0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anlaşmalı Boşanmada Dilekçenin Önemi Nedir?

Boşanma davaları; aldatma, şiddetli geçimsizlik ve maddi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bir süreç. Bu sürecin nedenleri, boşanma davalarının süresini de etkiliyor. Ancak temelde iki farklı boşanma davasının olduğunu görüyoruz. Hukuk içerisinde tanımlanan bu süreçlere baktığımız zaman çekişmeli boşanma davası ile anlaşmalı boşanma davası adı verilen başlıklar bulunuyor. Bunlardan birisi olan anlaşmalı boşanma davası, oldukça kolay ilerleyen ve çok zaman almadan sonlanan davalar arasında bulunuyor. Bu noktada anlaşmalı davanın ne olduğunu bilmek gerekiyor.

Evlilikleri devam eden fakat bu durumu bitirmek isteyen erkek ve kadının anlaşması, ayrıca diğer konular üzerinde de mutabık kalmaları, anlaşmalı boşanma anlamına geliyor. Bu konuda en önemli olan şey ise dilekçe. Çünkü her boşanma davasında olduğu gibi anlaşmalı boşanma davasında da süreci başlatmak için bir dilekçe doldurmak gerekiyor.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Dilekçe Nasıl Doldurulur?

Boşanma davası açacak olan kişilerin ilk etapta bir dilekçe doldurması gerekiyor. Fakat bu dilekçenin doldurulması uzman kişilerin yardımı ile yapıldığı zaman çok daha sağlıklı oluyor. Bu yüzden dilekçe noktasında ilk olarak bir avukatın sunacağı profesyonel yardıma ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada bazı kişilerin arzuhalciler ile dilekçe doldurduğunu görüyoruz. Bu tip durumlarda ortaya bir takım hatalar çıkabiliyor. Bu da boşanma sürecini doğal olarak olumsuz bir şekilde etkiliyor.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Dilekçede Neler Yer Alır?

Anlaşmalı bir şekilde boşanacak olan kişilerin dilekçeye birçok bilgiyi yazması gerekiyor. Bu bilgiler ve dilekçe içeriği şu şekilde olmalı;

  • Boşanacak olan kişilerin kendi beyanlarının dilekçede bulunması ön şart olarak kabul ediliyor.
  • Bunun yanı sıra dava dilekçesinde neden ayrılmak istendiği de açık bir şekilde ifade edilmelidir.
  • Dilekçe içerisinde anlaşılan konulardan bahsedilmesi şartı da bulunmaktadır.
  • Varsa çocuğun velayetinin kime verildiğinin belirlenmesi gerekmektedir
  • Ödenecek olan nafaka ve tazminat miktarlarının da dilekçede olması şarttır
  • Eğer karşılıklı olarak nafaka ve tazminat istekleri söz konusu değilse bu durum da dilekçe içinde bulunmalıdır.
  • Hazırlanmış olan bu dilekçeye iki tarafın da kimlik bilgileri ve imzaları koyulmalıdır.
  • O günün tarihi atıldıktan sonra artık dilekçeyi resmi makamlara verme işlemi kalmıştır.
  • Bunun ardından süreç başlamaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Ne Zaman Sonuçlanır?

Anlaşmalı boşanma davalarının, çekişmeli boşanma davalarının aksine çok kısa bir süre içerisinde sonuçlandığını görüyoruz. Bundan dolayı anlaşmalı boşanma davaları fazla zaman almıyor. Bu tip davaların ortalama olarak bir ay sürdüğünü görüyoruz. Bunun yanı sıra daha uzun ve daha kısa süre içinde sona eren davalar da bulunuyor. Bu şekilde anlaşmalı davaların süresinin az olduğunu ve bu süreç içerisinde genellikle avukata da ihtiyaç duyulmadığını belirtmek gerekiyor. Çünkü her türlü işlem dilekçe üzerinden yapılıyor.

Call Now Button