Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Boşanma toplumumuzda eskisi kadar sığ bir düşünce ile karşılanmıyor. Artık evlilik nasıl sıradan bir olaysa aynı şekilde boşanma da yasalar karşısında olduğu gibi toplum içinde de son derece sıradan bir olay halini almıştır.

Türk medeni kanununa göre evlenmiş olan kişiler evliliklerinde sorun yaşayıp evliliklerini daha da ileriye götürememeyi düşünebilirler. Evliliğin temelinden sarsılması gibi durumlarda eşlerin her ikisi ya da birisinin isteğiyle aile mahkemesine boşanmak için başvuru yapılabilir. İşte eşlerden sadece birisinin açtığı dava çekişmeli boşanma davası oluyor.

Bu tarz davalarda genel olarak eşlerden sadece birisi boşanmak isterken diğeri ise boşanmaya karşı çıkıyor. Bundan dolayı da eşler bir türlü orta noktayı bulamıyorlar. Ancak boşanma davalarında Maltepe avukat kategorisinde ben Av. Mehmet Ali Helvacı çekişmeli boşanma işlemlerinde sizlere profesyonel olarak danışma ve avukatlık hizmeti veriyorum.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılıyor?

Çekişmeli boşanma davasının açılması genellikle eşlerden birisinin isteği üzerinedir. Eşler kendi aralarında boşanmayı konuşmadıkları için ya da konuşsalar dahi bir anlaşmaya sokamadıkları için dava çok daha sıkıntılı şekilde ilerler.

Boşanmak isteyen eş kendisine en yakın olan aile mahkemesine gider. Eğer yaşadığı bölgede aile mahkemesi yoksa o halde asliye hukuk mahkemelerine gitmelidir. Gittiği yerde kanunlara göre uygun şekilde boşanma dilekçesi hazırlarlar. Davayı açacak kişi bu dilekçe içinde boşanma sebebini açık bir şekilde dile getirmelidir. Boşanma dilekçesinin hazırlanmasında Maltepe avukat kapsamında çalışmalarını sürdürmekte olan Helvacı hukuk bürosu olarak sizlere yardımcı oluruz.

Dilekçe teslim edildikten sonra dava için harç ücretlerinin yatırılmasıyla birlikte boşanma davasına başvuru yapılmış olur.

Çekişmeli Boşanma Davasının Açılmasının Sebepleri

Çekişmeli boşanma davaları genel itibariyle tek taraflı açılır. Bunun en büyük sebebi de davayı açan kişinin eşinden bir olay yüzünden memnun olmaması ve evliliği daha fazla devam ettirememesidir.

Genel itibariyle çekişmeli boşanma davaları şu sebeplere göre açılır.

  • Eşten kötü muamele görmek ve evlilik süresince hayatına kast edilmesi
  • Eşinin zina yapması
  • Eşinin yüz kızartıcı derecede bir suç işlemiş olması
  • Terk edilme
  • Evlilik birliğinin temelden sarsılması sıkıntısı

Çekişmeli Boşanma Davaları Ne Kadar Sürüyor?

Çekişmeli boşanma davalarında eşler bir türlü orta noktayı bulamazlar. Bu da zaten davanın uzamasına yol açar. Davayı açmış olan kişi her ne kadar boşanmak istese de diğer kişi bunu kabul etmeyebilir. Aynı şekilde diğer kişi de boşanmayı sonradan kabul etse dahi bu sefer de mal paylaşımı çocuk velayeti ve nafaka gibi durumlardan dolayı anlaşma olmaz. Bundan dolayı genel itibariyle çekişmeli boşanma davaları 10 ay ile 1 sene arasında sürmektedir. Hatta bu süre zarfından daha uzun sürede sonuçlanan birçok boşanma davası da vardır.

Maltepe boşanma avukatı olarak biz de müvekkillerimizin çok uzun süren bir davada olmasını engellemek için onlara yardımcı oluruz. Gerektiği taktirde karşı tarafın avukatıyla da görüşerek dava orta nokta bulunur ve davanın daha kısa sürede tamamlanması sağlanır.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı Konusu

Genel itibariyle mal paylaşımı boşanma davalarında yarı yarıya olacak şekilde ayarlanır. Ancak çekişmeli boşanma davalarında bu durum biraz daha farklıdır. İnsanlar bir türlü mal paylaşımı konusunda anlaşma sağlayamadıkları için davanın sonucu da uzadıkça uzar.

Aile mahkemesine evlilik süresince elde edilen malların ne kadarının size ait olduğu ya da sizin daha fazla maddi destekte bulunduğunuzu kanıtlamanız durumunda mal paylaşımında daha avantajlı konuma gelebilirsiniz. Maltepe boşanma avukatı olarak müvekkillerimizin mal paylaşımındaki hakkını mahkemede yasalara uygun şekilde alırız.

Cekismeli bosanma davası hangi durumlarda uzar?
Çekişmeli boşanma davasında özel etmenler yer edindiği takdirde davanın uzaması mümkün. Özel etmenlerin ispatlanması da zorlayıcı olabildiği için davanın uzaması da gerçekleşir.
Çekişmeli boşanma davasında hakim nelere dikkat eder?
Çekişmeli boşanma davasında ortada çocuk varsa çocuğun yaşam stili, kişilerin gelirleri, kişilerin karşılıklı olarak savunmaları gibi etmenler hakim tarafından dikkate alınır.
Çekişmeli boşanma davasında ilk duruşmada ne olur?
Çekişmeli boşanma davasında ilk duruşma, ilk izlenimlerin görüldüğü aşamadır. Burada her iki taraf için de izlenimler incelemeye alınır. Sonrasındaki duruşmalarda bu izlenimlere göre ispat ya da deliller ön planda olur.
Çekişmeli boşanma davası ilk celsede biter mi?
Çekişmeli boşanma davasının ilk celsede bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çekişmeli boşanma davası farklı celselere de yayılır. Burada ispat, delil, nafaka, velayet gibi etmenler karşılıklı olarak kişiler anlaşmaya varamadığı için hukuki boyutu çözümlenmesi beklenir. Bu da 7-8 celseye kadar uzar.

İlginizi Çekebilir;

Anlaşmalı Boşanma Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avcılar Mustafa Kemalpaşa Mahallesi Anlaşmalı Boşanma

Boşanma Davalarında Hakimin Soruları Nelerdir?

Boşanma Davasında Mal Paylaşımı

Çekişmeli Boşanma Hakkında Merak Edilenler

“Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara