0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Alkol Boşanma Nedeni Mi?

Boşanma eylemi çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Bu nedenler Türk medeni kanununda açık bir şekilde yazılıyor. Bu sebeplerden dolayı boşanmak isteyen kişiler mahkemeye başvurarak, bu eylemi gerçekleştirebiliyorlar. Bu noktada en çok merak edilen konuların başında ise alkol kullanımı geliyor. Çünkü tek başına alkol kullanımının boşanmaya neden olup olmadığı sürekli dile getirilen bir soru.

Alkol Boşanma Nedeni Olabiliyor

Alkol kullanmak tek başına boşanmak için bir sebep olmuyor. Ancak bazı durumlarda alkolün boşanma sebebi olduğunu görüyoruz. Bu durumların başında ise aşırı alkol tüketimi ve sonrasında ortaya çıkan durum geliyor. Çok fazla alkol tüketerek, evlilik kurumu içerisindeki sorumluluklardan kaçmak ve bu sorumlulukları yerine getirmemek boşanma nedeni olarak kabul edilebiliyor. Bu süreçte Türk Medeni kanunu içinde bulunan ve 166.madde ile ifade edilen maddeye göre boşanma davası açılabiliyor.

Alkol alan kişinin bunu artık bir bağımlılık haline getirmesi, evliliği olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor. Bu durumda o kişi, bakmakla yükümlü olduğu eşine ya da çocuklarına bakmayabilir. Bunun yanı sıra çalışması gerektiği halde çalışmayabilir. Böyle durumlar evlilik kurumuna direkt olarak zarar veren haller içinde oluyor. Bu yüzden dava açarak bu durumu kanıtlamak lazım. Kanıtların ardından hakimin kararı ile boşanma durumu gerçekleşebiliyor.

Boşanma Türleri Nelerdir?

Boşanma işleminden önce tarafların anlaşıp anlaşmamaları oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Eğer taraflar evliliği bitirme noktasında aynı düşünceler içerisine girdilerse, anlaşmalı bir biçimde boşanabiliyorlar. Bu süreçte elbette diğer konular üzerinde de bir mutabakatın olması gerekiyor. Yani her konuda tam bir anlaşmanın olması şart. Böylelikle anlaşmalı boşanma davası durumu ortaya çıkıyor. Bu tip davaların çok kısa sürdüğünü görüyoruz.

Bunun tam tersi olan boşanma türü ise çekişmeli boşanma olarak ifade ediliyor. Son derece zorlu geçen bir sürece sahip olan çekişmeli boşanma, değişik bir şekilde ve farklı prosedürler üzerinden yürüyor. Bu noktada iki tarafın anlaşamadığı konular mahkeme salonunda masaya yatırılıyor. Bunun için tanıkların da dinlendiği durumlar olabiliyor. Her iki kesim lehine ve aleyhine tanıklık yapacak olan kişiler her yaş grubundan olabiliyor. Bu şekilde sürecin daha uzun sürdüğünü görüyoruz. Bunun yanı sıra çekişmeli boşanma davalarında bilirkişi raporlarına da ihtiyaç duyuluyor.

Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Boşanma nedenleri şu şekilde ifade edilmiş;

  • Hayata kast etmek
  • Taraflardan birisinin akıl sağlığını ispat edilecek şekilde kaybetmiş olması.
  • Aldatma, şiddetli geçimsizlik ve zina gibi durumların ortaya çıkması
  • Evlilik birliğinin artık temelden olacak şekilde sarsılma içerisine girmesi
  • Eşin insan haklarına saldırmak ve eşe kötü bir biçimde muamele etmek de boşanma nedenleri arasında yer alıyor.

Bu tip boşanma nedenleri üzerinden bu eylemi gerçekleştirmek isteyenlerin, alanında uzman bir hukuk bürosu ile çalışması gerekiyor.

Call Now Button