İçindekiler

Düğünde Takılan Takılar Kime Ait

MAİL DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

BİLGİ: 1982 Yılında Hatay’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesine başladı ve 2005 yılında mezun oldu. 2006 yılında Helvacı Hukuk Bürosunu kurdu ve İstanbul Kartal bölgesinde faaliyete başladı. İstanbul boşanma avukatı olarak yüzlerce davaya bakmıştır..

Düğünde Takılan Takılar Kime Ait

Evliliklerin ilerleyen senelerde anlaşmazlıklar sebebi ile bitirilmesi garip karşılanmazken düğünden hemen sonra meydana gelen boşanmalar şaşkınlık yaratmaktadır. Özellikle kişilerin takıların paylaşımı ile alakalı olarak sıkıntılar yaşaması en sık görülen sebeplerden bir tanesidir.

Bu konuda sıkıntı duyup konunun uzmanları ile konuşarak hukuki destek almak isteyen kişilerin sayısı da yadsınacak kadar az değildir. Düğünde takılan takılar kime ait sorusu hukuk bürolarına gelen ve cevabın hukuki olmasına rağmen günlük hayatta çok da bir karşılığının olmadığı eklenmesi gereken detaylardandır. Hukuki olarak gerçeklik her iki taraf tarafından da bilinse de uygulamada bu gerçekliğe yer verilmemektedir.

Takıların Paylaşılması ile Alakalı Hukuki Boyut

Sorunun asıl başladığı nokta takıların üzerinde hak iddia eden ailelerin ortaya çıkması ile başlamaktadır. Sorunun çözümlenmesi için özellikle ailelerin hukuki temeller hakkında fikir sahibi olması gerekmektedir. Dikkate alınması gereken noktalar;

  • Mahkeme tarafından daha önce verilmiş olan kararlara bakıldığı zaman düğünde takılan takıların genel olarak geline ait olduğunun altı çizilmelidir.
  • Erkek tarafı bu konuda itiraz edebilmek için başvuruda bulunmuş olsalar da Yargıtay’ın vermiş olduğu kararda herhangi bir değişim söz konusu olmamıştır.
  • Düğünde takılan takıların geline bağışlanmış olduğu ve bu konuda erkek tarafının bir hak iddia edemeyeceği de belirtilmelidir.
  • Bazı durumlarda erkek tarafı takıların ikiye bölünmesini talep etmektedir. Fakat hukuki olarak bu adımın da bir temeli bulunmamaktadır.

Düğünde takılan takılar kime ait sorusunun yanıtlanması sırasında bu detaylara göz atarak işlem gerçekleştirilmelidir. Yöreden yöreye değişen takı paylaşımı hususunun sorun yaratmaması için en objektif ve hakkaniyetli olan hukuk bağlamında çözümlenmesi akıllıca olacaktır. Ailelerin de bu bilgilere sahip olarak takı paylaşımına dahil olmaları istenmektedir. Konunun uzmanı olan bir avukatın değerlendirmesi ile sürecinizi ilerletirseniz bir sonraki adımda sorun ile karşılaşma ihtimalinizi de düşürmüş olursunuz.

Eşler Arasında Mal Paylaşımının Hukuki Boyutu Nedir?

Düğünde takılan takılar kime ait sorusu ile başlayan ve evlilik sonrası elde edilmiş olan mal varlıklarına kadar ilerleyen anlaşmazlıkların giderilmesi için evlilik sözleşmesi yapılabilir. Bu sözleşmeler genellikle karşı tarafça çok da büyük bir memnuniyet ile imzalanmasa da birçok ekonomik soruna çözüm getirdiğinin dile getirilmesi gerekmektedir. Eşler arasında takı sorununun da bu şekilde ortadan kalkması sağlanmaktadır.

Evlilik sonrası edinilen mallar %50 oranında paylaştırılsa da evlilikten önce elde edilmiş olan malların paylaşılması ile alakalı olarak herhangi bir hukuki boyut bulunmamaktadır. Kadınların hukuk tarafından güvenceye alınmaya çalışıldığı maddelere bakıldığı zaman daha net anlaşılmaktadır. Nafaka konusunda da aynı şekilde kadınların bir adım daha avantajlı olduğu görülmektedir. Hukuki boyutu en iyi şekilde kullanabilecek olan bir avukat ile sorunlarınızın kısa bir sürede sorunsuz bir şekilde çözümlenmesini sağlayabilirsiniz.

Düğün Takıları Boşanma Da Kime Kalır?
Düğün takılarının çeşidi, miktarı, kime takıldığı ya da kim tarafından takıldığı önemli değildir. Bu takıların hepsi boşanma işleminin net bir şekilde karara bağlandığı sırada tamamıyla kadına verilmektedir.

Boşanmada Altınlar Kimin Olur?
Boşanma esnasında kadınların haklarından bir tanesi de altınların onlarda kalmasıdır. Bu hukuki bir şekilde karar verilen bir fikir olup; takıların cinsinin, kimden geldiğinin kime takıldığının ya da miktarının göz ardı edilerek kadınlara verilmesi kararlaştırılmıştır.

Islama Göre Düğünde Takılan Altınlar Kimin Hakkı?
İslam’a göre kişilerin düğünlerinde takılan takılar, ayrı ayrı bir şekilde görülmektedir. Örneğin bir erkeğe takılan takılar onun iken, kadına takılan takılar ise yalnızca kadının sayılmaktadır.

Düğünde Takılan Takılar Ne Yapılır?
Yargıtay ve mahkemeler tarafından bu takılar kadının kişiler malı olarak görülmektedir. Takıları kimin taktığı, ne kadar taktığı ya da kime takıldığı fark etmeksizin bu malların hepsi kadına ait olmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Boşanma Sürecinde Takılar Kime Aittir?

Ataşehir İnönü Mahallesi Boşanma Avukatı

Anlaşmalı Boşanmada Şartlar Nelerdir?

Kurtköy Mahallesi İş Kazası Avukatı

İş Kazasında Tazminat Davaları

 

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Hemen Ara