Boşanma Süreci ve Uygulanması Gereken Prosedürler

Evliliği başlatmak için gerekli olan resmi adımlar olduğu gibi aynı şekilde bir evliliği sonlandırmak adına atılması gereken bazı adımlar da bulunmaktadır. Bu nedenle sizin de eşiniz ile evliliğinizi bitirtme kararı almanızın akabinde profesyonel bir kişiden yardım almak için ilk adımınızı atmanız gerekmektedir. Özelikle söz konusu olan durum aile hukuku ise sonucun hakimlerin kanaati ile yakından ilişkili olduğunun özellikle altı çizilmesi gerekmektedir. Siz de avukat ile bağlantı kurduktan sonra sürecin tamamını ona anlatabilir ve bu boşanmanın hukuki bakımdan çok daha sağlam temellendirilmiş ve sorunsuz şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Maltepe boşanma avukatı başlığı altından seçim yaparken özellikle tecrübeye önem vermeniz gerektiği de aktarılması gereken detaylardandır. Evliliğinizi sonlandırma konusu ile alakalı olarak elinizde haklı gerekçeler olması gerekmektedir. Aile kumrunun dağılması konusunda hassasiyeti olan hakimlerin özel bir denetleme ortaya koydukları da bilinmektedir. Siz de süreç ile alakalı olarak gerekli olan kriterleri ve yaşanmışlıklarınızı avukatınıza bildirirseniz en azından hakimin gerekçelerinizi yetersiz bulma ihtimalinin de ortadan kalkmasını sağlamış olursunuz.

Kadınların Boşanma Sürecinde Rolleri

Maltepe avukat tutma işlemlerine gelen talebin cinsiyet bakımından analizi yapıldığı zaman kadınların sayıca daha üstte oldukları bilinmektedir. Kadınların boşanma süreci ile alakalı olarak akıllarında bulundurmaları gereken en önemli noktanın kendi istekleri ve güvenlikleri olması gerekmektedir. Özellikle kadınlara karşı gelişen tavra bakıldığı zaman güvenlik tehdit eden noktaların oldukça çoğunlukta olduğu bilinmektedir. Kadınların boşanma sürecinde kendilerini tehdit eden bir unsur hissettikleri anda avukatları ile ya da mahkemede daha yetkili kişiler ile bu durumu görüşmeleri ve kişileri durumdan haberdar etmeleri gerekmektedir. En azından süreç hakkında yetkililerin gidişattan haberlerinin olması sizin korunmanız ve güvenliğinizin sağlanması adına oldukça önemli bir yere sahiptir.

Boşanmanın Finansal Boyutu

Maltepe boşanma avukatı ile iletişim kurduğunuz zaman boşanma sürecinin büyük bir kısmının da maddi konular ile alakalı olduğu bilinmektedir. Maddi boyut denildiği zaman öncelikle akla tazminat gelmektedir. Tazminatı alabilmek için illa evliliğinizden maddi bir kayıp yaşamanız gibi bir şart bulunmamaktadır. Kişiler evlilik sürecinden maneviyatlarının olumsuz etkilendiğini düşünüyorsa yine aynı şekilde tazminat talep etme hakkının olduğu da ayrıca dikkate alınması gereken süreçlerdendir. Tabi ki bu süreç ile alakalı olarak avukat desteği ile hareket emeniz ve konu hakkında profesyonel ve deneyimli birinden yardım almanız sizin için en önemli noktalardan bir tanesidir. Finansal boyut denildiği zaman özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da nafaka aşamasıdır. Nafakanın kesinlikle kişilerin maddi durumlarına uygun şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde nafaka olarak belirlenmiş olan miktar taraflarca tahsil edilemediği için  durum icraya kadar gidebilmektedir.

Boşanma Sonrası Evlilik ve Yasal Prosedürler

Maltepe avukat ile iletişiminizi sağladıktan sonra boşanma adımının geri kalanını ona bırakma imkanını elde edebilirsiniz. Gerekli olan tebligatın gönderilmesi ve davanın takip edilmesi konusunda gerekli olan vekaleti avukatınıza vererek bu konuda herhangi bir çaba sarf etmeden süreci tamamlama imkanını elde edebilirsiniz. Boşanma ve evlilik ile alakalı olarak siz de vekalet verirken ayrıca dikkat etmelisiniz. Bu süreçte bağlı olduğunuz avukatın güvenilir olduğundan ve mesleğinde tecrübeli olduğundan emin olmak sürecin daha kolay bir biçimde işlemesini mümkün kılmaktadır. Boşanma konusunda geçerli olan yasal prosedürleri size bildirirken ve bunun akabinde boşanma davasında sizin madden ve manen zarar almanızı engelleyecek olan bir avukatı bulmak için Maltepe semtinde seçiminizi farklı alt başlıklar arasından yapabilirsiniz.

Boşanma Davası Kadın Açarsa Hakları Nelerdir?
Boşanma davasını bir kadın açarsa çeşitli konularda nafaka ve tazminat isteminde bulunabilmektedir. Hem kendisi için hem de çocuğu için ayrı ayrı nafaka talebinde bulunabilen kadın, aynı zamanda çocuğunun velayetini alma ve ortak malların paylaşımı gibi konularda da söz hakkına sahiptir.
Boşanmamak İçin Ne Yapmak Lazım?
Boşanmak istemeyen kişilerin hem hâkimi hem de davacı olan tarafı yaptığı hataları bir daha yapmayacağına ve davacı olan tarafı sevdiğine ikna etmesi gerekmektedir. Davacı olan kişiler, davalarında vazgeçerlerse dava otomatik olarak yürürlükten düşmektedir.
Eşinden Ayrılan Kadınların Hakları Nelerdir?
Kadınlar çeşitli konuda hakkı bulunmaktadır, bu haklardan bazıları; ayrı yaşama hakkı, çocuk ile kişisel ilişki kurma hakkı, çocuk için tedbir nafakası hakkı, kadın için manevi tazminat hakkı, ziynet eşyası alacağı hakkı olarak sıralanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-ve-ticaret-hukuku-ile-alakali-degisiklikler-yeni-detaylar.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-kucukbakkalkoy-mahallesi-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekismeli-bosanma-davalarinda-prosedurler-ve-surecler-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/koca-cocugun-babasinin-kendisi-olmadigi-hususunu-nasil-ortaya-koyabilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-sureci-ve-kadin-haklari.html

“Boşanma Süreci ve Uygulanması Gereken Prosedürler” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara