Ayrı Yaşamak Boşanma Sebebi Mi?

Eşlerden birinin farklı bir sokakta, şehirde, ülkede yaşamaya başlaması ve evi terk etmesi gibi durumlarda boşanma gerekçeleri ortaya çıkıyor. Doğrudan eşe kötü muamelenin yanı sıra terk de boşanma sürecinde son derece önemli bir sebebp olarak gösteriliyor.

5 Yıldır Ayrı Yaşayan Eşler Boşanabilir Mi?

Beş yıl boyunca ayrı yaşamış olan çiftlerin tekrar bir araya gelmeyecek olması veya birinin diğerini aldatması, kötü muamele etmesi, hayatına kast etmesi, bir diğerinin akıl hastası olması gibi durumlarda boşanma davasında istenen sonuçlar alınabilecektir. Ayrı yaşanmaya başlanması doğrudan boşanma gerekçeleri arasında yer alır.

Evi Terk Etmek Boşanma Sebebi Mi?

Evin terk edilmesi ve eşlerden birinin mağdur olması halinde boşanmayla ilgili dava açılabilir. Sıkılmak veya küçük bir tartışma yaşamak anlaşmalı veya çekişmeli davalarda istenen sonucun hızlı bir şekilde alınmasını sağlamaz. Fakat eğer eşlerden biri evi mağdur veya suçlu olduğu için terk ediyorsa, hangi konumda bulunduğuna göre dava açma imkanı bulunacaktır. Davada şiddetli geçimsizlik, insan haklarına saldırı ve benzeri durumlar öne sürüldüğü taktirde eğer doğru kanıtlarla desteklenirlerse boşanma davası daha kısa sürebilecektir. Tüm süreci doğrudan davanın anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olduğuna göre lehinize sonuçlandırmanız mümkün olacaktır. Terk, evlilik birliğinin temelden sarsılması, fiili olarak uzun süredir ayrı yaşıyor olmak boşanma davasının açılması için geçerli sebepler arasında gösterilebilir.

Evlilik Birliğinin Temelden Bozulması Nedir?

Bir evlilik sürecinde çiftlerin birbirlerine hiçbir şekilde saygı duymamaya başlaması, sevgilerinin bitmesi ve evliliğin bitme noktasına gelmesi halinde boşanma davası açabilirler. Bu tarz durumlarda eşlerin ikisi birden her türlü konuda anlaşarak anlaşmalı boşanma davası açabilir ve süreci 3 ay içerisinde boşanmayla sonuçlandırabilirler. Ayrı yaşanması veya birlikte yaşanması, evlilik birliğinin temelden bozulması durumunda büyük bir fark oluşturmayacağı gibi, boşanmayı destekleyen özel bir neden olarak görülebilir. Fiili olarak uzun süredir ayrı yaşamak ve şiddetli geçimsizlik gibi durumlar da birliğin sarsılmasının nedenleri arasında gösterilebilir. Eşlerin bir arada yaşayamayacaklarına karar verilmesiyle ilgili süreçte çiftlerin durumu önem arz eder.

Kaç Yıl Ayrı Kalmak Boşanma Sebebidir?

Eşlerin belirli bir süredir ayrı yaşaması, aile bütünlüğünün yeniden elde edilemediğinin anlaşılmasına yardımcı olur. Böylece eşler daha önceden reddedilen boşanma kararına karşı gelerek resmen bir boşanma sağlayabilir.

Kaç yıl ayrı kalmak boşanma sebebidir; dava sonucunun belirlendiği andan itibaren 3 yıldır ayrı yaşıyor olmak haklı boşanma sebebidir.

Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma Nedir?

Fiili ayrılık eş olan kişilerin 3 yıldan uzun süredir birbirinden ayrı yaşıyor olması anlamına gelir. Fiili ayrılık nedeniyle boşanma ise şu şekilde gerçekleşir;

 • Çiftler herhangi bir boşanma için nedenle Aile Mahkemesi’ne başvuruda bulunur.
 • Mahkeme nedeni ya da delilleri boşanma için yeterli bulmayarak çiftlerin boşanma talebini reddeder.
 • Boşanma davası ret ile sonuçlanmasının ardından eşler birbirinden yarı yaşamaya başlayarak aile bütünlüğünü yeniden elde edemez.
 • 3 yıldır ayrı yaşayan çift fiilen boşanmış anlamına gelir.
 • Eşlerden biri boşanma için başvuruda bulunmasının ardından fiili ayrılık nedeni ile resmi bir şekilde boşanmayı da gerçekleştirir.

