0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ayrı Yaşamak Boşanma Sebebi Mi?

Eşlerden birinin farklı bir sokakta, şehirde, ülkede yaşamaya başlaması ve evi terk etmesi gibi durumlarda boşanma gerekçeleri ortaya çıkıyor. Doğrudan eşe kötü muamelenin yanı sıra terk de boşanma sürecinde son derece önemli bir sebebp olarak gösteriliyor.

5 Yıldır Ayrı Yaşayan Eşler Boşanabilir Mi?

Beş yıl boyunca ayrı yaşamış olan çiftlerin tekrar bir araya gelmeyecek olması veya birinin diğerini aldatması, kötü muamele etmesi, hayatına kast etmesi, bir diğerinin akıl hastası olması gibi durumlarda boşanma davasında istenen sonuçlar alınabilecektir. Ayrı yaşanmaya başlanması doğrudan boşanma gerekçeleri arasında yer alır.

Evi Terk Etmek Boşanma Sebebi Mi?

Evin terk edilmesi ve eşlerden birinin mağdur olması halinde boşanmayla ilgili dava açılabilir. Sıkılmak veya küçük bir tartışma yaşamak anlaşmalı veya çekişmeli davalarda istenen sonucun hızlı bir şekilde alınmasını sağlamaz. Fakat eğer eşlerden biri evi mağdur veya suçlu olduğu için terk ediyorsa, hangi konumda bulunduğuna göre dava açma imkanı bulunacaktır. Davada şiddetli geçimsizlik, insan haklarına saldırı ve benzeri durumlar öne sürüldüğü taktirde eğer doğru kanıtlarla desteklenirlerse boşanma davası daha kısa sürebilecektir. Tüm süreci doğrudan davanın anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olduğuna göre lehinize sonuçlandırmanız mümkün olacaktır. Terk, evlilik birliğinin temelden sarsılması, fiili olarak uzun süredir ayrı yaşıyor olmak boşanma davasının açılması için geçerli sebepler arasında gösterilebilir.

Evlilik Birliğinin Temelden Bozulması Nedir?

Bir evlilik sürecinde çiftlerin birbirlerine hiçbir şekilde saygı duymamaya başlaması, sevgilerinin bitmesi ve evliliğin bitme noktasına gelmesi halinde boşanma davası açabilirler. Bu tarz durumlarda eşlerin ikisi birden her türlü konuda anlaşarak anlaşmalı boşanma davası açabilir ve süreci 3 ay içerisinde boşanmayla sonuçlandırabilirler. Ayrı yaşanması veya birlikte yaşanması, evlilik birliğinin temelden bozulması durumunda büyük bir fark oluşturmayacağı gibi, boşanmayı destekleyen özel bir neden olarak görülebilir. Fiili olarak uzun süredir ayrı yaşamak ve şiddetli geçimsizlik gibi durumlar da birliğin sarsılmasının nedenleri arasında gösterilebilir. Eşlerin bir arada yaşayamayacaklarına karar verilmesiyle ilgili süreçte çiftlerin durumu önem arz eder.

Call Now Button