0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davasında Tazminat Süreci

Boşanma davaları, özellikle iki taraf arasında anlaşmazlık varsa, zor bir hal alabilir. Bu noktada hem haklarını korumak hem de geleceklerini garanti altına almak isteyen kişiler, tazminat isteminde de bulunabilirler. Maltepe boşanma avukatı acemilik yaşayan bireylerin, bilgi birikimlerinin artması konusunda yardımcıdır. Özellikle açılan tazminatın sorunsuz bir şekilde kazanılabilmesi için, deneyimli avukat ile çalışmak gerekir. Genel olarak tazminat davaları, 4721 sayılı anayasa da bulunan boşanma kanununa göre açılmaktadır.

Kimler Tazminat Talep Edebilir

Bireylerin, karşı taraftan tazminat talep edebilmeleri için haklı olmaları gerekir. Mağdur olmayan ya da eşinden herhangi bir şiddet görmeyen kişilerin tazminat alma hakları yoktur. Bu noktada, boşanma davası açacak olan bireylerin, haklarını detaylı bir şekilde araştırarak hareket etmelerinde fayda vardır.

 • Eşinden şiddet gören ve maddi geliri olmayan bireyler tazminat talebinde bulunabilirler.
 • Açılan maddi tazminatın kazanılması adına, oluşan durumu sağlık raporu ile onaylanması zorunludur.
 • Tazminat talebinde bulunan kişi, dava bitene kadar hareketlerine dikkat etmeli ve kuralların dışına çıkmamalıdır.
 • Tazminat ile ilgili avukattan yardım alarak bilinçli bir şekilde hareket edilmelidir.

Profesyonel bir çalışan arayışında bulunan kişiler, Maltepe avukat seçeneklerine göz atarak, kazanma şanslarını da arttırabilirler.

Tazminat Seçenekleri Nelerdir

Türk anayasasında da boşanma sürecinde talep edilebilecek tazminat seçenekleri, maddi ve manevi olarak ikiye ayrılmaktadır. Eşler yaşadıkları duruma göre, belirtilen tazminat türlerinden herhangi birini talep edebilirler.

Manevi tazminat: bireylerin evlilikleri boyunca, manevi anlamda yıpranmalarını gidermek adına oluşturulan tutardır. Sözlü şiddete mağdur kalmak, eşi tarafından yıpratılmak ve psikolojik baskı yaşamak, manevi tazminat konuları arasında gösterilebilir.

Maddi tazminat: yüksek tutarlarda oluşturulan ve kişilerin geleceklerinin güvence altına alınmasına yardımcı olan bir işlemdir. Bu tür bir tazminat, evliliklerde meydana gelen şiddetli geçimsizlik ya da darp olaylarında ortaya çıkmaktadır.

Maltepe boşanma avukatı görevlileri, boşanma sürecinde müvekkillerinin tazminat konusunda bilinçlenmelerine yardımcı olmaktadır.

Tazminat Alabilmek İçin Dikkat Edilecek Unsurlar

Tazminat alma süreci, zor ve uzun olduğundan dolayı, boşanma davası açan kişilerin dikkatli hareket etmeleri gerekir. Bu noktada tazminat almak isteyen bireyler, mahkeme kurallarına aykırı hareket ettiklerinde, süreç olumsuz olarak ilerleyemeye başlayabilir. Bu durum ise tarafların maddi kayıplarının artmasına neden olur.

 • Tazminat almak için karşı tarafın suçlarını delil olarak toplayan kişilerin, kendilerinin aynı hataya düşmemeleri önemlidir.
 • Tazminat hesaba geçmeden kişi, herhangi bir hamle yapmamalı ve avukatının yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmelidir.
 • Tazminat başvurusu sırasında, yaşanılan tüm mağduriyet durumunun rapor halinde mahkemeye sunulması bireyler açısından daha faydalıdır.
 • Tazminat belirlenirken karşı tarafın geliri önemli olduğu için, bu doğrultuda ödenebilecek teklifler oluşturulmalıdır.

Tazminat Tutarı

Boşanma davalarında, bireylerin sorun yaşadıkları en önemli noktalardan bir tanesi, tazminat tutarıdır. Kendisini yıpratan ve üzen karşı taraf için yüklü miktarda tazminat talebinde bulunan müvekkiller, doğru bir şekilde hareket etmediklerinde sonuç almaları mümkün değildir. Maltepe avukat görevlileri ya da asistanları, bu noktada bireylerin en doğru tutarları belirlemelerine yardımcı olur.

 • Tazminat tutarı, kişinin maddi gelirine, mağduriyet durumuna göre arttırılabilir.
 • Manevi tazminat tutarı daha yüksek tutularak, bireylerin kişilik hakları da korunmaktadır.
 • Bireyler sağlık raporu aldıklarında ya da eşlerine karşı koruma tedbiri istediklerinde, mahkemeye sunulan tazminat tutarı da arttırılabilir.
 • Tazminat ücretinin yüksek ce ütopik bir rakam olması durumunda, mahkeme duruma itiraz edebilmektedir.
 • Ücret belirlerken avukat ile ilerlemek, daha kontrollü gidilmesine yardımcı olur.
 • Tazminat davaları, boşanma bitse bile devam eden uzun soluklu mahkemeler olarak bilinir.
Call Now Button