Salt Boşanma Nedir?

Salt boşanma, eşlerin herhangi bir nedene gerek kalmadan boşanmasıdır. Salt boşanma için dikkat edilen konu eşlerin belirli bir süredir birbirinden ayrı yaşıyor olmasıdır. Kaç yıl ayrı kalmak boşanma sebebidir; salt boşanma yapacak kişiler 3 yıldır birbirinden ayrı yaşıyor olmalıdır. Salt boşanma yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerektiği nokta daha önceden bir boşanma davalarının olmuş olmasıdır.

Boşanma Davasında Hakim Boşamazsa Ne Olur?

Boşanma davasında hakim gerekli gördüğü durumda kişilerin boşanma talebini reddetme hakkı vardır. Eğer boşanma davanız ret ile sonuçlandıysa hakimin sunduğu ret nedeni ortadan kaldırılmalıdır.

Eşlerin Uzun Süre Ayrı Yaşaması Boşanma Sebebi Midir?

Her durumda eşlerin ayrı yaşaması boşanma sebebi olamaz. Eğer eşler normal bir evliliğe sahipse ve bir süredir birbirinden ayrı yaşıyorsa bu durum boşanma için bir neden olamaz.

Eşlerin ayrı yaşaması hangi durumda neden olur; eğer eşler daha önce boşanma davası açmış ancak boşanma hakim tarafından reddedilmişse kişiler ayrı yaşamayı neden olarak kullanabilir.

Kaç yıl ayrı kalmak boşanma sebebidir; boşanma davasının sonuçlanmasının ardındaki sürede en az 3 yıldır ayrı yaşıyor olmak gerekir.

Boşanmak için ne kadar ayrı yaşamak gerekir?
Yaklaşık 3 yıl kadar ayrı yaşayan çiftler bu durumu sebep olarak boşanma davası açabilir. Ayrı yaşamak bir boşanma sebebi olduğu gibi ne kadar süreyle ayrı yaşandığına göre de etmenler farklılık sağlar.
Kadın boşanma davası açarsa hakları nelerdir 2020?
Kadın boşanma davasını açtığı için belirli haklardan yararlanır. Boşanma davasını erkek ya da kadın açmasına göre hukuki boyutta kazanımları bulunmaz. Fakat kadının boşanma davalarında yasal olarak hakları mevcuttur.
Boşanma aşamasında evde kim kalır?
Boşanma davasında evde kimin kalacağı, mal paylaşımına göre farklılık gözetir. Genel anlamda kadın evde kalır. Ancak mal rejimi davası açıldıktan sonra evin kime kalacağı, farklılık sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/haciz-geldiginde-meskeniyet-iddiasinda-bulunmak.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasi-acmadan-once-bilinmesi-gerekenler.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-kavacik-mahallesi-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-yenisahra-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/maddi-tazminat-ve-bosanma-illiyet-iliskisi.html

“Ayrı Yaşamak Boşanma Sebebi Mi?” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba 6 yildan beri ingilterede yasiyorum bu sure zarfinda anlasmali 3 kere bosanmak icin mahkemeye muraacat ettim 3 mahkemede esim mahkemeye gelmedi. Dava dustu. Cocugumuz yok gayri menkulumuz yok banka hesabimiz yok. Ortak hic birseyimiz yok aile birligide yok. Bu dirumda ne yapabilirim

  Yanıtla
 2. sn avkat bey biz 6 yıldır ayrı yerlerde ikamet ediyoruz ve ben bu durumdan çok rahatsızım hem benim soy adımı taşıyor hem de benim yanıma gelmiyor ne yapmam gerek bana bir akıl veriniz lutfen ne yapmam gerek nasıl bir yolda yürümem gerekiyor şimdiden teşekkür ederim yavuz ben

  Yanıtla

Yorum yapın

Hemen Ara