Çekişmeli Boşanma Davasında Delillerin Önemi

Anlaşmalı boşanma davalarından daha fazla, çekişmeli süreçler ortaya çıktığında toplanan delillerin önemi de artmaktadır. Eşlerden birinin boşanmak istememesi ya da mal paylaşımı gibi konularda anlaşmazlık yaşamaları durumunda çekişmeli davalar açılabilir.

Bu noktada karşı tarafa göre dikkatli hareket etmek ve bilinçli bir şekilde delil toplamak önemlidir. Maltepe boşanma avukatı bireylere delil toplama süreçlerinde yardımcı olur. Kurallara uygun bir şekilde delillerin toplanması, kişilerin başarı sağlamaları açısından da faydalıdır.

Davanın Kısa Süre De Sonuçlanması Açısından Önemli

Uzun ve zorlu bir boşanma süreci geçirmek istemeyen kişiler adına, delil toplanması daha fazla önemlidir. Taraflardan birinin haklılığını ispat etmesi durumunda, süreç uzamadan en kısa süre de sonlanmaktadır. Delil davanın tüm seyrini değiştirebildiği gibi, haksız bir eşin haklı konuma geçmesine de yardımcı olabilmektedir.

  • Çekişmeli boşanma davalarında, delil toplarken kesin kanıtların elde edilmesine dikkat edilmelidir.
  • Bireylerin kişilik hakları ihlal edilmeden, kamuya açık ortamlarda fotoğraflarının çekilmesi gerekir.
  • Kişilerin telefonlarında yer alan mesajlaşmalar ve diğer özel bilgileri, izinsiz olarak alınamaz ve delil diye mahkemeye sunulamaz.
  • İstanbul’da boşanma avukatı arayışında olan kişiler, Maltepe avukat seçeneklerini değerlendirerek başarı sağlayabilirler.
  • Davanın tek celse de tamamlanması için birden fazla kanıtın ve görgü tanıklarının mahkemeye getirilmesi gerekir.

Bireylerin Hak İddia Etmelerine Yardımcı

Deliller, kişilerin haklılıklarını kanıtlamalarına yardımcı olan unsurlar olarak ifade edilebilir. Boşanma davası açan bir kişi aldatıldığında iddia ettiğinde, herhangi bir yaptırım oluşturamamaktadır. Mahkeme hakiminin ve diğer görevlilerin, kişinin aldatıldığını kabul etmeleri için delillerin bulunması gerekir.

Delil toplama konusunda yardımlar: daha öncesinde herhangi bir delil süreci geçirmeyen bireyler, dedektiflerden ve konu hakkında uzman araştırmacılardan yardım alabilirler. Eşlerin aldatıldığının kanıtlanması, dolandırıcılık durumlarının ortaya çıkarılması ya da bir yolsuzluğun ispatlanması adına dedektifler bireylere yardımcıdır.  Maltepe boşanma avukatı bürosunda, uzman çalışanların yanında, deneyimli dedektifler de yer alır. Bu sayede kişiler, boşanma süreçlerinde belirtilen personellerden de yardım alabilirler.

Delil Toplama Süreci

Delil toplama süreci, iddianın araştırılması ve görüntü, ses gibi yöntemler ile kanıtlanması olarak iki aşamada gerçekleştirilir. Çekişmeli boşanma davası olan ve karşı tarafın haksızlığını kanıtlamak isteyen kişiler, belirtilen aşamalara dikkat etmeleri gerekir.

  • Delil toplama sürecinde, farklı harcamalar yapıldığı için, daha sonrasında bu harcamalar mahkeme bitiminde karşı taraftan talep edilebilmektedir.
  • Süreç içerisinde kural ihlali yapan bireyler, davadan haksız çıkabilirler.
  • Yalnızca aldatma durumlarında değil, eşleri kandırma, evrakta sahtecilik yapma gibi konularda da delil toplama işlemleri gerçekleştirilebilir.
  • Mahkeme delilleri incelerken, boşanma davasının seyri de kısa süre içerisinde değişebilir.

Delil toplama konusunda bilgi sahibi olmayan kişilerin, uzman bir avukat ile çalışmaları faydalarına olacaktır.

Boşanmanın Reddi Ve Yaptırımlar

Boşanma davaları içerisinde, doğru deliller sunamayan tarafların başvuruları iptal edilebilir. Eşinin kendisini aldattığını iddia eden ya da paralarını çaldığını söyleyen bir birey, belirtilen durumu belgeler ile ispat edemediğinde, boşanma davası reddedilir. Boşanma sürecinde başarı sağlanması adına delillerin eksiksiz bir şekilde toparlanması önemlidir. İddialar ile boşanma süreci ilerlemeyeceğinden dolayı, kişiler de mağdur olabilirler.

Delilin geçersiz olması halinde uygulanan yaptırımlar: boşanma davası kapsamında, delilleri geçersiz olan kişiler mahkemeyi meşgul ettikleri için para cezasına çarptırılabilmektedirler. Maltepe avukatbüroları, bu noktada bireylerin mağdur olmaması için gerekli bilgilendirmeleri sağlar. Yine aynı şekilde boşanma davası açan ancak delilleri yetersiz olan kişilerin, 3 yıl süre ile mahkemeye yeniden başvurmaları mümkün değildir. Boşanmanın tam olarak gerçekleşmesi adına 3 yıl sonra yeniden dava açılması gerekir.

Boşanma davasında neler delil sayılır?
Boşanma davalarında konuşmalar, mesajlar, tanıklar, fotoğraf ve video gibi çeşitli etmenler delil niteliği taşır. Bununla beraber ses kaydı da boşanma davasında delil sayılır.
Çekişmeli boşanmada şahit şart mı?
Çekişmeli boşanmada şahit, taraflar ya da avukat uygun gördüğü takdirde şarttır. Avukat tanık beyanının kişiye kazanım sağlayacağını düşündüğü takdirde şahide ihtiyaç duyulur.
Çekişmeli boşanmada ilk duruşmada neler olur?
Çekişmeli boşanmada ilk duruşma davayı açan kişinin ikametgah ettiği yerde olur ya da her iki tarafında yaşadığı yerde bulunan görevli mahkemede dava işlenir.
Kadın boşanma davası açarsa hakları nelerdir 2022?
Boşanma davasında kadının birçok hakkı bulunur. Ancak bu haklar davayı açtığı için değil genel olarak hukuki boyuttaki hakları şeklinde yer edinir. Kadın boşanma davası açtığı için haklardan yararlanması gibi bir durum mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir;

Anlaşmalı Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Ceza Hukukunda Delillerin Sunulması ve Tartışılması

Anlaşmalı Boşanmada Dilekçenin Önemi Nedir?

Ceza Muhakemesinde Hukuka Aykırı Deliller

Boşanma Sürecinde Korkmadan Emin Adımlar İle İlerleyin

“Çekişmeli Boşanma Davasında Delillerin Önemi” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara