana getirir. Bu durumda da iki tarafın anlaşamadığı noktalar çıkacaktır. Bu noktalar ise farklı davaların açılmasına neden olur. Bunlardan bazıları;

 • Velayet davaları,
 • Tazminat davaları,
 • Nafaka davaları,
 • Mal paylaşımları davaları,

gibi davaların oluşmasına neden olabilir. Bunlar karşı tarafın bir takım hususları kabul etmemesinden doğan sebepler arasındadır. Oluşabilecek tüm sıkıntıların uygun yollarla giderilmesi işlemi de Helvacı Hukuk Büromuz tarafından halledilmektedir. Maltepe avukat hizmetlerimizi sizler adına doğru bir bakış açısı ile sağlayarak, gelişebilecek boşanma evrelerine karşı gereken atılımları sağlıyoruz. Burada önemli olan avukatlarımızın daha önce çeşitli davaları yönetmiş olmaları ve müvekkil adına sonuçlar alınabilmesidir.

Boşanma Davalarının Sonuçlanması

Boşanma davalarının türüne ve yapısına göre sonuçlandırma olayları farklı olabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında iki taraf mahkemede kendi özgür iradeleri ile boşanmak istediklerini beyan ettiklerinde mahkeme gereken sonucu vermektedir. Fakat çekişmeli davalarda bu süreçler daha farklı ilerler ve mahkeme bu konuda ispatlara başvurur.

 • İspatlar, boşanma sebeplerinin kanıtlanmasıdır,
 • İspatların sebebe göre olması ve mahkemenin bunu kabul etmesi gerekir,
 • İspatlar, iki taraftan hangisinin kusurlu olduğunu ortaya çıkarır,
 • İspatlar davaların kısa sürece çözümlenmesini sağlar ve gereksiz uzamaların önüne geçer

Bu nedenle Maltepe avukat ve danışmanlık hizmetlerimiz sizlerin boşanma sebeplerinize yönelik ispatların oluşturulması hizmetini de kapsar. Tecrübeyle gelen eylemlerimiz, boşanma davalarının tüm süreçleri ve olası sürprizlere karşı önlemleriyle sonuçlanmasını sağlayacak ve iyi bir verimin alınmasına ön ayak olacaktır.

Boşanma davası kadın açarsa hakları nelerdir?
Boşanma davalarını kadın ya da erkek açtığı için belirli hakları bulunmaz. Yasal olarak kadının davada hakları mevcuttur. Boşanma davasını kadına açtığı için haklardan yararlanması gibi bir etmende söz konusu olamaz.
Boşanma kararı iptal edilir mi?
Boşanma davası açıldıktan sonra taraflar boşanmaktan vazgeçebilir. Bu durumda görevli olan mahkemeye tebligat verilir. Tebligat boşanma kararının iptali için önemlidir.
Boşanma davasında şahitlere ne sorulur?
Boşanma davalarında şahit durumu çekişmeli boşanma için geçerlidir. Tanık beyanına ihtiyaç duyulduğu takdirde şahitlere ortada bulunan problem için belirli sorular sorulur. Örneğin aldatma nedeniyle bir boşanma var ise tanık beyanında aldatmanın görülüp görülmediği gibi etmenler şahitleri sorulur.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazasi-oldugunda-ne-yapilmalidir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kamu-yararina-olan-kamulastirma-islemleri-ve-ayrintilari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekismeli-bosanma-davalarinda-prosedurler-ve-surecler-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanmanin-sebepleri-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kurna-mahallesi-bosanma-avukati.html

Yorum yapın

Hemen Ara