0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Alkolden Ehliyet Kaptırma | Affı Torba Yasada Ehliyet Affı 2021

Alkolden ehliyet kaptırma affı ehliyetine el koyulan vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında. Türkiye’de sürücüler her kural ihlalinde bulunduğunda ceza puanı veriliyor. 1 senede 100 ceza puanına sahip olan sürücülerin ehliyetlerine el koyulur. Bu durumda trafiğe çıkmaları yasaklanır. Alkollü araç kullandıkları tespit edilen vatandaşlara ise 5 sene içinde 1 kez bu suç işlenmiş ise 6 aya kadar trafiğe men cezası uygulanır. Peki Alkolden ehliyet kaptırma affı var mıdır? Bu af için hükümet çalışma yapıyor mu? Merak ettiğiniz tüm detaylar içerikte!

Alkolden Ehliyet Kaptırma Affı 2021

2021 senesinde Alkolden ehliyet kaptırma affı hususunda henüz net bir karar verilmiş değil. Alkollü araç kullananlar emniyet güçleri tarafından tespit edildiğinde ehliyetlerine el koyulur. 5 sene içinde bu suçun 2 kez işlenmesi durumunda 2 yıl ehliyetleri alınır. Beş sene içinde 3’ün üzerinde alkollü araç kullanan kişilerin ise 5 yıl ehliyetlerine el koyuluyor. Alkolden ehliyet kaptırma affı uygulanacak mı?

Eğer vatandaşlar verilen cezaya rağmen trafiğe çıkarlarsa hapis cezası ile karşılaşır. Alkolden ehliyet kaptırma affı özellikle mesleği şoförlük olan vatandaşların talepleri arasında. Ehliyetine el koyulan çok sayıda vatandaş cezalarının af edilmesini talep eder. Gerek sosyal medya platformları gerekse dilekçe siteleri üzerinden insanlar siyasilere taleplerini duyurmak ister. Alkolden ehliyet kaptırma affı çıkarsa vatandalar tekrar trafiğe çıkma hakkına sahip olabilecek.

Genel Af Ehliyet

Genel af ehliyet için CHP Niğde milletvekili olan Ömer Fethi Gürer kanun teklifi hazırladı. Gürer tarafından hazırlanan kanun teklifine göre;

1-13/10/1938 tarihli 2918 sayılı olan Karayolları Trafik kanununa geçici madde;

Geçici Madde 26; Sürücü belgeleri ellerinden alınmış olan kişiler 47’inci, 51’inci, 118’inci maddelere göre içinde ölümle sonuçlanan trafik kazasına asli kusurlu sıfat ile karışmış kişiler, uyuşturucu – uyarıcı madde aldığı belirlenen sürücüler muaf tutulmak üzere bir defaya mahsus olarak sürücü belgesi iade edilir. Kanun yayın tarihinde yürürlüğe girecek. Kanun hükümleri ise Cumhurbaşkanı tarafından yürütülür. Alkolden ehliyet kaptırma affı ile ilgili değil genel af ehliyetle ilgili bir öneridir.

Alkolden ehliyet kaptırma affı vatandaşların merakla beklediği kanunlar arasında. Ancak şu anda bu durum söz konusu değil.

Ehliyet Alma Koşulları; Sürücü belgesi alabilmeniz için gerekli olan tüm şartlar Karayolları Trafik Yönetmeliğinin belirlediği 76. Madde içerisinde yer alır. Şartlar şu şekildedir;

 • Ehliyet için öncelikle yaş kuralına uyum sağlanması gerekiyor. 18 yaşından küçük vatandaşlar ehliyet alamaz. Ancak ehliyet sınıflarına göre bu şart değişir. Örneğin; M-A1-B1 ehliyetleri için yaş sınırı 16’dır.
 • Ehliyet alabilmek adına deneyim şartı da uygulanıyor. BE sınıfı ehliyet belgesi için B sınıfı sürücü belgesine sahip olunması gerekiyor.
 • Öğrenim şartı da ehliyet alma koşulları arasında yer alır.  En az ilkokul düzeyinde eğitim alanlar ehliyet sahibi olabilir.
 • Eğitim durumunu ispat eden vatandaşlar belgelerini sürücü kurusuna vermeli.
 • Ehliyet sınavının tamamlanmasının ardından ise diploma, eğitim durumunun belirtildiği belgenin sürücü dosyasında olması istenir.
 • Sağlık raporlarının da aynı şekilde ehliyet başvuru aşamasında teslim etmeleri zorunludur.
 • Ehliyet sınav şartı ve Adli sicil kaydı da ehliyet alma koşulları arasında yer alır.

Ehliyet sınavı iki aşamalıdır. Birinci aşama yazılı test sınavı. Bu sınavdan geçer not alan sürücü adayları ikinci teste tabi tutulur. İkinci test ise direksiyon sınavıdır. Direksiyon sınavından da daha önceden belirlenen geçer notu alanlar ehliyet alma hakkına sahip olur. Alkolden ehliyet kaptırma affı ehliyet alan, ehliyetleri alkollü araç kullandıkları için elinden alınan sürücülerin talepleri arasında yer alıyor.

