İnfaz Hesaplama Nasıl Uygulanır?

İnfaz hesaplama kapsamında kişilerin hangi suçtan ceza aldıklarından başlayarak bu suçun süresine kadar tüm değişkenlerin süreç üzerinde etkisi bulunmaktadır. İnfaz hesaplama işlemlerinde bu değişkenlerin yanı sıra kişilerin itirazlarının da anında sürece etki edeceği belirtilmelidir. Siz de en kısa sürede infaz hesaplaması ya da kararın tamamına ilişkin bir itirazınız varsa bunu yetkililere bildirmelisiniz. Elde edilecek olan verimlilik bu şekilde maksimum seviyeye çıkış yapacaktır. İtiraz süresinin geçirilmemiş ve bu konuda uzman olan kişilerden yardım alınması en önemli husustur.

İnfaz Hesaplama Nasıl Yapılır?

İnfaz hesaplama süreci içerisinde kişilerin dikkate alması gereken detaylar;

  • Suç tarihi
  • Suç türü
  • Hükümlünün yaşı
  • Tutukluluk süresi
  • Tekerrür eden suç var mı yok mu?

Bu detaylar üzerinden kaç sene yatarı olduğunu hesaplama fırsatı elde edilebilir. Her hapis cezasının infaz edilmeyeceği de görülmektedir.

Suçlular için bu durumun olumlu boyutu olsa da mağdurların sıkıntılı bir sürece sevk edildiği görülmektedir. Özellikle infazın hesaplanması sırasında hayvan haklarının düşük seviyede bir cezası olması anında para cezasına dönüştürülmesini de beraberinde getirmektedir. Bu tür hassas konularda hapis cezasının para cezasına çevrilebilirliğinin iptal edilmesi en temel detaylar arasındadır.

Denetimli Serbestlik Nedir?

İnfaz hesaplama aşamasında kişilerin belirli bir seviyenin altında ceza ile yargılanması durumunda tutukluluğuna değil denetimli bir biçimde serbest bırakılmasına karar verilir. Bu noktada özellikle bir karakolun belirlenmesi ve haftanın her günü bu karakola gelerek şehirden ayrılmadığına ve kontrol altında olduğuna dair imza vermesi gerekir.

Denetimli serbestlik sürecinde herhangi bir suç işlenmesi durumunda ertelenmiş olan suça ek olarak yeni işlenen suçun da infaz edileceğinin belirtilmesi gerekir. Bu durumun sorunsuz şekilde yürütülmesi için konunun uzmanlar tarafından takibinin sağlanması sizin için çok daha verimli olacaktır. Helvacı Hukuk Bürosu bu konuda en sorunsuz şekilde destek verecek olan yapılanmalar arasında bulunuyor. Avukatınızı seçerken hangi alanlarda hangi konularda olumlu sonuç aldığının da incelenmesi gerekiyor.

Hükümlünün Yaş Değişkeni Nedir?

Hükümlünün yaşı suç unsurunu direkt olarak etkilen hususlardandır. Bu noktada hesaplama sırasında sınır 15 yaştır. 15 yaşın üzerinde olması ya da altında olması infaz süresinin ya da ertelemenin verilmesi için en net kriterlerdendir. Yaşın yanı sıra suçun hangi tarihte işlendiği de önemlidir. Bu noktada kriter olarak alınan 2 tarih bulunmaktadır. Bu tarihler;

  • 01/06/2005
  • 01/07/2016

Bu tarihler de dikkate alınarak infaz aşaması ile alakalı net bir karara varılır.

Ceza Evinde Yattığı Süre Ne Kadar Etkiler?

İnfaz hesaplama kapsamında kişinin ne kadar süre tulu kaldığı da infazı etkilemektedir. Tutukluluk süresi direkt olarak infaz süresinden düşülecektir. Bu noktada hakların suçlu da olsa muhafaza edilmesi için gerekli olan tüm hukuki önlemlerin alındığı görülmektedir. Fazladan ceza çektirilmemesi için gerekli denetimler yapılmaktadır.

Hükümlü cezasının ne kadarını yatar?
Hükümlü cezasının infaz kararıyla birlikte, toplan süreden düşmesi söz konusudur. 15 yaşının üzerinde olması veya 15 yaşın altında olması durumunda, işlediği tarihten, hükümlü olduğu tarihe göre düzenleme yapılacaktır.
Infaz yanması nasıl olur?
Suçlunun suçunun para cezasına dönüştürülmesi veya tutuklu olduğu zamana göre yatacağı sürede, kanunlara karşı gelmeye devam etmesi durumunda, infazının geri alınması ve tam süre yatmasına karar verilmesi durumudur.
Denetim süresi nasıl hesaplanır?
Denetim süresi, kişinin tutuklu olduğu süre ve suç işlediği 15 yaşının altında olması durularında 2 yıl üzerinden işlenen suça göre değerlendirme yapılacaktır. İnfaz hesaplanması, 1 yıldan düşük suçlara göre değerlendirilir.
2 yıl cezanın yatarı ne kadar?
2 yıl cezası olan tutuklunun 15 yaşın altında olması durumunda, hüküm süresi 1 yıla düşürülebilmektedir. Kaç yıl yatacağı ve suçun kapsamına göre mahkemenin vereceği karar farklılık gösterebilir.

İlginizi Çekebilir;

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama ve Dava Süreci

Karşılıksız Çek 2019

Vekalet Ücreti Hesaplama İşlemleri

Firar Suçlarında Hapis Cezası Yerine Seçenek Yaptırımlar

Mahkeme Harç Hesaplama Süreci Nasıl Tamamlanır?

Yorum yapın

Hemen Ara