Hizmet Akdi ve İş Sözleşmesi Nedir?

4857 sayılı iş kanunu ikinci bölüm içerisinde yer alan hizmet akdi ve iş sözleşmesi, iş verenin mutlaka iş sözleşmesi ile işçi çalıştırması gerektiğini sorunlu kılmaktadır. Maltepe işçi avukatı da iş sözleşmeleri olmadan çalıştırılan ya da bu sözleşmelere haksız maddelerin konulduğu kişilerin haklarını savunmak için tazminat ve karşı davalar açabilmektedir. Maltepe işçi avukatı birimlerimiz aynı zamanda hizmet akdi gereğince ödenmesi gereken SSK primlerinde bir aksama olması durumunda ya da bu sigorta günlerinin yanlış hesaplanmasında, karşı kuruma idari para cezası kesilebilmesi için de davalar açabilmektedir. Bu konuyla ilgili maddeler, Borçlar Kanunu 10. Bab 393. Madde içerisinde belirtilmişti. Buna göre hizmet akdi bir sözleşme olarak kabul edilir ve işçi belirli zamanlarda hizmet görmeği ve iş sahibi tarafından ücret almayı hak etmiş görülür. İş kazası da bu sözleşmelere dahildir. İş kazası davaları da tarafımızca idare ediliyor.

Tüketici Hakları Nedir?

4077 Sayılı Tüketici Haklarının Korunması Kanunu, ilk olarak 1995 tarihinde Anayasa içerisine girse de Avrupa Birliği Uyum Yasaları gereğince geliştirilmiş ve Anayasanın 172. Maddesinde kendine yer bulmuştur. Maltepe tüketici avukatı, haklarınızın zedelenmesi durumunda davalarınızı yürütmektedir. Maltepe tüketici avukatı ile bütün gereksinimleriniz ve zararlarınızın tazmini için gerekli davalar açılabilmektedir.

Trafik Kazası ve Türleri

Ölümlü trafik kazası ve yaralanmalı trafik kazası olarak ikiye ayrılan bu fiiller, farklı tazminat davaları içerir. Ölümlü trafik kazası tazminat davaları daha geniş kapsamlıdır.

Hizmet Akdi İş Sözleşmesi Nedir?
Hizmet akdi, iş sözleşmesi işçi ve işverenin birbirine karşı aldığı sorumlulukları resmi bir şekilde içeren ve kişilerin bu sorumlulukları kabul ettiğini bildiren resmi evraklara denmektedir.
Iş Sözleşmesi Ve Türleri Nelerdir?
İş sözleşmelerinin; belirsiz süreli, belirli süreli, tam zamanlı, yarı zamanlı, çağrı üzerine çalışma esasına dayanan, uzaktan çalışma esasına dayanan, deneme süreli ve takım gibi çeşitli türleri bulunur.
Iş Sözleşmesi Personele Verilir Mi?
İş sözleşmelerinin bir kopyasının da işçilere verilmesi zorunludur. Bu sözleşmeler çift taraflı yapıldığından muhatapların hepsinde bu sözleşmesinin bir nüshasının bulunması gerekmektedir.
Iş Sözleşmesi Nedir Tanımı?
İş sözleşmesi işçi ve işveren arasında kişilere ait sorumlulukların yer aldığı ve kişilerin bunları yapacaklarına dair bir nevi söz verdiği resmi evraklardır. Bu sözleşmeler bir kişinin işe alımından evvel yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-gollu-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/miras-sozlesmesi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/trafik-kazasinda-maddi-ve-manevi-tazminat-davasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbulda-tuketici-haklari-davasi-nasil-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuketici-haklari-nelerdir.html

“Hizmet Akdi ve İş Sözleşmesi Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara