Çekişmeli Boşanmalarda Tazminat Durumu Nasıl Belli Olur?

Bilinen iki tip boşanma türü vardır. Bunlardan ilki anlaşmalı boşanmadır. Diğeri ise daha farklı prosedürler üzerinden yürüyen çekişmeli boşanmadır. Bu tip boşanma işlemi sırasında en çok merak edilen konuların başında tazminat gelmektedir. Çünkü tazminat almak, boşanmanın an konularından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda birbirinden farklı olarak iki tip tazminatın olduğunu görüyoruz.

Tazminat Türleri Nelerdir?

Maddi tazminat: Her davada olduğu gibi çekişmeli boşanma davalarında da tazminat seçeneğinin olduğunu görüyoruz. Bunlardan en bilineni ise maddi tazminat olarak karşımıza çıkıyor. Adından da anlaşılacağı gibi bu tip bir tazminat parasal anlamda talepleri içermektedir. Yani boşanma sırasında taraftarlardan birisi, boşanmaya bağlı olarak ekonomik durumunda bir kötüleşme olduğunu söyleyebilir ve buna göre de bir maddi tazminat talep edebilir. Bunun yanın sıra talep edilecek olan tutarın, karşı tarafın ekonomik gücü kadar olması lazımdır. Bunun üzerine çıkacak olan yüksek tutarların talep edilmesi pek de gerçekçi kabul edilmez. Ayrıca bu noktada hakimin çok önemli bir konum olduğu da görülmektedir. Çünkü bu tazminata hüküm verecek olan kişi hakimdir. Bunu yaparken de talep edilen ücret üzerinden değil de, belirli ekonomik durumlar üzerinden bir yargıya varılır.

Manevi tazminat: Kişisel hakların zedelendiği gerekçesi ile talep edilen bir tazminat türüdür. Her iki taraf da bu tazminatı isteyebilir. Özellikle aldatma olaylarında bu tazminatın çok sık gündeme geldiğini görüyoruz. Aldatılan kişi yaşanan bu olaydan dolayı manevi tazminat açma hakkına sahip oluyor. Ancak bu noktada talep edilen ücretin çok fazla olmadığını görüyoruz. Özellikle maddi tazminat ile karşılaştırıldığı zaman ücret daha düşüktür.

Çekişmeli Boşanma Davaları İçin Nereye Başvurmak Gerekiyor?

Çekişmeli boşanma davası için gidebileceğiniz mahkeme aile mahkemesidir. Aile mahkemeleri her türlü boşanma davaları ile ilgilenmektedir. Ancak aile mahkemesinin bulunmadığı bölgeler olabiliyor. Bundan dolayı asliye mahkemeleri davalara bakabiliyorlar. Bu sayede boşanma davaları görülüyor.

Dava Süreleri Ne Kadar?

Boşanma davaları ile alakalı olarak ne kadar bir sürenin geçeceği bilinmek isteniyor. Bundan dolayı dava türlerine göre bir süre belirlendiğini anlayabiliyoruz. Anlaşmalı boşanma, zaman zarfında en kısa süren dava çeşididir. 1 günden 4 aya kadar bu sürenin değiştiğini görüyoruz. En kısa zaman zarfından biten anlaşmalı boşanma davası 1 günlük bir zaman alıyor. Ancak ortalama bir süre belirlediğimiz zaman bunun 1 ay olarak gerçekleştiğini anlıyoruz.

Çekişmeli boşanma ise bir diğer boşanma türü ve bunun süresi uzayabiliyor. En kısa sürede biten davanın zaman dilimi 5 celse olarak ifade ediliyor. Bu da 10 aya denk geliyor. Bunun yanı sıra daha fazla zaman alan çekişmeli boşanma davaları da mevcut. 4 yıl süren davalar da hukuk içerisinde yer alabiliyor.

Çekişmeli boşanmada ilk duruşmada neler olur?
Çekişmeli boşanma davalarında ilk duruşma, ilk izlenimlerin görüldüğü aşamadır. İlk duruşmada karşılıklı olarak taraftarın izlenimlerine göre sonraki süreçlerde ki duruşmada nasıl yol izleneceği belirlenir. Burada ispat ve deliller de ilk duruşmaya göre şekillenir.
Çekişmeli bosanma davasında hakim neler sorar?
Çekişmeli boşanma davasında hakim her iki tarafa da maliye durumunu, ev içerisindeki yaşamı, çocukların evdeki yaşamını sormaktadır. Aynı zamanda ortada bir tanık beyanı var ise sorunla ilgili çeşitli sorular tanıklara da sorulur.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davalari-ne-kadar-surer.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekismeli-bosanma-davalarinda-mal-paylasimi-nasil-olur.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekismeli-bosanmalarda-nafaka-almak.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanmada-dilekcenin-onemi-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/hukuki-olarak-bosanma-nasil-yasaniyor.html

“Çekişmeli Boşanmalarda Tazminat Durumu Nasıl Belli Olur?” üzerine 5 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara