Yaralanmalı İş Kazalarında Yapılması Gerekenler

Yaralanmalı kaza oluşması ve bunun tamamen işverenin sorumlu olduğu alanda sorumlulukları doğrultusunda hareket etmemesinden kaynaklanması halinde özel durumlar ortaya çıkabilecektir. Yaralanmalı kazalar aracılığıyla direkt olarak yenilenen çalışmalar rahatlıkla sürdürülebilir, iş kazasına uğrayan kişilerin süreci her zaman için savcının yöneteceği için dikkatli bir şekilde karşılaması gerekiyor. Günümüzde yaralanmalı kazalarda yapılacaklar iş kazalarında müdahale başta olmak üzere, sonrasındaki zaman aralığında ise doğrudan hakkın aranmasına yönelik adımların atılmasına dayanabiliyor. Ruhsal ve fiziksel zarar görme durumları eğer işverenden kaynaklanıyorsa dava açılmasında bir mahsur yoktur.

Ölümlü Kazalarda Maddi Ve Manevi Tazminat

Türkiye’de ölümlü iş kazaları avukatı sayesinde işçinin yaşamış olduğu ihmal sonucunda kazanın maddi ve manevi olarak tazmin edilmesi için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ardından cumhuriyet savcısı zaten süreci başından sonuna kadar takip edeceği için, kişim kusurlu kimin mağdur olduğunu belirlemesi çok uzun bir süre almayacaktır. Bundan dolayı işçiler yaralanmalı davalarda veya işçi yakınları ölümlü davalarda hiçbir şekilde işverenden çekinmemeli ve avukatla birlikte deliller sayesinde davada olumlu sonuçlar alabilmek için mahkemeye gitmelidir. Ölümlü kazalarda direkt olarak maddi ve manevi girişimlerde bulunulabilir, her zaman için özel işlemler gerçekleştirilebilir ve tazminat süreciyle ilgili çalışmalar doğrultusunda iş kazası halinde yapılması gerekenler aşağıdaki gibi gerçekleştirilerek kusurlu olan kişilerin bulunması sağlanmalıdır.

İş Kazalarında Neler Yapılmalıdır?

İş kazasında başarılı sonuçların alınabilmesi ve sürecin doğrudan başarılı avukat aracılığıyla gerçekleştirilmesinin mümkün olması gerekiyor. Günümüzde özellikle kazalarda çok önemli faaliyetler direkt olarak Ceza kanunu ve Türk Borçlar Kanunu doğrultusunda sürecin şekillendirilmesini sağlayabiliyor. Özellikle direkt olarak iş kazalarıyla karşı karşıya kalınması işverenin veya işçilerden sorumlu olan üst rütbedeki bir kişi nedeniyle ortaya çıkabilecektir. İçerisinde bulunulan dönemde doğrudan kazalar sadece sanayi ortamlarında değil, aynı zamanda ofis ortamlarında da doğrudan yaralanmalı kazalarla ilgili özel işlemler gerçekleştirilebiliyor. Yaralanmalı kazalarda eğer kusurun işverenden kaynaklandığı ispatlanabilirse, Mehmet Ali Helvacı sayesinde direkt olarak iş kazalarıyla ilgili süreçte kendi lehinize sonuçlar elde edebileceksiniz.

  • Kazalarda yapılması gerekenlerin başında sağlıkla ilgili olan önlem alma işlemi ilk sırada geliyor.
  • Bunun ardından direkt olarak kolluk kuvvetlerinden yardım alınmalı ve herhangi bir delilin karartılmasının önüne geçilebilmesi amacıyla kolluk kuvvetlerine başvuruda bulunulmalıdır. Böylelikle doğrudan tüm süreç başarılı bir şekilde Cumhuriyet Savcısının davayı denetlemesini sağlayacak biçimde gerçekleştirilebilecektir.
  • Üçüncü sıradaki işlem ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işveren ve işçilerle ilgilenen bölümü olan sosyal güvenlik birimiyle görüşmek olacaktır. iş kazası olduğu ve işçinin hakkını aramak için başvurması gerektiği bilinen bu birime de kayıt raporu tutturulduktan sonra işverenle ve kazayla ilgili soruşturma başlatılacaktır. Kazanın nedeni de dahil olmak üzere tüm süreç incelemeye tabii tutulacak ve ölümlü veya yaralanmalı olan tüm davalarda buna benzer bir adım atılacaktır.
Bir işyerinde ne gibi güvenlik önlemleri alınır?
Işyerinde işçinin en ufak hatasında başına bir problem gelmemesi adına güvenlik önlemleri alınmalı. Örneğin inşaatta çalışan bir iş yeri için oluşabilecek risklerde fiziksel kaybının olmaması için güvenlik önlemleri oldukça önemlidir. Bunun gibi çeşitli işyerlerinde de iş yerine göre güvenlik önlemleri işveren tarafından alınmalı.
Oluşan bir kazanın iş kazası olabilmesi için gerekli şartlar nelerdir?
Oluşan bir kazanın iş kazası olabilmesi için gerekli şartlar nelerdir? Herhangi bir kazanın iş kazası şeklinde değerlendirilebilmesi için belirli şartlar bulunur. Bunlar işverenden kaynaklı bir kaza olmalı. İşverenin işçiye uyguladığı çeşitli prosedürler doğrultusunda bir kaza olmalı. İşyerinde güvenlik önlemleri alınmadığı takdirde yaşanılan bu problemlerle iş kazası niteliği taşır.
Iş kazası geçiren biri ne yapmalı?
Iş kazası geçiren bir kişi gerek yetkili kolluk kuvvetleri, gerekse Sosyal Güvenlik Kurumu ile irtibata geçerek çeşitli konular hakkında kazanımlar elde edilebilir. Karşı tarafa yani diğer bir ifade ile iş kazasına sebebiyet veren kişiye tazminat davası açılır.
Iş kazası sonrasında işçi işverene karşı ne yapabilir?
Işverenden kaynaklı bir iş kazası geçirilmişse, kaza sonrasında işçi işverene dava açar.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazalari-sonrasinda-hangi-davalar-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/ugur-mumcu-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/trafik-kaza-avukatlari-istanbul.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/trafik-kazasi-tazminat-davasi-miktari-nasil-belirlenir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazalarinda-avukat-gerekir-mi.html

“Yaralanmalı İş Kazalarında Yapılması Gerekenler” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara