İş Kazasında Tazminat Davaları

İş Kazalarında Aileye Ödenecek Tazminat

İş kazalarına ailelerin açabilecekleri manevi davalar, ölen işçinin acısından kaynaklanır ve bu her zaman için işveren tarafından ödenmesi gereken tazminat türlerinden bir tanesidir. İş kazalarında aynı zamanda maddi tazminat da bulunuyor ve bunun ödenmesinin temel sebebi ise, işçinin çalışarak evine getirdiği paranın bir anda ortadan kalkması ve buna muhtaç olan ailelerin yok olmasının önüne geçilmesine dayanıyor. Eğer başarılı bir şekilde maddi tazminatla ilgili adımlar atılmak isteniyorsa direkt olarak yeni çalışmalar doğrultusunda mevzuatın incelenmesi yeterli olacaktır. Avukatınız Mehmet Ali Helvacı size hem hızlı bir şekilde davanın lehinize sonuçlanabilmesi hem de tazminat taleplerinizin karşılanabilmesi, ceza davasıyla ilgili davayı da kazanabilmeniz için yardımcı olacaktır.

İş Kazalarında İşçiye Tazminat

Ödenecek olan tazminatlar kazanın nasıl yaşandığına, sorumluluğun karşılanıp karşılanmadığına, kusur oranlarına göre belli başlı düzenlemelerin ardından ortaya çıkarılabiliyor. İş kazasında tazminat davaları günümüzde kolluk birimlerinin gelerek soruşturma başlatması ve ardından direkt olarak cumhuriyet savcısının süreci takip etmesine göre şekillenebiliyor. İşçinin haklı olabilmesi ve her zaman için kendisine karşı olan sorumlulukların karşılanabilmesini sağlaması gerekiyor. Günümüzde işçiye ödenecek olan tazminatla ilgili olarak yapılacak incelemede, işverenin işçiye sigorta yapmış olması ve işçinin de sigorta yapılmasını talep etmiş olması gerekiyor. Fakat eğer sigortayla ilgili girişimde bulunulmamışsa, böyle bir durumda işçiye ödenecek tazminat tutarından ziyade doğrudan işçinin ve işverenin kusur oranında değişiklik görülecektir.

İş Kazası Olduğunda Neler Yapılmalıdır?

İş kazalarıyla ilgili süreçte özellikle son dönemde direkt olarak sektördeki ortalamaya uygun bir şekilde özel girişimlerde bulunabilir ve dava açmak için gerekli olan süreci ortaya çıkarabilirsiniz. Bazı iş yerlerinde kaza olduktan sonra işçilerin işten atılma korkusuyla, olayın üzerini kapatmak isteyen işverene yardımcı olduğu dahi görülebiliyor. İşten atılma süreci bu tarz iş kazası durumları için tamamen geçersiz bir yapıya sahiptir. Çünkü çalışmanızla ilgili süreçte yaralanmanız, fiziksel veya ruhsal bütünlüğün dışında bir süreçle karşı karşıya kalmanız halinde zaten doğrudan bir süre sonra işten çıkarılacaksınız. Bu nedenle olayın üzerini kapatmalarına göz yummak yerine direkt olarak ilk yardım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlamalı, sonrasında ise en yakın kolluk birimiyle görüşerek ekip gelmesini istemelisiniz.

İş kazası sonrasında ölüm veya yaralanma gibi durumlarda çağıracağınız kolluk birimi gelerek olayla ilgili soruşturma başlatacaktır. Bu işlemin sonrasında ise doğrudan sosyal güvenlik birimine başvurabilir ve iş kazasıyla ilgili hem firma hem de kazaya kurban giden işçi için rapor tutulmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle şirketin işçilerine olan sorumluluklarını yerine getirip getirmediği incelenecektir. Ardından kazadaki kursun kime ait olduğuna dair bir inceleme yapılacaktır. Böylelikle doğrudan süreç eğer işçi haklıysa lehine dönecek, maddi ve manevi tazminat davaları açılması mümkün olabilecektir.

Iş kazasında tazminat davası açılır mı?
İnceleme raporu sonrasında, iş kazası sonucunda maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.
Iş kazası tazminatını kim öder?
Maddi ve manevi tazminat davası iş kazasında kime açılmışsa, o kişi tarafından ödeme gerçekleşir.
Iş kazası sonucu işverenden hangi tazminatlar talep edilir?
Iş kazası sonucu işverenden maddi ve manevi tazminatlar talep edilir. Özellikle işverenden kaynaklı bir iş kazası olmuş ise maddi ve manevi tazminat işverenin kusurlu olmasından dolayı kesinlikle talep edilmeli.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/velibaba-mahallesi-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-esatpasa-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/dugunde-takilan-takilar-kime-ait.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazasinda-olum-halinde-hangi-davalar-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/camcesme-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

Yorum yapın

Hemen Ara