0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Trafik Kazası Avukatı İstanbul

Kimi zaman ölüm kimi zaman da yaralanmalar ve maddi hasarlarla sonuçlanan trafik kazaları ülkemizde maalesef uzun yıllar mahkemelerin en büyük sorunu olmuştur. Trafik kazalarından sonra mahkemeye seyreden olayın kısa sürede sonuçlanmasını istiyorsanız bunun için trafik kazası avukatı İstanbul içerisinde size yardımcı olacaktır. Trafik kazaları hakkında ceza kanunlarına ve ilgili maddeler hakim olan deneyimli avukatlar tazminat davaları için süreci hızlandıracaktır.

Ölümlü Trafik Kazasında Dava Açabilmek İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Vardır?

Ölümlü trafik kazaları, mahkemeye taşınan ve mutlaka bir avukat eşliğinde sürdürülmesi gereken davalardır. Avukat size bu davalar için gereken belgelerin neler olduğunu iletecektir. Tazminat davası açmak için ölüm ve yaralanmalı davalarda şu belgelere ihtiyaç duyulur:

  • Otopsi raporu
  • Ölenin ardında kalan aile bireylerinin destekten mahrum kaldığını gösteren belgeler ve aile üyelerinin ekonomik durumlarını açıklayan evraklar
  • Ölen kişinin hayatı hakkında bilgi veren belgeler. Örneğin işi, ne kadar kazandığı ya da öğrenim detayları ve benzeri
  • Hastanede ölüm gerçekleştiyse ya da yaralanmalarda hastane masraflarının gösterildiği belgeler
  • Cenaze ve defin giderleri

Bu yukarıda saydığımız belgeler ölümlü trafik kazalarında mutlaka istenen belgelerdir. Trafik kazası avukatı İstanbul içerisinde bu belgeler dışında farklı belgeleri de tazminat davası açmak için kullanır. Bunlar da :

  • Savcılık iddianamesi
  • Karakol tutanağı
  • Alkol raporu (varsa)
  • Tanıkların ifadeleri
  • Trafik kazası tespit tutanağı

Maddi ve Manevi Tazminat Davaları Birbirinden Farklıdır

Maddi ve manevi tazminat davaları kazanın seyrine ve tarafların tutumuna göre değişkenlik gösterir. Maddi tazminat davaları hastane ve sağlık giderleri, işten mahrum kalan kişinin uğradığı zararın karşılanması ve benzeri gibi durumlar için açılır. Manevi tazminat davaları genelde kazadan sonra kişinin bozulan ruhsal durumu için açılmaktadır. Burada önemli olan kişinin ruhsal durumunun düzelmesinden ziyade kazaya sebep olan kişinin cezalandırılmış olmasıdır.

Manevi tazminat davasının miktarı da tarafların ekonomik durumları ve kazanın nasıl gerçekleştiğine göre değişkenlik gösterir.

Manevi Tazminat Davası Açabilmek İçin Kusur Tespiti Önemlidir

Kazadan sonra trafik kazası avukatı İstanbul içerisinde belgeleri mahkemeye sunduktan sonra mahkemenin ilk belirleyeceği durum kusuru açıklığa kavuşturmak olacaktır. Çünkü kusur arttıkça tazminat miktarı da arttığı için, ne kadar tazminat verileceğine karar verilebilmesi için kusur oranlarının kesinleşmesi önemlidir.

Trafik kazası tespit tutanağı, savcılık takipsizlik dosyası gibi belgeler detaylı bir şekilde incelenir ve şahitler de dinlenerek kusur durumuna karar verilir. Maddi ve manevi tazminatın tam olarak belirlenebilmesi için dosyalar hesap bilirkişisine gider. Bilirkişi tüm kusur raporlarını ve kendisine gönderilen belgeleri ayrıntılı bir şekilde inceleyerek maddi ve manevi tazminat oranlarını belirlemiş olur. Maluliyet durumu kesinleşmeden manevi tazminat isteme hakkının olmadığını bilmeniz gerekir. Tarafların raporlara itiraz edebilmesi ve karşı beyanda bulunabilmesi için iki haftalık süreleri vardır.

Call Now Button