0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çekişmeli Boşanma Davasında Dikkat Edilecek Unsurlar

Çekişmeli boşanma davaları, bireylerin ve avukatların en çok zorlandıkları hukuki işlemler arasında yer alır. Anlaşmak yerine tarafların uzlaşmazlıklarından ortaya çıkan bu tür davalarda, süreç uzun olduğu için kişilerin yıpranma payı da artış gösterir. İyi bir sonuç almak isteyen bireyler, çekişmeli dava süreçlerinde Maltepe Avukat seçeneklerinden yardım alabilirler. Maddi kayıp vermeden başarı sağlamak adına çekişmeli davalarda avukat seçimi oldukça önemlidir. Anayasa’nın 166. Maddesinde de geçen evlilik birliğinin sarsılması, çekilmeli boşanma davalarının temeli olarak gösterilebilir.

Çekişmeli Boşanma Davası Nedenleri

Yukarıda belirtilen temel sebep dışında, çekişmeli boşanmaların meydana gelmesinde etkili olan birbirinden farklı faktör bulunur. Aldatılma durumu, şiddet görme, aileye bakmama, taciz, geçimsizlik gibi konular, çekişmeli boşanma davalarının sebepleri arasındadır. Toplum içerisinde, aile en temel taşlardan bir tanesi olsa da bu tür durumlarda bireyler de haklarını korumak adına dava açabilirler.

  • Çekişmeli boşanma davasında dikkat edilecek en önemli unsur, boşanma sebebini en iyi şekilde belirleyebilecek uzman bir avukat ile çalışmaktır.
  • Bireylerin sebeplerine göre çekişmeli dava süreci de değişiklik gösterebilir.
  • İstanbul’da bulunan Maltepe boşanma avukatı alternatifleri sayesinde bireyler, boşanma sürecinde haklarını hukuki yoldan koruma fırsatı bulabilirler.
  • Çekişmeli boşanma davalarında, temel sebeplere göre davayı açan taraf da değişiklik gösterebilir.

Tarafların Haklılık Durumları

Tarafların haklılıkları, çekişmeli dava süresinin seyrini belirleyebilir. Haksız olmasına rağmen, boşanma davası açan kişiler, haksızlıkları deliller ile kanıtlandığında, hem tazminat ödemek zorunda kalırlar hem de boşanma davası sona erer. Bu nedenle eşlerinden boşanmak isteyen bireylerin, dava açmadan önce dikkatli hareket etmeleri gerekir. Bilgi sahibi olmayan kişilerin, hukuk bürolarından yardım almaları, bilinçlenmelerine de destek verir.

Tazminat istemi: kişiler haklılık durumlarına göre tazminat isteme hakları da bulunur. Bu noktada maddi ya da manevi tazminat davası açan bireyler, mağduriyetlerini gidererek geleceklerini garanti altına alma fırsatı da bulabilirler. Özellikle çekişmeli boşanma davalarında, bireylerin tazminat talepleri dışında nafaka ve velayet unsurlarına da özen göstermeleri gerekir.

Delillerin Oluşturulması

Çekişmeli boşanma davalarının en iyi şekilde sonuçlanması adına delillerin toplanması önemlidir. Haksız olan taraf için tüm delilleri bulan kişiler, belirtilenin aksine daha kısa süre de sonuç alabilirler. Bu durum ise haklarını korumalarına da destek verir.

  • Delil toplama sürecinde, doğru kanıtlar üzerinden hareket edilmelidir. Mahkemeye uygun olmayan delillerin bulunması, kişilerin haklıyken haksız duruma düşmelerine neden olabilir.
  • Delil araştırmasında, Maltepe Avukat alternatifleri değerlendirilerek, alanında uzman bireyler ile çalışılmalıdır. Bu durum bilgi sahibi olmayan kişilerin, nasıl kanıt bulacakları ile ilgili avukatlarından yardım almalarına da zemin hazırlar.
  • Toplanan delil ve kanıtlar, mahkemeye teslim edildiğinde, onaylanma sürecini bekleyerek hareket etmek, kuralların dışına çıkılmaması açısından önemlidir.

Avukat Seçimi

Çekişmeli boşanma davalarında, yukarıda belirtilenlerin dışında Avukat seçimi en belirleyici faktörlerden bir tanesidir. Doğru bir avukat ile çalışan kişiler, kazanamayacaklarını düşündükleri önemli bir davayı da alma hakkı elde edebilirler. Özellikle uzun süren çekişmeli davalarda, avukatın kötü olması kişiler haklı olsalar bile olumlu sonuçlar almalarını engelleyebilir.

Avukat seçerken dikkat edilecek kurallar: boşanma davası için avukatı seçimi yapacak olan bireylerin, karşı tarafın bilgi birikimine özen göstermeleri gerekir. Boşanma davası anayasa kurallarını bilen, tüm konuya hakim, müvekkilinin haklarını koruyabilecek avukatlar, daha fayda sağlayacaktır. Bu noktada avukat ücretleri ve diğer masraflarda önem taşır. Kişiler bütçelerine uygun, güvenilir avukatlar ile anlaştıklarında sorunsuz bir şekilde açtıkları davayı kazanma fırsatı bulabilirler. Maltepe boşanma avukatı avantajları ise bu noktada kaybetmeyi sevmeyen bireyler açısından son derece faydalıdır.

Call Now Button