Haciz Geldiğinde Meskeniyet İddiasında Bulunmak

Haciz durumlarından kurtulmak elbette ki mümkündür ama bu konuda işinin ehli olan birinden yardım almak gerekiyor. Ben de bu konudaki tüm birikimim ile sizlere yardımcı olabiliyorum. İlk olarak burada memur işlemleri üzerinden şikayette bulunulması çok önemlidir. Çünkü şikayette bulunmadan dava açılması söz konusu olan bir konu değildir. Bu aşamada meskeniyet iddiası yapabilmek adına 7 gün kadar bir süre karşınıza çıkacaktır. Bu sürenin aksatılması durumunda davanın açılamayacağını söylemem gerekiyor. O nedenle de haciz haberi ile birlikte 7 gün içerisinde şikayette bulunulması gerektiğini unutmamalısınız.

Meskeniyet İddiası Nedir?

İlk olarak yaşam sürdüğünüz evin içerisinde bakmakla yükümlü olduğunuz bir aileniz olduğunu belirtir, gelir durumunuzun da elverişli olmadığını ispat ederseniz gelen haciz durdurulabilir. O nedenle de bu aşamada meskeniyet iddiası yapmak çok önemlidir. Burada bir ön şart söz konusu olmayacaktır. Ama borcun neden olduğu önemlidir. Sadece ev ile ilgili bir borç yüzünden haciz geldiyse bunu durduramazsınız. Ama ev dışındaki herhangi bir neden işlem yapmanıza engel olamaz. İlk olarak mahkeme üzerinden araştırılacaksınız. Gelirinizin ne kadar olduğu, kimlere baktığınız, bakılan kişilerin çalışıp çalışmadığı araştırılacak ve kapsamlı bir dosya oluşturulacak. Bu dosya ise daha sonrasında bilirkişiye gönderilecek. Bilirkişi incelemelerini bitirdikten sonra dava sonlanıyor. Çünkü bu kişinin kararı uygulanıyor. Eğer ki haline münasip kararı çıkar ise o zaman konutunuza gelen haciz de iptal olmuş oluyor. Ama yüksek geliriniz nedeni ile bu karar çıkmıyorsa evin satışı gerçekleşiyor. Bu gerçekleşen satış sonrasında alacaklıya parası veriliyor ve haline münasip olan kısım da ayrılıyor.

İpotek Durumu Etkili mi?

Ne yazık ki ipotek davayı olumsuz etkileyen bir durum olabiliyor. Çünkü burada evden vazgeçmek istemediğinizi ve durumunuzun olmadığını ispat etmek zorundasınız. Ama ipotek demek evden vazgeçmek demektir. O nedenle de sadece mahkemenin uygun görmüş olduğu ipotekler üzerinden işlem yapılabilir. Onlar da mesken için esnaf için ya da zirai için kredi çekerken ipotek ettirmiş olduğunuz durumları kapsar. Diğerleri ne yazık ki haczi kaldırmanız için yeterli olamaz.

Aile Konutu Şerhi Anlamı Nedir?

Aile çok önemli bir kavramdır ve bunun yanında aile konutu da önemini taşımaktadır. İlk olarak hem Medeni Kanun hem de Yargıtay üzerinden aile konutu tabiri kabul edilir. Bu konut içerisinde evli olan bir çiftin bir arada yaşıyor olması gerekiyor. Varsa çocukların da bu konut üzerinde yer alması gerekiyor. Bu aile konutu şerhi işlemleri sonucunda hem aile bütünlüğünün korunmasına hem de aile konutunun dokunulmaz olmasını sağlanmasına yardımcı olunuyor. Öncelikle ailelerin hala aile sayılabilmesi için evliliklerinin sürüyor olması çok önemlidir. Çiftlerin de yine aynı ev içerisinde yaşıyor olması gerekiyor. Bu sayede aile konutu kavramı ortaya çıkar. Eşlerden biri konut ile ilgili bireysel bir karar verip uygulayamaz. İşlemleri yapabilmek adına diğer eşe de, imzasına da ihtiyaç vardır.

Aile Konutu Şerhi İçin Belgeler

İlk olarak aile olduğunuzu ispat etmeniz lazım. Bunun için de aile nüfus kayıt örneğinin çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Bunun yanında eşlerin birlikte yaşadığını ispat etmesi de çok önemlidir. Bunun için de ikamet belgesinin alınıyor olması önemli bir konudur. Bu aşamada aile konutu şerhi oluşturulduğu zaman devir ya da ipotek, satış, kiralama ya da buna benzer olan tüm işlemlerde iki eşin de imzasının olması gerekiyor. Aile bütünlüğü için önemli bir konu oluyor.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazalari-davalari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/haciz-icra-kurtulusu-meskeniyet-iddiasinda-saklidir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/meskeniyet-iddiasinda-munasip-ev-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-sozlesmesi-meskeniyet-icin-onemli-mi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/hacizden-kurtulmak-adina-meskeniyet-iddiasi.html

“Haciz Geldiğinde Meskeniyet İddiasında Bulunmak” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara