Kira Kontratı Davası

Kontrat yani bir diğer adı ile sözleşme, taşınmaz mallar üzerinden ele alınır. Örneğin kira kontratları taşınma işleminden hemen önce gerçekleşir. Adı üstünde kiracı ile mal sahibi arasında sözleşmelere yer verilir. Yazılı olan bu sözleşmeler üzerinden harekete geçilir. Olası usulsüz durumlarda ise kira kontratı davası devreye girer. Bu anlamda sözleşmede yer alacak olan hususlar son derece önemli. Mesela;

  • Mal sahibini izni olmadan kiracının evi başkasına vermesi mümkün olmaz.
  • Kiralanan evin farklı fonksiyonlarda kullanılmasının önüne geçilir. ( işyeri)
  • Sözleşmede evde bulunan eşyalara yönelik ibareler de yer alır.
  • Su ve doğalgaz gbi kullanımlara yönelik borçlu ifade edilir.

Aidat ile bakım ücretleri de bu yolla sergilenir. Bunun gibi pek çok detay sözleşmede maddeler halinde sıralanır. Öyle ki maddelere uygun bir şekilde hareket edilmemesi halinde dava yoluna geçilmektedir.

Kira Alacağı Davası Nasıl Açılır?

Kira kontratı davası adı altında ödemeler de dikkate alınır. Yani kira alacaklarına yönelik dava sürecine geçilmekte. Bunun için ilk etapta icra takibi devreye girer. 30 günlük olacak şekilde ödeme emrine yer verilir. Emire rağmen ödemenin gerçekleşmesi durumunda ise tahliye istenebilir.

İcra Müdürdülüğü tarafından evin tahliyesine yönelik işlem başlatılır. Tüm bu işlemlere yönelik yatırılması gereken tutarlar da belirlenir. Örneğin icra takibi ve evin tahliyesi gibi çeşitli masraflar doğar. Tüm bu masraflara bağlı olarak ödeme yapılır ve dava yürütülür.

Kira Davalarında Avukatlık Hizmetleri Nelerdir?

Avukatlar başta kira sözleşmesinin incelenmesi ve düzenlenmesi alanında işlem görmektedir. Bunun yanı sıra kira alımı ile takibi ile de hizmet verilir. Kira kontratı davası olarak;

-Tahliyeler; Hem kira hem de işyeri tahliyeleri yine avukatlık hizmetleri arasında yer almakta. Önceden de belirttiğimiz üzere sözleşmelere uygun bir şekilde hareket edilmemesi beraberinde icrayı ve tahliyeyi doğurmaktadır.

-Danışmanlık; Hukuki danışmanlık sayesinde bilgi sahibi olmanız sağlanır. Avukatlar başta hukuki sürece yönelik bilgi verir. Örneğin alacaklar ve masraflar hakkında detaylar ifade edilir. Bu yolla müvekkilin hukuk yoluna başvurması esas alınır.

Kira Sözleşmesi Nasıl Sona Erer?

Bazı durumlarda kira sözleşmesinin dava yolu ile sona ermesi esas alınır. Örneğin yeniden inşa durumları ya da imar amaçlı onarımlar göz önünde bulundurulur. Yazılı olarak tahliye taahhütnameleri de yine kira sözleşmesinin sona ermesinde etkilidir. Beraberinde iki haklı ihtarname geliyor. Bir kira döneminde birkaç kere gönderilen ihtarname neticesinde de sözleşmelerin sona ermesi esas alınır.

Kira Sözleşmesinin Aleyhe Düzenlenmesi Nedir?

Sözleşmelerin iptali sırasında aleyhe olan düzenlemeler de dikkate alınır. Örneğin ek mali yükümlülükler neticesinde aleyhe düzenleme ortaya çıkar. Bu durum yasaklandığı için dava konusudur. Yani yasak olan bu durumun yaşanması halinde de kira sözleşmesi üzerinden davaya geçilebilir.

Kira Sözleşmesi Yapmamak Suç Mu?
Kira sözleşmeleri hukuksal alanda zorunlu tutulan bir konudur. Bu sebeple kira sözleşmesi yapmayan kişilerin idari para cezasına çarptırılması kararı bulunmaktadır. Kişilerin bir yeri kiraya verirken sözleşme yapması zorunludur.
5 Yıllık Kira Sözleşmesi Yapılır Mı?
Kira sözleşmelerinin belirli bir süresi bulunmamakla beraber kişiler isterlerse 1 aylık isterlerse 5 senelik sözleşme yapabilmektedir. Bu durum kişilerin kendi tercihen kalmış olan bir durumdur.
Kira Kontratı Bittikten Sonra Kiracı Ne Kadar Süre Oturabilir?
Kira kontratı bitecek olan kişilere en az 15 gün kala bildirilmesi gerekmektedir. Bu noktada kişiler evde ne kadar süre daha kalacaklarını, mülk sahibine bildirme zorunluluğundadır. Kişilerin bu süreye uyması elzemdir.
Kira Sözleşmesi Olmadan Tahliye Davası Açılabilir Mi?
Bir kişi hakkında tahliye davası açmak isteyen mülk sahiplerinin bu kişilerin ödedikleri kira bedelini ve kira dönemini gerekli belgelerle kanıtlaması gerekmektedir. Bu noktadan sonra kişiler tahliye davası açabilirler.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/soganlik-yeni-mahallesi-kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-sozles%cc%a7mesi-i%cc%87tirazin-kaldirilmasi-dava-dilekcesi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-mahmutsevketpasa-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/zerzevatci-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-sozles%cc%a7mesinin-dava-yoluyla-sona-ermesi.html

Yorum yapın

Hemen Ara