0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi | Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği 2021

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi eşlerin sorunsuz olarak evliliklerini sonlandırmak adına ele alınır. Peki anlaşmalı boşanma dava dilekçesinde nelere dikkat etmek gerekir? Dilekçe nasıl hazırlanmalı ve hangi mahkemeye hitaben yazılmalıdır? İşte tüm bu merak edilenlere verilen cevaplar…

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi sorunsuz boşanmalara ilişkin dikkate alınır. Eksiksiz ve hatasız bir şekilde dilekçelerin doldurulmasına özen gösterilir. Neyse ki boşanma avukatlarına başvurarak işlemleri yürütmesi zaman almaz. Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi için:

-Kişisel Bilgiler: Dilekçe başında tarafların şahsi bilgilerine yer verilir. Bunlar isim – soyisim olarak sıralanır. Takiben hatasız bir şekilde T.C. kimlik numaraları belirtilir. Her iki tarafında da ilk etapta kişisel bilgilerini sıralaması önem arz etmektedir.

-Nedenler: Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi içerisine sadece kişisel bilgileri sıralamak doğru olmaz. Bunun yanı sıra sebeplerin de girilmesi beklenir. Sebepler özel ya da genel olarak ayrılabilir. Örnek vermek gerekirse sıklıkla ‘şiddetli geçimsizlik’ ibaresi boy gösterir. Haricinde özel olarak:

  • Kötü muamele dava dilekçesinden belirtilebilir.
  • Zina özel boşanma nedenleri arasında boy gösterir.

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi içerisine hayata kast gibi çeşitli nedenlerin en açık ifadeler ile girilmesi önem arz etmektedir. Tüm bu detayların hemen arkasından da mevcut özel istekler göz önünde bulundurulur. Çekişmeliden farklı olarak özel isteklerin taraflarca kabul görmesi esas alınır. Örnek vermek gerekirse:

  • Çoğu boşanma dilekçesine tazminat talebi boy gösterir.
  • Çocukla alakalı olarak velayet talebine de yer verilir.

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi hem taraflara hem de çocuklara ilişkin çeşitli talepleri içerir. Son olarak tarafların yakın oldukları aile mahkemesi tarafından dilekçeler incelemeye alınır. İki nüsha olacak şekilde verilen dilekçeler üzerine dava açılır. Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi içerisindeki beyanlara göre dava görülür. Adı üstünde ifade edilen beyanların taraflarca kabulü ile anlaşma sağlanır ve boşanma gerçekleşir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği 2021  

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi örneklerinde başta aile mahkemeleri ifade edilir ve kişisel bilgilere geçilir. Dilekçe başında isim, soyisim, adres, kimlik numarası gibi şahsi verilerin sıralanması gerekir. Tüm girilen bu bilgilere karşı dava konusunda değinilir. Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi üzerinden açıklamalara geçilir ve hukuki nedenler sıralanır.

Varsa mevcut deliller dahi Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi içerisinde boy gösterir. Delilleri takiben sonuç ve istem üzerinde durulur. En son davacı – davalı bilgilerine ve imzalarına geçilir. Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi eşliğinde:

  • Beyanların taraflarca kabulü ele alınır.
  • Kabul üzerine tek celsede boşanma gerçekleşir.

2021 Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi örneklerinde aynı hususlar sürdürülmektedir. Medeni Kanunda anlaşmaya boşanmaya ilişkin tüm şartların da aynı kalması dikkatlerden kaçmıyor. Bu anlamda:

-Süre: Öncelikle evlilik ilişkisinin süresi dikkate alınır. En az 1 yıl süren evlilik ilişkisine bağlı olarak anlaşmalı boşanma davasının açılması mümkün olacaktır.

-Kabul: Eşlerin birlik olarak mahkemeye başvurması önem arz etmektedir. Aynı zamanda boşanma davasının eşler tarafından kabulü de anlaşmalı boşanmanın temel şartları arasındadır.

-İrade: Hakim huzurunda boşanmanın özgürce açıklanması da bir diğer şart olarak gözler önüne serilir. Boşanma iradesinin açıklanması beklenir. Diğerleri:

  • Varsa çocuk velayetine dair beyanların hakimce uygun görülmesi gerekir.
  • Velayet gibi tazminat ve nafaka beyanları da dikkate alınır.

Ancak bu şartlara uygun olan tarafların anlaşmalı olarak boşanması mümkün olacaktır. Kısa sürede sonuçlanan boşanma davasında önce dilekçelere başvurulur. Anlaşmalı boşanma davası dilekçelerinden tüm nedenler, istekler ve beyanlar açıkça sıralanır. Aile mahkemeleri tarafından incelenen dilekçe üzerine dava gününe karar verilir.

Call Now Button