Alkolden ehliyet kaptırma affı için belirtilen talepler sosyal medya hesapları üzerinden hükümet yetkililerine duyurulmaya çalışılıyor. Ancak bu af için belirtilen yeni bir kanun henüz söz konusu değil.

Facebook, Twitter gibi birçok sosyal medya hesapları üzerinden Alkolden ehliyet kaptırma affı adına özel sayfalar açıldı. Bu sayfalarda ehliyetleri çeşitli nedenlerle ellerinden alınan sürücüler buluşuyor. Ehliyetleri alınan sürücüler Alkolden ehliyet kaptırma affı konusunda taleplerini duyurmayı hedefler.

Alkolden ehliyet kaptırma affı var mı? Genel ehliyet affı uygulanacak mı? Yeni yasa tasarısında en çok merak edilen konular arasında yer alır.

Torba Yasada Ehliyet Affı Var Mı?

Torba yasada ehliyet affı yok. Torba yasa, kanunların parlamentodaki görüşmeler sonucunda hazırlanan değişimlerini ifade eder. Genellikle kamuya dair borçların yapılandırılmasını, sosyal güvenlik ve temel haklarla ilgili konuların düzenlenmesini kapsar. Bu durumda kamu kurumları kanuni düzenlemelerini parlamantoya sunarlar. Tasarıların ise hazırlık süreçleri Maliye Bakanlığınca tertiplenir. 1 milyon kişi Alkolden ehliyet kaptırma affı bekliyor.

Yüz ceza puanını doldurmuş olan, alkollü araç kullanmadan ya da çeşitli sebeplerden dolayı ehliyeti alınan sürücüler bu af için taleplerde bulunuyor. Ancak bazı trafik suçları affedilmeyecek suçlar arasında. Örneğin alkolden ehliyeti alınanlar karşı tarafa maddi manevi zarar vermiş olabilir. Daha kötü sonuçlar ise ölüme sebebiyet vermek olarak gösterilir. Türkiye’de alkolden ehliyet kaptırma affı %100 uygulanamaz olarak görülüyor. Özellikle seçim dönemi için binlerce sürücü alkolden ehliyet kaptırma affı konusundaki haberlere dikkat kesiliyor.

Alkolden ehliyet kaptırma affı için önerge İçişleri bakanı olan Süleyman Soyluya sunuldu. İhlaller sebebiyle ehliyetleri ellerinden alınan sürücülere af gelip gelmeyeceği noktasında henüz bir cevap alınmadı. Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada Soylu talepleri duyduğunu ancak henüz bir karar olmadığını belirtti.

Alkolden ehliyet kaptırma affı torba yasada yer almıyor. Fakat talepler çoğunlukta. Çok yakında bu konuda net kararlar verilecek.

Sürücü Belgesi Affı 2021

Alkolden ehliyet kaptırma affı 2021 senesinde de en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Sürücü belgesi ellerinden alınan vatandaşların talepleri henüz değerlendirilmedi.

Hangi durumlarda Ehliyet Geri Alınır; Trafik kurallarına uyum sağlanması mal ve can güvenliğinin korunması adına son derece önemlidir. Alkolden ehliyet kaptırma affı var mı? Ehliyete el konulması kalkıyor mu? Sıklıkla merak edilen sorular arasında. Öncelikle hangi durumlar ehliyet geri alınır bilinmesinde yarar var. Buna göre;

 • 100 Ceza puanına ulaşan kişilerin ehliyetlerine el koyulur. Her trafik hatası ceza puanı ve para cezası olarak size geri dönecek.
 • Ehliyetsiz araba kullanmak, kırmızı ışık ihlal etmek, hız sınırına uymamak gibi daha birçok kurala uyum sağlamayanlar bir yıl içerisinde eğer yüz ceza puanına ulaşırsa ehliyetleri belirli süre geri alınır.
 • Ölümüme sebep olan bir kazaya karışılması durumunda da ehliyete el koyuluyor.
 • Bunun dışında uyuşturucu, alkollü araç kullanan kişilerinde ehliyetleri geri alınır. Alkolden ehliyet kaptırma affı bu sürücülerin talepleri arasında yer alır.
 • Uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücülerin ehliyetlerine 5 yıl süre ile el koyulmakta olup 4660 TL tutarında para cezası uygulanır.       

Sürücünün 0.50 promil alkol aldığı tespit edildiğinde ise 700 TL ceza uygulanır. Ayrıca 6 ay süre ile ehliyete el koyulur. Alkolden ehliyet kaptırma affı konusunda henüz net bir karar söz konusu değildir. Sürücü belgenizi geri almak adına trafik birimine, trafik denetleme şube müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

Alkolden ehliyet kaptırma affı konusunda bir karar yok. Ancak sürücüler bu affın gelmesini bekliyor.

Call Now Button