0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Trafik Kaza Avukatları İstanbul

Trafik kazaları maalesef ülkemizde sıklıkla meydana gelen kazalardan biridir. Kimi kazalar can almayla sonuçlanırken kimileri de sadece hafif yaralanmalar ve maddi hasarlarla sonuçlanır. Ancak birçok trafik kazası için mahkemeye başvurulabileceği için trafik kaza avukatları İstanbul içerisinde tutulmalıdır. Böylece davanız profesyonel bir şekilde ilerler ve gerçekten bu davalarda deneyimli, trafik ceza kanunlarına hakim avukatlarla çalışmanın faydasını görürsünüz.

Trafik Kazası Sonrasında Hangi Deliller Toplanmalıdır?

Aşağıda sayacağımız belgeler mutlaka mahkemeye sunulmalıdır. Böylece yargılama lehe seyredecektir.

 • Trafik kazası tespit tutanağı
 • Karakoldan aldığınız tutanak
 • Sürücünün ve olayın tanıklarının anlattığı ifadeler
 • Alkol raporu varsa mutlaka olmalıdır
 • Kazaya karışmış tüm araçların plakası ve adresi
 • Savcılık iddianamesi
 • Araçların sigorta poliçeleri

Nasıl Tazminat Davası Açılabilir?

Kazadan sonra trafik kaza avukatları İstanbul içerisinde yukarıda saydığımız belgeleri temin ederek sizin için tazminat davası açabilir. Genelde bu tazminat davaları maddi ya da manevi olur. Maddi tazminat davaları maddi kaybı karşılamak için açılan davalardır. Hastane ve sağlık giderleri gibi maddi kayıplar da bu tazminatın içindedir.

Manevi tazminat davası kişinin kazadan sonra bozulan psikolojik durumuna istinaden açılır. Aslında buradaki asıl amaç kazaya sebebiyet veren kişiyi cezalandırmaktır. Manevi tazminat davaları caydırıcı olduğundan son yıllarda artmıştır. Kişinin ne kadar manevi tazminat vereceği de tarafların sosyal ve ekonomik durumları göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Ölüm Halinde Tazminat Davası Açabilmek İçin Bu Belgeler Şart

Eğer tazminat davası açacaksanız ve kazadan sonra ölüm ya da ciddi yaralanmalar meydana geldiyse yukarıda saydığımız belgelere ek olarak farklı belgeler de iletmeniz gerekecektir. Bu belgeler şunlardır:

 • Otopsi raporu
 • Ölen kişinin sosyal ve ekonomik hayatı hakkında belgeler. Yani mesleği, öğrenim durumu ve benzeri
 • Ölen kişiye bağlı olarak yaşayan ve destekten bağlı olan aile bireyleri hakkında detaylı belgeler
 • Yaralının ya da ölenin hastane içerisinde tedavi giderlerini ispatlayan belgeler
 • Cenaze ve defin giderlerini gösteren belgeler

Trafik Kazalarında Kusur Nasıl Tespit Edilir?

Trafik kazalarında kusur aslında direk tazminat miktarını belirleyen bir unsurdur. Yani kusur arttıkça kişinin vereceği tazminat miktarı da artmış olur. Bu nedenle dava sürecinde mahkemeler öncelikli olarak tarafların kusuruna açıklık getirir.

Avukatların sunduğu belgeler detaylı bir şekilde incelenir ve tarafların ne kadar kusurlu olduğuna bakılır. Genelde trafik kazalarında maluliyet oranının tam olarak belirlenebilmesi için trafik kaza avukatları İstanbul içerisinde talebini ilettikten sonra bu dosya Adli Tıp İhtisas Kurulu’na gider. Zaten tam olarak maluliyet hesaplanmadan kişilerin manevi tazminat isteme hakkı da doğmaz. Kusur tam olarak tespit edildikten sonra tazminat hesabının yapılabilmesi için dosyalar bilirkişiye gönderilir. Bilirkişi hem kendisine gönderilen raporlar hem de sunulan belgeler doğrultusunda tazminat hesaplaması yaparak ne kadar maddi ve manevi tazminat istenebileceğini belirlemiş olur.

Call Now Button